Nadmierne owłosienie - co warto o nim wiedzieć?

Nadmierne owłosienie - co warto o nim wiedzieć?

zdrowie problemy hormonalne nadmierne owłosienie

Zarost to bez wątpienia domena mężczyzn, ale co jeśli nadmierne owłosienie dotyka płci pięknej? Niestety, hirsutyzm może dotknąć każdą kobietę. Symptomem tej groźnie brzmiącej choroby jest przede wszystkim nadmierne owłosienie na różnych partiach ciała, głównie na biuście, rękach, twarzy oraz miejscach intymnych. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia i w jaki sposób można je profesjonalnie leczyć. 


Owłosienie to nie zawsze choroba...


Z drugiej jednak strony, zbyt gęste owłosienie wcale nie musi  być hirsutyzmu, ponieważ tego typu zjawisko może mieć podłoże genetyczne, a nawet etniczne. Skłonności do ciemnych włosków najczęściej posiadają kobiety, których przodkowie pochodzą z okolic Basenu Śródziemnomorskiego lub Azji. Ciemne owłosienie, nawet na twarzy jest cechą charakterystyczną urody kobiet z tamtych regionów. Tu jednak znowu pojawia się pewna niejasność. Czerwona lampka powinna zaświecić się wtedy, gdy rodzice nie posiadają problemu z nadmiernym owłosieniem. Wtedy, znów w grę mogą wchodzić właśnie zaburzenia hormonalne.

 

Hormony, a nadmierne owłosienie.


Estrogen to typowo kobiecy hormon, dzięki któremu damski organizm działa prawidłowo. To właśnie za sprawą estrogenu kobiety mają regularne miesiączkowanie i mogą zachodzić w ciążę. Produkcja estrogenu jest możliwa za sprawą jajników oraz nadnercza. Narządy te z kolei produkują również niewielkie ilości androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które także są potrzebne kobiecie. Wpływają one nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zachowanie. Wysoki poziom testosteronu w organizmie kobiety przejawia się przywódczym, wręcz męskim uosobieniem. Niestety, androgeny są również przyczyną niechcianego owłosienia na twarzy.
Wąsik zatem, nie świadczy jedynie o temperamencie, ale może on być wynikiem zbyt dużego poziomu testosteronu. Takie schorzenie nazywa się hiperandrogenizmem. Niemniej, dodatkowe owłosienie w tym przypadku pojawia się nie tylko na twarzy, ale również między piersiami, w okolicy brodawek sutkowych, między pępkiem a spojeniem łonowym, na podudziach. Nadmierne owłosienie jest jednak niezwykle kłopotliwe szczególnie w okolicach intymnych.


Objawy i leczenie hirsutyzmu


Hirsutyzm o którym mowa, objawia się również przetłuszczaniem się włosów, zmianami łojotokowymi na skórze, nieregularne miesiączki oraz pojawienie się typowo męskich cech a więc rozrost mięśni czy też niski głos.
Walka z hirsutyzmem nie powinna ograniczać się do usuwania niechcianych włosków. Należy pamiętać, że owłosienie jest jedynie symptomem choroby, a więc niezbędne jest dotarcie do źródła problemu. Niemniej, przyczyną może być nie tylko zaburzona gospodarka hormonalna, ale także guz, wymagający ingerencji chirurgicznej. Można więc uznać, że nadmierne owłosienie jest nie tylko zjawiskiem przysparzającym ogrom dyskomfortu. To może być objaw niebezpiecznych zmian w organizmie podlegających leczeniu - to problem, którego nie można lekceważyć.


Jakie środki można bezpiecznie stosować?

Leczenie hirsutyzmu zawsze powinno być prowadzone przez specjalistę - endokrynologa. Tylko on może dotrzeć do przyczyn problemów hormonalnych i ustawić odpowiednią kurację. 

Jeśli schorzenie przekłada się również na inne sfery, jak cerę i włosy, można w łatwy sposób poprawić ich wygląd. Na zdrową cerę nasi internauci polecają tabletki Visaxinum, które regulują pracę gruczołów łojowych i redukują zmiany trądzikowe. W połączeniu z żelem antybakteryjnym Perakne wypryski pozostaną pod kontrolą. Do oczyszczania skóry warto wypróbować innowacyjny płyn micelarny Sebium-H2O. Preparat ten świetnie sprawdzi się do demakijażu. Błyszczącą się skórę w łatwy sposób zmatujesz z użyciem sypkiego pudru - naszym faworytem dla skóry tłustej został w tym miesiącu puder Saipan.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowie

Revitasens

5.034 opinii:
Revitasens to suplement diety dostępny w postaci...
Zobacz ofertę

Olej Lniany Tłoczony Na Zimno

4.8312 opinii:
  Nie bez powodu olej lniany tłoczony na zimno uznawany jest za jedne z najzdrowszych...
Zobacz ofertę

Rivanolum

4.836 opinii:
Rivanolum to lek dostępy w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania preparatu: są ropne...
Zobacz ofertę

Vitaleg

4.717 opinii:
Vitaleg to preparat kosmetyczny dostępny w postaci żelu. Preparat przeznaczony jest do...
Zobacz ofertę

Acerin - Płyn Na Odciski

4.717 opinii:
Acerin to produkt leczniczy dostępny w postaci płynu na odciski. Lek jest wskazany do stosowania...
Zobacz ofertę

Maść na odciski Hasco

4.610 opinii:
Maść na odciski Hasco to preparat leczniczy, wskazany do stosowania w celu usuwania...
Zobacz ofertę

Extraspasmina (Nervomag)

4.5922 opinii:
Lek Extraspasmina (Nervomag) to produkt złożony dostępny w formie twardych kapsułek....
Zobacz ofertę

Cardiomin B6

4.56 opinii:
Cardiomin B6 to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego preparat dostępny w...
Zobacz ofertę

Venotrex

4.56 opinii:
Venotrex to produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek twardych. Preparat w...
Zobacz ofertę

Koenzym Q10 Forte

4.58 opinii:
Kapsułki Koenzym Q10 Forte to suplement diety w szczególności rekomendowany dla...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.