Niedoceniana komosa ryżowa

Niedoceniana komosa ryżowa

zdrowa żywność

Komosa ryżowa, znana również pod nazwą quinoa to nic innego jak specjalna odmiana ryżu peruwiańskiego. Posiada ona bardzo cenne właściwości zarówno zdrowotne jak i odżywcze. Przede wszystkim jest to źródło pełnowartościowego białka oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. To również bogactwo witamin oraz wszelkiego rodzaju składników odżywczych. Mało osób wie, że ma działanie antyoksydacyjne jak również przeciwnowotworowe. 

Czego jeszcze nie wiesz komosie ryżowej?

Ryż peruwiański jest pseudozbożem, czyli rośliną, która choć nie jest zbożem posiada bogate w skrobię nasiona. Mieszkańcy całej Ameryki Południowej od wieków cenili jego właściwości i nie bez powodu nazwali go złotym ziarnem Inków. Warto im zaufać, gdyż już od dawna wiadomo, że doskonale potrafili oni wykorzystać to, co natura ma najlepszego. 

Oprócz tych wszystkich zalet, o których wspomniano wcześniej komosa bogata jest również w saponiny, Są to bardzo wartościowe składniki, które mają silne działanie antyalergiczne oraz przeciwzapalne. Pozwalają również pozbyć się z organizmu grzybów i innych trujących substancji. Badania nad ziarnami tej rosliny pokazały, że są one również bogate w dużą ilość flawonoidów, co nie jest charakterystyczne dla zwykłych zbóż. Warto dodać, że komosa ryżowa jest spokrewniona z polską lebiodą zwaną inaczej komosą białą. Komosa ryżowa współcześnie uprawiana jest w Ameryce Południowej, ale także w USA, Kanadzie, Indiach, a także w Europie na Wyspach Brytyjskich. Ludzie na całym świecie bardzo powoli zaczynają doceniać jej właściwości dla organizmu.

Komosa to źródło pełnowartościowego białka oraz profilaktyka antynowotworowa

Białko, które ma w swym składzie komosa ryżowa jest białkiem wyjątkowym, ponieważ jako jedno z niewielu białek roślinnych ma w sobie wszystkie możliwe aminokwasy egzogenne. Należy wyjaśnić, że są to takie aminokwasy, które nie są wytwarzane w organizmie i muszą być do niego dostarczane z zewnątrz wraz z pokarmem. W związku z tą obfitością białka komosa ryżowa może być dobrą alternatywą dla dań mięsnych, więc z pewnością przypadnie do gustu wegetarianom. Powinna również znaleźć się w diecie osób, które z różnych względów powinny ograniczyć spożywanie mięsa. 

Jak odkryli pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego z Instytutu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, komosa ryżowa ma działanie antynowotworowe. Wykazali oni, że wyciąg z nasion oraz kiełków i liści tej rośliny hamuje rozwój komórek rakowych jak również ograniczają aktywność migracyjną in vitro. Ma działania profilaktyczne i warto włączyć ją do diety osób, które walczą z nowotworem lub są genetycznie obciążone tą chorobą. 

Inne właściwości komosy ryżowej

Wymienione wcześniej zalety komosy ryżowej to nie wszystko. Ponieważ ziarna tej rośliny posiadają bogaty wachlarz tłuszczów nienasyconych, w tym szczególnie są bogate w kwas oleinowy i linolenowy, znakomicie wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. A co za tym idzie komosa ryżowa znakomicie zapobiega powstaniu miażdżycy jak i innych chorób układu krążenia.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowa żywność

Nonivita

4.754 opinii:
Nonivita to suplement diety w postaci soku z owoców noni 100%. Działa wspomagająco na...
Zobacz ofertę

Olej Z Pestek Dyni Dary Natury

4.6411 opinii:
Olej z pestek dyni Dary Natury tłoczony jest na zimno. Nasiona dyni pochodzą z polskich...
Zobacz ofertę

Apo Lady

4.54 opinii:
Apo Lady to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności polecany...
Zobacz ofertę

Sok z karczocha

4.4717 opinii:
Sok z karczocha to produkt dedykowany osobom, które dbają o swoją dietę i chcą uzupełniać...
Zobacz ofertę

Sport Nitrate 3000 BEETIT

4.333 opinii:
  BEETIT Sport Nitrate 3000 to suplement diety w postaci skoncentrowanego soku z...
Zobacz ofertę

Dary Lasu Brzoza Naturalny Sok z brzozy

3.754 opinii:
Dary Lasu Brzoza Naturalny Sok z brzozy to świeży sok z pnia brzozy, młodych liści oraz...
Zobacz ofertę

A-Z Mangostan

3.45 opinii:
A-Z Mangostan to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Produkt przeznaczony jest da...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.