Odżywki węglowodanowe - podstawowe informacje

Odżywki węglowodanowe - podstawowe informacje

sport kulturystyka rzeźba odżywki węglowodanowe odżywki na rzeźbę

Odżywki węglowodanowe to taki rodzaj odżywek, które mają na celu dostarczenie do organizmu sportowca lub osoby aktywnej fizycznie kolejną porcję energii. Ich celem jest zahamowanie katabolizmu po treningu, jak również uzupełnienie zapasów glikogenu. Odżywki węglowodanowe dzielą się na trzy grupy. Co warto wiedzieć o każdej z nich? I dlaczego właściwie sportowcy i osoby intensywnie trenujące powinny się zainteresować tego typu preparatami?

Odżywki węglowodanowe - dlaczego warto? 

Mówi się, że zewsząd otaczają nas węglowodany. Cukier jest tak naprawdę wszechobecny, ponieważ dodaje się go niemal do każdego produktu spożywczego. Mimo wszystko jednak węglowodany maja to do siebie, że bardzo szybko przetwarzane są w energię i spalane - zwłaszcza w przypadku osób, które prowadzą aktywny tryb życia i dużo oraz intensywnie ćwiczą. 

U osób takich węglowodany pochodzące z pożywienia mogą nie wystarczyć, ażeby pokryć potrzeby energetyczne ich organizmów. Dlatego też aby nie doszło do braku tych związków w organizmie, konieczne jest ich podanie w postaci suplementów diety - odżywek węglowodanowych. Ich zastosowanie może błyskawicznie zwiększyć energię - a więc nie tylko mamy siłę do treningu, ale również odnowimy ją po jego zakończeniu. 

Rodzaje odżywek węglowodanowych 

Odżywki węglowodanowe dzielą się na trzy rodzaje. To odżywki typu Carbo, Dextroza oraz Vitargo. To najbardziej podstawowy podział. Najpopularniejsze są przy tym odżywki typu Carbo, to znaczy takie, które zawierają najdłużej przyswajalne węglowodany. 

Mimo iż odżywki węglowodanowe mogą być z powodzeniem stosowane zarówno przed, jak i po treningu, odżywki typu Carbo najlepiej stosować po nim. Wszystko dlatego, iż w ten sposób można powoli zregenerować mięśnie. Kolejna grupa to odżywki typu Dextroza. One szybko uzupełniają glikogen w mięśniach, ponieważ są najlepiej przyswajalne. Organizm szybko je wchłania, zatem doskonale nadają się do stosowania zarówno przed wysiłkiem fizycznym (wówczas działają pobudzająco), jak też w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. Ostatnia grupa to zaś odżywki typu Vitargo, które uznawane są za najlepsze źródło węglowodanów. Odżywki te wytwarzane są z kukurydzy woskowej, która posiada skrobię zbudowaną z kolei z amylopektyny. Jej zawartość wpływa na szybkie opróżnianie żołądka i odbudowę zasobów glikogenu mięśniowego.

Zadaniem wszystkich odżywek węglowodanowych jest przywrócenie energii oraz siły mięśniom. Działają one lepiej niż cukry proste - zostały bowiem stworzone specjalnie po to, aby wspierać sportowców.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - odżywki węglowodanowe

Activlab Hot Sport Drink

5.04 opinii:
Intensywnie ćwiczysz i potrzebujesz preparatu, który uzupełni składniki mineralne w...
Zobacz ofertę

Megabol Gainer 737

5.05 opinii:
Projekt mający na celu stworzenie GAINER 737 zajął wiele miesięcy pracy. Postawiono sobie bowiem...
Zobacz ofertę

Gear Mass Shock

5.06 opinii:
Gear Mass Shock, suplement diety Wielu mężczyzn marzy o atletycznej budowie ciała. Niemniej,...
Zobacz ofertę

Nutrend Unisport

5.05 opinii:
Nutrend UNISPORT to skondensowany napój średnioenergetyczny zawierający następujące...
Zobacz ofertę

Vitarade El

5.04 opinii:
Vitarade El to suplement dla sportowców polecany głównie tym, którzy...
Zobacz ofertę

Trec Max Carb

5.04 opinii:
Energetyczny napój węglowodanowy z dodatkiem składników mineralnych Max Carb...
Zobacz ofertę

Olimp Iso Plus

4.836 opinii:
Olimp Iso Plus to bardzo dobrze przygotowany koncentrat w proszku, który będzie służył do...
Zobacz ofertę

Trec Vitargo

4.85 opinii:
Vitarade EL fueled by Vitargo to rozwiązanie stworzone z myślą o wyczynowych sportowcach,...
Zobacz ofertę

Activlab Carbomax

4.754 opinii:
Carbomax Energy Power to znakomite źródło energii przygotowane z myślą o sportowców...
Zobacz ofertę

Fa Carborade

4.754 opinii:
Zdrowa i bezpieczna odżywka dla sportowców Dostarczanie optymalnej ilości wartości...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.