Trudno gojące się rany — jak sobie z nimi radzić?

Trudno gojące się rany — jak sobie z nimi radzić?

rany trudno gojące się rany

Najczęstszym powodem występowania trudno gojących się ran są choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca czy miażdżyca. Przyczyną tego problemu jest również starzejące się społeczeństwo. Ciężko gojące się rany przyczyniają się do wielu trudności w życiu pacjenta, dlatego nie należy bagatelizować tej przypadłości. Już teraz dowiedz się, co wpływa na powstawanie trudno gojących się ran i jak można sobie z nimi poradzić.

Prawidłowe gojenie się ran.

By móc zagłębić się w wątku trudno gojących się ran, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim tempie powinny goić się urazy.

Czas gojenia się drobnych otarć to zazwyczaj kwestia kilku dni. Większe rany potrzebują już dużo więcej czasu, ale dużą rolę odgrywa tutaj ogólny stan zdrowia chorego. Rozległe rany mogą znikać nawet to 2-3 tygodni, ale zdarza się, że goją się w ciągu 1,5 tygodnia.

Skąd wiadomo czy mamy trudno gojącą się ranę?

Aby sprawdzić, czy nasza rana ciężko się goi, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, do których zalicza się:

• ocenę dna rany — na niedokrwienie będzie wskazywało niekrwawiące i blade dno, pokryte wydzieliną oznaczać będzie zakażenie bakteryjne, niepokojąca jest widoczność kości lub powięzi, ponieważ może to oznaczać, że rana zagoi się, ale nie zostanie pokryta płatem tkankowym,

• ocenę brzegów rany — blade i płaskie brzegi są oznaką niedokrwienia w tkankach, o stanie zapalnym świadczy wypukłość brzegów, natomiast czarne wskazują na niedokrwienie i martwicę,

• ocenę tkanki wokół rany — boląca, zaczerwieniona czy obrzmiała tkanka może wskazywać na stan zapalny.

Jakie są przyczyny długiego okresu gojenia się ran?

Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewydolność krążenia w obszarze występowania rany. Taka przypadłość powoduje utrudnienia w odpływie i dopływie krwi, co przekłada się na długi czas gojenia się rany. Przykładem takiej sytuacji są odleżyny czy owrzodzenia żylakowe podudzi.

Na czas gojenia się ran wpływają również takie czynniki jak ich wielkość, przyczyna i umiejscowienie. Należy również wziąć pod uwagę taką kwestię jak jej wtórne czy pierwotne zakażenie. Jeśli do niego dojdzie, czas leczenia może znacznie się wydłużyć.

Równie istotne jest czy chory nie ma cukrzycy. Cukrzyca wpływa negatywnie na proces gojenia się ran. Jest to spowodowane jej wpływem na metabolizm całego organizmu. Przykładem wpływu cukrzycy na rany są m.in. ciężko gojące się rany podudzi czy stopy.

Utrudnieniem w procesie gojenia się rany może być również niewydolność krążeniowa. Odpowiada ona za powstawanie obrzęków, które uniemożliwiają dostarczenie gojącym się tkankom niezbędnych składników odżywczych i tlenu.


Sprawdź także: Najlepsze produkty na trudno gojące się rany


Jak leczyć trudno gojące się rany?

Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i nie ustępować w pielęgnowaniu schorowanego miejsca. Ważna jest systematyczność, która jest kluczem do zagojenia się rany. Należy dbać o higienę, by nie doprowadzić do rozwoju zakażenia i starannie wykonywać opatrunki. Jeśli nie mamy nikogo do pomocy, ważne jest, byśmy sami postarali się o odpowiednią edukację w tej kwestii. Jeśli mamy pytania lub wątpliwości odnośnie do higieny czy poprawności wykonywania opatrunku należy niezwłocznie poradzić się lekarza. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych komplikacji. Najczęściej stosuje się poniższe procesy, które odpowiadają za wspomaganie gojenia się rany:

• usuwanie masy bakteryjnej;

• przemywanie rany;

• usuwanie martwych tkanek;

• dezynfekcja.

Jak powinien wyglądać dobry opatrunek na trudno gojącą się ranę?

Odpowiednio wykonany opatrunek powinien pokrywać całą powierzchnię rany, wchłaniać wysięk, likwidować nieprzyjemny zapach oraz zapewniać utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Bardzo popularne są gotowe opatrunki. Do najpopularniejszych należą opatrunki ze srebrem (działają przeciwbakteryjnie) czy kolagenowe (zapewniają odpowiednią wilgotność).

Badania, które warto wykonać w przypadku problemów z gojeniem się rany

Jeśli mamy problem z trudno gojącymi się ranami, warto by było wykonać kilka badań, by zweryfikować, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Należy wykonać badania pod kątem chorób takich jak:

miażdżyca;

• niedokrwistość;

cukrzyca;

• niewydolność nerek;

• hipoalbuminemia.

Produkty, które mogą pomóc

Wartym uwagi produktem jest Sorbact. Jest to materiał opatrunkowy, który wskazany jest do stosowania podczas leczenia sączących się ran. Sprawdza się również podczas ran zainfekowanych, zanieczyszczonych oraz skolonizowanych. Jodi Gel 10% to środek antyseptyczny do stosowania podczas wystąpienia infekcji ran. Nadmanganian potasu to proszek, z którego przygotowuje się roztwór do przemywania ran. Stosuje się go przy ranach ropiejących. Gliceryna to roztwór do stosowania na skórę. Zawiera w swoim składzie Glicerol, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne. Preparat Rivanolum dostępny jest w postaci tabletek do sporządzania roztworu na skórę. Produkt zmniejsza obrzęk, niweluje uczucie pieczenia oraz eliminuje ból. 

Pamiętaj jednak, by przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu. 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - trudno gojące się rany

Neo-Tormentil

4.888 opinii:
Neo-Tormentil to lek dostępny w postaci maści. Produkt ten przeznaczony jest do stosowania w...
Zobacz ofertę

Curiosin

4.8614 opinii:
Curiosin to wyrób medyczny dostępny w postaci żelu przeznaczony na problemy...
Zobacz ofertę

Sorbact

4.867 opinii:
Sorbact to absorpcyjny materiał opatrunkowy wiążący bakerie. Produkt ten jest...
Zobacz ofertę

Rivanolum

4.836 opinii:
Rivanolum to lek dostępy w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania preparatu: są ropne...
Zobacz ofertę

Jodi Gel 10%

4.676 opinii:
Jodi Gel 10% to produkt leczniczy w postaci żelu o działaniu antyseptycznym i zapobiegającym...
Zobacz ofertę

Avilin Balsam Szostakowskiego

4.610 opinii:
Avilin to dermokosmetyk dostępny w postaci balsamu, zawierający recepturę powszechnie znanego...
Zobacz ofertę

Rivanol 0,1%

4.5315 opinii:
Rivanol 0,1% to produkt leczniczy w postaci roztworu do stosowania na w celu odkażenia...
Zobacz ofertę

Hydrosil Flamozil

4.56 opinii:
Hydrosil Flamozil to wyrób medyczy leczniczy dostępny w postaci żelu. Produkt ten...
Zobacz ofertę

Gencjana

4.388 opinii:
Gencjana to lek w postaci roztworu wodnego 1% działającego antyseptycznie i osuszająco. Ponadto...
Zobacz ofertę

Maść Propolisowa

4.2322 opinii:
Maść Propolisowa to kosmetyk, który chroni i pielęgnuje naskórek,...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.