Na czym polega starczowzroczność i jak można ją leczyć?

Na czym polega starczowzroczność i jak można ją leczyć?

Starzenie się organizmu dotyczy wszystkich tkanek i narządów, również oczu. Jest to naturalny, nieunikniony proces, który prowadzi do obniżenia jakości życia. Starczowzroczność jest jednym z jego przejawów – około 40. roku życia rozpoczyna się stopniowe obniżanie zdolności akomodacji oka skutkujące pogorszeniem ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. Dowiedz się, jakie są metody korekcji prezbiopii.

Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność (inaczej prezbiopia lub presbiopia) to efekt fizjologicznych zmian wynikających ze starzenia się organizmu. Jest to zmniejszenie się zdolności akomodacji oka, które z kolei powoduje stopniowe pogarszanie się umiejętności wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w niedużej odległości. Nie jest to wada refrakcji, ale naturalny proces dotyczący osób, które ukończyły 40. rok życia, (postępuje on aż do ukończenia 60–70 lat, kiedy to akomodacja zanika całkowicie).

Z wiekiem obniża się elastyczność soczewki oka, a co za tym idzie, zanika zdolność zmiany jej kształtu.  Osłabieniu ulegają także mięśnie rzęskowe oka. To wszystko sprawia, że niezależnie od wady refrakcji (lub jej braku) widzenie z bliska jest tym mniej wyraźne, im bliżej oczu znajduje się oglądany obiekt. Najwcześniej tego typu zmiany odczuwają jednak osoby z dalekowzrocznością – starczowzroczność nasila wówczas występujące już objawy.

Objawy prezbiopii 

Pierwszym symptomem starczowzroczności są kłopoty z czytaniem drobnego druku z odległości, do której byliśmy przyzwyczajeni. Pojawia się konieczność odsuwania od siebie obiektów (np. książek czy przedmiotów codziennego użytku), aby móc widzieć je wyraźnie. Pacjenci mają również problem z czytaniem w słabo oświetlonych pomieszczeniach oraz mogą odczuwać szybsze niż wcześniej „męczenie się” wzroku.

Co ważne, presbiopia nie powoduje bólu gałek ocznych, światłowstrętu czy podwójnego widzenia. Takie objawy mogą świadczyć o chorobie narządu wzroku, dlatego też, jeśli zauważymy u siebie tego typu problemy, niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem okulistą.

Leczenie starczowzroczności

W korygowaniu starczowzroczności najczęściej stosuje się pomoce optyczne, czyli okulary lub soczewki kontaktowe. Tego typu metody dla części pacjentów są jednak uciążliwe i szukają oni innych, trwałych rozwiązań. Z pomocą przychodzi wówczas laserowa korekcja wzroku.

Starczowzroczność można „leczyć” z wykorzystaniem lasera ekscymerowego lub femtosekundowego – zabieg można przeprowadzić zarówno wtedy, gdy prezbiopia jest jedynym problemem, jak i wtedy, gdy równocześnie występują krótkowzroczność, nadwzroczność bądź astygmatyzm. Jakie są główne zalety laserowej korekcji starczowzroczności?

  • Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, trwa zaledwie kilka minut.
  • W krótkim czasie przywraca komfort życia, w większości przypadków efekt jest natychmiastowy.
  • Okres rekonwalescencji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
  • Zabiegowi mogą poddać się osoby, które ukończyły 38 lat.
  • Rezultaty laserowej korekcji starczowzroczności mają charakter stały.

Artykuł sponsorowany

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.