Palenie papierosów wpływa na cały nasz organizm... w tym także na nieświeży oddech oraz stan naszego uzębienia

Palenie papierosów wpływa na cały nasz organizm... w tym także na nieświeży oddech oraz stan naszego uzębienia

Palenie papierosów to nawyk, który szkodzi naszemu zdrowiu. Powszechnie mówi się o wpływie wyrobów tytoniowych np. na płuca czy układ krążenia, ale to jeszcze nie jedyne potencjalne skutki palenia papierosów. Nałóg ten wpływa również na naszą jamę ustną. Jednym z najbardziej niepokojących skutków palenia jest nieprzyjemny oddech, który może mieć wpływ na samoocenę palacza i jego relacje społeczne.

Palenie papierosów a zęby palacza

W kontekście jamy ustnej skutki palenia są widoczne przede wszystkim na zębach palacza. Skąd to wynika? Cóż, odpowiedź na pytanie jest prosta: nikotyna zawarta w dymie papierosowym powoduje plamy i przebarwienia na powierzchni zębów. Te żółto-brązowe przebarwienia nie tylko wpływają na wygląd naszego uśmiechu, ale także, o czym nie wolno zapominać, są trudne do usunięcia nawet przy regularnej higienie jamy ustnej. W rezultacie palacze często cierpią na problemy z zębami, które nierzadko wymagają podjęcia intensywnego leczenia stomatologicznego.

Niestety, to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że palenie papierosów wpływa nie tylko na wygląd zębów. Przewlekłe narażenie na substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym powoduje bowiem zapalenie dziąseł i sprzyja rozwojowi zapalenia przyzębia. Jest to dość poważna choroba dziąseł, która może prowadzić nawet do utraty zębów i dalszego pogorszenia ogólnego stanu jamy ustnej palacza.

Długotrwałe palenie papierosów a nieświeży oddech

Nieświeży oddech to kolejny irytujący efekt palenia (wprawdzie stosunkowo niegroźny, ale z pewnością irytujący). Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym, takie jak ksylen i aceton, nie tylko pozostawiają nieprzyjemny zapach, ale mogą również powodować podrażnienie jamy ustnej. Zapalenie to sprzyja rozwojowi bakterii, co dodatkowo pogłębia problem nieświeżego oddechu.

Niezależnie od intensywności używania pasty do zębów, płukania jamy ustnej czy gumy do żucia, nieświeży oddech palaczy to efekt trudny do zwalczenia. Ponadto palacze często doświadczają suchości w ustach, co sprzyja rozwojowi bakterii i pogarsza problem nieświeżego oddechu. To właśnie dlatego należy rozważyć rzucenie palenia.

Jak widać, skutki długotrwałego palenia papierosów są różnorodne; wpływają one zarówno na wygląd zębów, jak i na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Zagrożone jest nie tylko piękno uśmiechu, ale także, a może nawet przede wszystkim, zdrowie jamy ustnej, co może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych.

To właśnie dlatego, oprócz oczywistego wpływu na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, palacze powinni zdawać sobie sprawę również z negatywnego oddziaływania papierosów na ogólny stan jamy ustnej.

Źródła:

Wpływ tytoniu na stan jamy ustnej – na podstawie piśmiennictwa, Ewa MICHALAK Agnieszka HALKO-GĄSIOR Maria CHOMYSZYN-GAJEWSKA, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/138404/michalak_et-al_wplyw_tytoniu_na_stan_jamy_ustnej_2016.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Palenie tytoniu a stan kliniczny przyzębia SESńska^ z uwzględnieniem wskaźników klinicznych, opracowanie zbiorowe, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/24909/piekoszewski_et-al_palenie_tytoniu_a_stan_kliniczny_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.