5 sposobów na to, jak pić więcej wody każdego dnia

5 sposobów na to, jak pić więcej wody każdego dnia

odwodnienie organizmu

Woda jest niezbędna dla naszego zdrowia; ponad 70% ciała składa się z wody, a skutki odwodnienia mogą być niebezpieczne dla życia. Choć istnieje znaczna rozbieżność wśród naukowców co do dokładnej ilości wody, którą powinniśmy pić każdego dnia, to stwierdzenie, by pić ok. 2 l wody dziennie, jest uważane za dobrą praktykę. Wymiana wysokokalorycznych, gazowanych i alkoholowych napojów na wodę może pomóc w kontroli apetytu i masy ciała. Odpowiednia ilość spożywanej wody w ciągu dnia poprawa poziomu snu i energii oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zębów. Warto więc zwiększyć spożycie wody. Jak zrobić to w bezpieczny i skuteczny sposób? Podpowiadamy w poniższym artykule. 

 

1. Zaplanuj picie wody

Instytut Medycyny zaleca picie średnio 3,7 litra wody dziennie dla zdrowych dorosłych mężczyzn i 2,7 litra wody dziennie dla zdrowych dorosłych kobiet, z uwzględnieniem wody spożywanej z żywnością i innymi napojami. Pamiętając, że 20 procent dziennego spożycia wody pochodzi zazwyczaj z żywności, a 80 procent spożycia wody pochodzi zazwyczaj z kombinacji zwykłej wody i innych napojów, dlatego ilość czystej wody potrzebnej do optymalnego nawodnienia organizmu będzie się różnić u każdego z nas. Zaplanuj sobie z góry, ile wody chcesz wypijać dziennie i stopniowo dąż do tego celu. 

2. Noś wodę ze sobą

Trzymanie wody zawsze przy sobie, sprawia, że zaczynamy pić ją odruchowo, nawet bez myślenia o tym. Dlatego włóż butelkę wody do torebki, torby na siłownię, na biurko lub do samochodu i regularnie wymieniaj ją na nową. Dobrym sposobem jest również postawienie wody przy łóżku, tak byśmy od razu po przebudzeniu mogli po nią sięgnąć. Aktualnie bardzo popularne stało się picie wody filtrowanej. Jest to sposób zdrowy, ale i też tańszy. Istnieją też podręczne butelki filtrujące wodę, które możesz mieć zawsze przy sobie. Więcej o właściwościach wody filtrowanej dowiesz się czytając artykuł "Woda filtrowana - czy warto ją pić?".

3. Używaj przypomnień lub aplikacji

Spróbuj ustawić przypomnienia na telefonie lub komputerze, które przypomną ci o piciu wody lub pobierz aplikacje, które ustalają dzienne zapotrzebowanie na wodę na podstawie wielu czynników, po czym regularnie przypominają ci o jej piciu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że znowu zapomnisz o nawadnianiu się. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które dopiero wprowadzają w życie ten zdrowy nawyk. 

4. Korzystaj z dystrybutora wody w biurze 

Wiele firm wprowadza to wygodne rozwiązanie dla swoich pracowników, być może i u ciebie znajduje się taki dystrybutor wody. Korzystaj z niego tak często, jak tylko potrzebujesz. Szczególnie wiosną i latem bardzo ważne jest, by siedząc po 8 godzin przy biurku pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. 

5. rzygotuj dzbanek wody smakowej

W duży dzbanek wlej wodę i dodaj swoje ulubione owoce. Tak przygotowana woda jest nie tylko zdrowsza, ale dla wielu też smaczniejsza. Tutaj warto przypomnieć nasz artykuł "Cytryna + woda? 6 właściwości, które sprawiają, że będziecie zdrowsi". Postawienie takiego dzbanka w widocznym miejscu sprawia, że chętniej sięgamy po niego, dzięki czemu też częściej się nawadniamy. 

 

Są to naprawdę proste rzeczy, ale sprawią, że pamiętanie o piciu wody staje się banalnie proste. Warto zaznaczyć, że odwodnienie organizmu zdarza się bardzo często w okresie wiosenno-letnim, kiedy to ciesząc się słońcem, zapominamy o tym by dużo pić.

Odwodnienie może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych w tym biegunek. W razie tak silnego odwodnienia warto sięgnąć po specjalne preparaty, dzięki którym uzupełnimy braki dużo szybciej. Jednym z nich jest środek dietetyczny Olimp Hydrolit, który zalecany jest podczas biegunki, wymiotów, odwodnienia organizmu oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Innym preparatem jest Hydronea, czy też w przypadku odwodnienia u dzieci - jego odpowiednik - Hydronea Baby. Zbyt mała ilość spożywanych płynów przyczynia się również do nasilenia bólu zatok. Jeśli więc poczujesz silny ból zatok, możesz skorzystać z suplementu diety, jak np. Sinulan Forte, ale nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu, które może okazać się kluczowe w walce z bólem. Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł "10 domowych sposobów na ból zatok".

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - odwodnienie organizmu

Hydronea

5.08 opinii:
Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
Zobacz ofertę

Hydronea Baby

4.888 opinii:
Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego Hydronea Baby...
Zobacz ofertę

Orsalit Drink

4.8132 opinii:
Orsalit Drink to dietetyczny środek spożywczy dostępny w postaci płynu do stosowania doustnego....
Zobacz ofertę

Zdrovit Litorsal

4.85 opinii:
Zdrovit Litorsal to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępny w postaci...
Zobacz ofertę

RIPOSTON - Alko Reset

4.577 opinii:
RIPOSTON - Alko Reset to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępny w...
Zobacz ofertę

Litorsal Biegunka

4.56 opinii:
Saszetki Litorsal Biegunka to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
Zobacz ofertę

electroVit

4.320 opinii:
ElectroVit to suplement diety  dostępny w postaci tabletek musujących. Suplement dla...
Zobacz ofertę

Acidolit

4.1718 opinii:
Acidolit to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci...
Zobacz ofertę

Orsalit

4.039 opinii:
Orsalit to dietetyczny środek spożywczy, który stosowany jest w stanach...
Zobacz ofertę

Olimp Hydrolit

3.9213 opinii:
Saszetki Olimp Hydrolit to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.