W jaki sposób poprawić pamięć i koncentrację. Skuteczne sposoby

W jaki sposób poprawić pamięć i koncentrację. Skuteczne sposoby

Jak wykazały badania opublikowane przez Microsoft, średnio skupiamy uwagę na osiem sekund. W jaki sposób poprawić zdolność koncentracji? Przede wszystkim zmień swoje nastawienie. Jak twierdzi Elie Venezky,  autor książki „Hack Your Brain”, Koncentracja to mięsień, który można wyćwiczyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób możesz poprawić swoją koncentrację i pamięć.

Dieta

Zbilansowana dieta korzystnie wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale także na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.  Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) poprawiają pamięć.  Żelazo, fosfor, potas, cynk i magnez to nośniki tlenu, a  żelazo i potas, fosfor poprawiają nastrój. „Pierwiastek  życia”, czyli magnez ma wpływ m.in. na proces syntezy czy przemiany białek. Dlatego pozwól sobie od czasu do czasu na gorzką czekoladę.

Kwasy omega-3 i omega-6 znajdziesz między innymi w tłustych rybach morskich. Sprawiają one, że mózg jest lepiej ukrwiony, co powoduje lepsze zapamiętywanie i poprawia koncentrację. Produkty bogate w cynk (ostrygi, małże, zarodki pszenne, migdały, fasola) poprawiają sprawność intelektualną, zapobiegając demencji starczej.  

Orzechy  wpływają na  procesy myślowe, dostarczając witaminy E oraz chronią przed atakiem wolnych rodników.  W orzechach ziemnych i laskowych znajdziemy też lecytynę, która wspomaga produkcję neuroprzekaźników, dzięki którym spada ryzyko demencji, a zdolność zapamiętywania rośnie. O różnych rodzajach orzechów przeczytasz w artykule Dieta a orzechy – które z nich są najbardziej wartościowe?

Dla pracy mózgu bardzo ważny jest również potas, który korzystnie wpływa na koncentrację. Znajdziemy go m.in. w pomidorach, bananach, awokado oraz ziemniakach.

Pijesz kawę w trakcie nauki? Zrezygnuj z niej, zastępując ją wodą mineralną.  Mocna kawa czy herbata  wypłukują magnez z organizmu, co znacznie obniża naszą koncentrację.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Naukowcy udowodnili,  że jedzenie śniadań pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą, a więc planując naukę lub wytężony wysiłek intelektualny w danym dniu pomyśl o swoim jadłospisie, a w szczególności dobrze skomponuj  śniadanie.  

Codzienna stymulacja

Czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, matematycznych zagadek układanie puzzli stymulują mózg i poprawiaja pamięć. Pamiętaj o regularnym dostarczaniu mózgowi  nowych bodźców i wyzwań.

Zadania wymagające użycia rąk poprawiają pamięć i koncentrację.  Co ciekawe zaangażowanie w codzienne czynności ręki niedominującej (lewej jeśli jesteś praworęczny i odwrotnie) np. przy myciu zębów- znacznie poprawia pracę mózgu.

O tym, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz organizm, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Systematyczne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi oraz transport tlenu do mózgu. Dzięki temu nasz mózg jest pobudzany i dużo lepiej pracuje. Nie bez powodu uważa się, że najlepiej jest ćwiczyć przed nauką czy pracą. Może zainteresuje cię również  https://medsowa.pl/a/wplyw-biegania-na-miesnie-i-psychike lub https://medsowa.pl/a/przeglad-zalet-jazdy-na-rowerze.

Odpoczynek i sen

Sen  jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na wzmocnienie połączeń między komórkami nerwowymi, dlatego znacznie lepiej jest nam się skupić po zdrowo przespanej nocy. W czasie snu  odnawiają się uszkodzenia mózgu powstające w ciągu  dnia oraz wzmacniają się połączenia między komórkami nerwowymi.  Podczas snu regenerują się też układy: nerwowy, immunologiczny oraz mięśniowy. Niedostateczna ilość snu w ciągu nocy może bardzo zaburzać pamięć i  koncentrację. Czy wiesz, że po kilku zarwanych  nocach można  doświadczać krótkotrwałych zaników świadomości? Dlatego zadbaj o co najmniej 7-8 godzin snu na dobę. Koniecznie przeczytaj też o zimowych zaburzeniach snu i jak sobie z nimi radzić.

Koncentracja i pamięć uzależnione są od wielu czynników.  Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek i stresu. Masz stresującą pracę? Może zainteresuje cię artykuł „czy istnieje skuteczny środek na stres w pracy?”.

Mózg to najważniejszy narząd dlatego zadbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie w młodości zapewni dobrą kondycję fizyczną i psychiczną w podeszłym wieku.

Właściwa zbilansowana dieta to ogromne wyzwanie. Trudno jest dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych z pożywieniem, dlatego suplementacja jest koniecznością. Na rynku dostępne jest wiele produktów zawierających witaminy i minerały. 

Po przeczytaniu artykułu już wiesz, jak ważny jest dla zdrowia potas.  Suplement diety Olimp Vita-Min Plus Luteina I Zielona Herbata dzięki luteinie wzmocni Twój wzrok. O zdrowotnych właściwościach czosnku słyszał każdy. Dlatego proponujemy Czosnek Forte w wygodnej formie kapsułek. Z myślą o osobach po 60. roku życia, które chcą zadbać o właściwe funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych stworzony został Suplement diety Vigor Cardio. Być może zainteresuje Cię Olimp B12 Forte Bio-Complex, preparat zawierający m.in. żelazo, wapń, kwas foliowy, witaminę B12 oraz witaminę B6.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.