Czy operacyjne leczenie stulejki i obrzezanie to jest to samo?

Czy operacyjne leczenie stulejki i obrzezanie to jest to samo?

zdrowie

Stulejka (łac. phismosis) jest jedną z najczęściej występujących patologii w budowie męskiego prącia. Schorzenie polega na zwężeniu napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) bądź w znacznym stopniu utrudnia (stulejka częściowa) odprowadzanie napletka z żołędzi w stanie wzwodu oraz/lub spoczynku penisa. Stulejką nazywamy również stan, w którym ściągnięcie napletka wprawdzie jest możliwe, ale podczas erekcji wywołuje nieprzyjemne odczucia, takie jak ból czy ucisk.

Rozróżniamy stulejkę wrodzoną oraz nabytą. Jeszcze do niedawna stulejkę uważano wyłącznie za wadę wrodzoną, jednak to nieprawda, gdyż w rzeczywistości większość stulejek jest nabyta. U ponad 96% noworodków płci męskiej odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest możliwe, lecz nie jest to stan patologiczny – w takim przypadku nie możemy mówić o stulejce, gdyż sklejenie napletka z żołędzią za pomocą mastki u niemowląt oraz małych dzieci do 2-3 lat jest stanem fizjologicznym. Głównymi przyczynami stulejki są nieprawidłowa pielęgnacja niemowląt, brak odpowiedniej higieny intymnej oraz stany zapalne cewki moczowej, żołędzi oraz napletka.

Metody leczenia stulejki

Specjaliści przyznają, iż stwierdzenie stulejki jest zawsze wskazaniem do podjęcia leczenia chirurgicznego. W przeważającej większości przypadków wykonuje się plastykę napletka. Obrzezanie (łac. circumcisio) jest bardziej inwazyjną metodą, którą stosuje się w zaawansowanych przypadkach schorzenia, a także kiedy problem powróci mimo przeprowadzonego w przeszłości zabiegu chirurgicznego. Operacji stulejki nie powinno się przypisywać więc obrzezaniu, gdyż jest ono tylko jedną z dostępnych metod leczenia, tak jak i same obrzezanie nie może być utożsamiane wyłącznie z zabiegiem usunięcia stulejki. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż obrzezanie jest nie tylko zabiegiem medycznym, ale także zjawiskiem kulturowym i religijnym. W większości państw Afryki oraz w krajach muzułmańskich odsetek obrzezanych mężczyzn wynosi ponad 80%. Zazwyczaj obrzezanie ma miejsce niedługo po urodzeniu bądź funkcjonuje jako akt rozpoczęcia dorosłego życia. Obrzezanie wykonuje się również w ramach profilaktyki – zabieg znacznie ułatwia higienę intymną i zapobiega wielu chorobom, w tym właśnie stulejki.

Plastyka napletka jest zabiegiem, który można wykonać zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Zabieg polega na plastycznym poszerzeniu ujścia napletka przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności penisa. Chirurg wykonuje niewielkie cięcia wzdłuż osi prącia, a następnie zszywa je w sposób poprzeczny. Po zastosowaniu tej metody leczenia napletek przykrywa żołądź w całości, a wygląd penisa niczym nie różni się od wyglądu zdrowego, nigdy nieoperowanego męskiego prącia. W większości przypadków wykonanie plastyki napletka w zupełności wystarczy, aby rozwiązać problem, jednak czasem okazuje się, iż powstałe w wyniku zabiegu blizny powodują ponowne zwężenie napletka i niemożność jego odprowadzenia. Właśnie w takich sytuacjach oraz w leczeniu szczególnie ciężkich przypadków stulejki wykonuje się obrzezanie.

Istotą obrzezania jest wycięcie pierścienia zwężającego wraz z częścią lub całością napletka. W wyniku amputacji napletka żołądź jest całkowicie bądź częściowo odsłonięta, zarówno podczas wzwodu, jak i w czasie spoczynku penisa. Z czasem wrażliwa skóra żołędzi nabiera odporności na bodźce zewnętrzne, a sam zabieg obrzezania nie wpływa znacząco na jakość życia seksualnego.

Więcej dowiesz się na stronie: https://www.tourmedica.pl/zabiegi/obrzezanie/

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowie

Revitasens

5.035 opinii:
Revitasens to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Sapoven T

5.06 opinii:
Sapoven T to produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek miękkich. Preparat w...
Zobacz ofertę

Żel Veral

4.888 opinii:
Żel Veral to lek przeznaczony do miejscowego leczenia uszkodzonych tkanek skóry. Żel...
Zobacz ofertę

Asmag B

4.867 opinii:
Asmag B to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...
Zobacz ofertę

Galvenox soft

4.836 opinii:
Galvenox soft to preparat dostępny w postaci żelu do nóg, który sprawdza się...
Zobacz ofertę

Olej Lniany Tłoczony Na Zimno

4.8312 opinii:
Olej Lniany Tłoczony Na Zimno to produkt ekologiczny, który jest stosowany jako dodatek do...
Zobacz ofertę

Afrin ND Rumianek

4.836 opinii:
Lek Afrin ND Rumianek to produkt leczniczy dostępny w postaci aerozolu do nosa. Produkt ten...
Zobacz ofertę

Rivanolum

4.836 opinii:
Rivanolum to lek dostępy w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania preparatu: są ropne...
Zobacz ofertę

Acerin - Płyn Na Odciski

4.789 opinii:
Acerin to produkt leczniczy dostępny w postaci płynu na odciski. Lek jest wskazany do stosowania...
Zobacz ofertę

Vitaleg

4.717 opinii:
Vitaleg to preparat kosmetyczny dostępny w postaci żelu. Preparat przeznaczony jest do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.