Karmienie piersią jest promowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), lekarzy oraz doradców laktacyjnych. Zapewnia dziecku nie tylko prawidłowy rozwój, lecz również jest korzystne dla jego zdrowia. Nie można także zapomnieć o wyjątkowej więzi, która wytwarza się dzięki karmieniu piersią pomiędzy dzieckiem a jego matką.

 

Wpływ karmienia piersią na zdrowie dziecka

Wszyscy wiemy o tym, że kobiece mleko jest bogate w składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha. W jego skład wchodzą też przeciwciała i inne substancje, które pozwalają na podniesienie odporności dziecka, a jednocześnie wspomagają funkcjonowanie jego układu immunologicznego. Do tej grupy zaliczamy między innymi limfocyty, których zadaniem jest zwiększanie ilości przeciwciał, makrofagi niszczące zarazki, a także immunoglobulinę sekrecyjnę IgA, będącą dla dziecka najlepszą formą obrony przed alergiami pokarmowymi. To właśnie z tego powodu u niemowląt karmionych piersią rzadziej pojawia się problem kolki.

Maluchy karmione naturalnie rzadziej też łapią katar i przeziębienie. Co więcej, notuje się u nich również znacznie mniej przypadków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, a do tego rzadziej zmagają się z chorobami układu oddechowego i moczowego oraz chorobami układu pokarmowego. W tym ostatnim przypadku wypada podkreślić, że dotyczy to nie tylko niemowląt ale i okresu późniejszego. Naturalne karmienie związane jest też z mniejszymi problemami z próchnicą u nastolatków, a nawet z mniejszym ryzykiem wystąpienia otyłości i cukrzycy. Niektóre badania mówią nawet o wyższym ilorazie inteligencji.

 

Karmienie piersią z korzyścią dla mamy

Karmienie piersią przynosi korzyść nie tylko samym maluchom, ale również ich mamom, jest bowiem niezawodnym sposobem na powrót do formy po porodzie. Gdy dziecko ssie pierś, organizm matki wytwarza oksytocynę, a więc hormon, któremu zawdzięczamy właściwe obkurczanie macicy. Hormon ten ma również pozytywny wpływ na system nerwowy, sprawia bowiem, że młodej mamie częściej towarzyszy uczucie błogości i szczęścia. Okazuje się też, że karmienie piersią jest niezawodnym sposobem na zmniejszenie wagi i odzyskanie formy sprzed porodu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w mleku wysysanym przez malucha znajduje się ponad 700 kalorii, które w innym przypadku należałoby spalić dzięki ćwiczeniom fizycznym lub przez stosowanie odpowiedniej diety. Współczesna medycyna zwraca jednak uwagę na jeszcze jedną zaletę karmienia piersią, okazuje się bowiem, że może ono zmniejszać nie tylko ryzyko wystąpienia osteoporozy, ale również raka piersi i jajnika.

 

Karmienie piersią – teoria i praktyka

W tym samym momencie, w którym niemowlę zaczyna ssać matczyną pierś, dochodzi do pobudzenia nerwów czuciowych. Jest to sygnał dla mózgu, który w tym momencie, decyduje się na wydzielenie prolaktyny. To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za pobudzenie pęcherzyków mlecznych do wytworzenia pokarmu i właśnie dlatego, dbając o prawidłową laktację, nigdy nie powinno się umniejszać roli, jaką odgrywa częste przystawianie malucha do piersi bez praktyk polegających na jego dopajaniu lub dokarmianiu. Co do zasady, im częściej niemowlę będzie ssać, tym więcej mleka zostanie wyprodukowane przez organizm jego mamy. Okazuje się zresztą, że karmienie piersią przyczynia się nie tylko do wydzielania prolaktyny, ale i oksytocyny. Ten hormon odpowiada między innymi za obkurczanie mięśni oplatających pęcherzyki i przewody mleczne, a w związku z tym mleko szybciej wypływa z piersi.

Pierwsze mleko wypływające z piersi zaraz po porodzie to tak zwana siara, mamy więc w jego przypadku do czynienia z wyjątkowo gęstą substancją bogatą w składniki uodparniające. Siara szybko zanika, a jej miejsce zajmuje mleko mniej gęste, lecz również bogate w substancje wartościowe takie, jak choćby laktoza, tłuszcze, białka, witaminy, węglowodany i składniki mineralne. Ssanie jest odruchem nabywanym przez dzieci jeszcze w łonie matki, w pełni kształtuje się on jednak przede wszystkim wówczas, gdy przystawia się je do piersi. Ssanie piersi jest jednym z najlepszych metod uspokojenia płączącego niemowlęcia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka. Po 6. m.ż dieta niemowlęcia powinna zostać rozszerzona o warzywa i owoce, stanowiące posiłki uzupełniające. Kontynuację karmienie piersią należy prowadzić do ukończenia przez dziecko dwóch lat, albo i dłużej. W czasie karmienia piersią wskazana jest suplementacja witaminy K i D - więcej na ten temat przeczytasz tutaj

 

Niemowlęta potrzebują specjalnej ochrony

Delikatna skóra niemowlęcia jest bardzo podatna na odparzenia. Do pielęgnacji pupy warto zastosować kremy pielęgnujące podrażnioną skórę i zapobiegające odparzeniowym zmianom, jak np. Sudocrem lub Krem CutisHelp Mimi na odparzenia.  Do codziennej pielęgnacji skóry rekomendowane jest nakładanie kremu pielęgnacyjnego, np. Hascosan. Jest to też świetna okazja do budowania więzi z dzieckiem poprzez relaksujący maluszka masaż. W razie wytąpienia biegunki i odwodnienia koniecznie podać dobry preparat nawadniający, jak np. Orsalit. W przypadku niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia odwodnienie koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem! 

 

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - karmienie niemowlęcia

Bebilon Nenatal Premium

5.03 opinii:
Bebilon Nenatal Premium to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,...
Zobacz ofertę

Bebilon Pepti 1 DHA

4.910 opinii:
Bebilon Pepti 1 DHA jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego,...
Zobacz ofertę

Bebilon Comfort 1 z Pronutra

4.85 opinii:
Bebilon Comfort 1 z Pronutra to to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
Zobacz ofertę

Enfamil AR 1

4.754 opinii:
Enfamil AR 1 to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla...
Zobacz ofertę

Bebiko Comfort 2

4.754 opinii:
Bebiko Comfort 2 to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla...
Zobacz ofertę

Nestle Sinlac odżywka zbożowa

4.65 opinii:
Nestle Sinlac to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępny w sypkiej...
Zobacz ofertę

Humana 1

4.54 opinii:
Humana 1 jest mlekiem modyfikowanym początkowym, przeznaczonym dla niemowląt...
Zobacz ofertę

Mleko Nan Pro 1

4.254 opinii:
Mleko Nan Pro 1 to Środek spoż. specjalnego przeznaczenia żywieniowego w postaci...
Zobacz ofertę

Hipp herbatka granulowana owoce rooibos

4.25 opinii:
Hipp herbatka granulowana owoce rooibos​ to produkt przeznaczony do sporządzania roztworu do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.