Zasady przeprowadzania pierwszej pomocy – co trzeba wiedzieć?

Zasady przeprowadzania pierwszej pomocy – co trzeba wiedzieć?

Wypadki zdarzają się często i niestety mogą dotyczyć nas wszystkich. Jednocześnie jeżeli jesteśmy świadkami tego typu sytuacji, prawo obliguje nas do udzielenia pierwszej pomocy. Dziś przedstawimy Wam podstawowe zasady dotyczące właśnie pierwszej pomocy. Doradzimy też, jak radzić sobie w przypadku urazu czy rany.

Podstawowe zasady pierwszej pomocy – to trzeba wiedzieć!

Zacznijmy od tego, że za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Można o tym przeczytać w art. 162 Kodeksu karnego. Jeżeli jesteście świadkiem niebezpiecznego zdarzenia i widzicie, że ktoś został poszkodowany, powinniście przejść do udzielenia pomocy.

Na początek należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie musicie udzielać pomocy, jeżeli ryzykowalibyście własnym zdrowiem czy życiem. W takim przypadku najlepiej wezwać pomoc i spróbować ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce.

Trzeba ocenić stan poszkodowanego, sprawdzić, czy reaguje. Jeżeli oddycha, a nie ma z nim kontaktu, to należy zastosować pozycję boczną ustaloną.

Warto sprawdzić drogi oddechowe. Wystarczy tylko położyć jedną rękę na czole, następnie drugą ręką przytrzymać brodę poszkodowanego i odciągnąć jego głowę do tyłu. Jeżeli w jamie ustnej znajdują się ciała obce, oczywiście należy je usunąć.

Jeżeli poszkodowany nie oddycha, trzeba rozpocząć resuscytację. Wystarczy wykonywać naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze. Jeżeli znajdujecie się blisko budynku użytku publicznego, to sprawdźcie, czy na stanie nie ma defibrylatora.

Oczywiście bezwzględnie należy zadzwonić na numer alarmowy 112. 

Widoczna rana – jak ją zabezpieczyć?

Przez to, że wypadki zdarzają się często, warto być przygotowanym na różne sytuacje. Na pewno w apteczce powinniście mieć bandaż kohezyjny, a także opatrunki oraz spray na bazie oktenidyny.

Każdą ranę należy zabezpieczyć. Jeżeli jest duża, to najlepiej przyłożyć opatrunek, a następnie założyć bandaż. Najlepszym wyborem jest bandaż kohezyjny, który nie wymaga klejenia. Można go stosować nawet na wilgotnych czy owłosionych częściach ciała. Sprawdzi się też w przypadku złamań czy zwichnięć.

Jeżeli rana jest mniejsza, to wystarczy przepłukać ją wodą oraz zastosować środek antyseptyczny, a następnie założyć opatrunek.

Gdy rana mocno krwawi, trzeba zastosować opatrunek uciskowy. Niezbędne jest też uniesienie kończyny. Jest to stan zagrażający życiu, stąd też bezwzględnie należy wezwać pomoc. Silny krwotok można łatwo rozpoznać, gdyż krew wypływa ciągłym strumieniem bądź tryska, pulsując. 

Pierwsza pomoc w przypadku zwichnięć czy złamań

Złamania czy też zwichnięcia także wymagają pomocy lekarza. Należy jednak wcześniej zadbać o właściwe usztywnienie kończyny. Można do tego celu użyć np. deski czy innego przedmiotu, który jest sztywny, a następnie owinąć go bandażem elastycznym.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana i niebezpieczna, gdy dojdzie do otwartego złamania. W takim przypadku należy bezwzględnie zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem, a dopiero potem usztywnić kończynę. W żadnym wypadku nie należy jej nastawiać, gdyż to może pogłębić uraz.

Jeżeli dojdzie do skręcenia kostki, również niezbędne jest jej unieruchomienie. Do tego celu można zastosować bandaż elastyczny oraz okłady z lodu. Można też przygotować opatrunek zamoczony w roztworze wody z octem, a następnie usztywnić kostkę bandażem elastycznym. 

Artykuł sponsorowany


Prezentowany na stronie produkt jest wyrobem medycznym. Dla bezpieczeństwa używaj zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.


 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.