Jak się skutecznie uporać z nałogiem tytoniowym?

Jak się skutecznie uporać z nałogiem tytoniowym?

rzucanie palenia

Choć zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem jest nałóg nikotynowy i niejednokrotnie podejmujemy próby zerwania z nim, bardzo często musimy przyznać, że każda z nich kończy się fiaskiem. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na niepowodzenie.

Grunt to motywacja

Osoby myślące o rzuceniu palenia powinny być świadome tego, że nie uda im się osiągnąć tego celu, jeśli nie będą dobrze zmotywowane. Decyzję o zerwaniu z nałogiem powinno zatem wzmacniać przekonanie, że rezygnacja z palenia nie jest wyrzeczeniem, ale wstępem do przyszłych korzyści. Gdy przekonania tego brakuje, niezwykle trudne jest przetrwanie wyjątkowo trudnego pierwszego okresu odwyku, w czasie którego organizm robi wszystko, aby odwieść palacza od podjętej przez niego decyzji.

Odstawienie papierosów jest też łatwiejsze, gdy pamięta się o zasadzie „czterech nie”. Po pierwsze, nie wolno doprowadzić się do sytuacji, w której odczuwa się głód, stąd też zalecane jest noszenie przy sobie orzeszków albo pestek słonecznika. Nie powinno się też kumulować złości, należy więc nie tylko unikać sytuacji stresogennych, ale nawet rozpieszczać się nieco. Trzecie „nie” dotyczy samotności, ta bowiem skłania do sięgnięcia po papierosa, rzucając palenie warto więc zapewnić sobie tak wsparcie, jak i życzliwość otoczenia. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, wskazane jest też unikanie zmęczenia. Już samo radzenie sobie ze skutkami rzucenia palenia jest przecież dla naszego organizmu ogromnym wyzwaniem, jeśli więc pojawia się możliwość odpoczynku, warto z niej korzystać.

Jak zmniejszać głód nikotynowy?

Rzucanie palenia wiąże się nie tylko z napięciem i stresem, ale i z szeregiem innych dolegliwości, wśród których często wymienia się nadmierną potliwość, przyspieszenie tętna, a nawet ślinotok. Są to dolegliwości wyjątkowo uciążliwe, zawsze można jednak liczyć na szansę ich złagodzenia. W aptece warto zatem zapytać o nikotynową terapię zastępczą, do wyboru mamy przy tym nie tylko plastry i gumy do żucia, ale nawet spraye z nikotyną, a więc środki ułatwiające stłumienie pragnienia sięgnięcia po papierosa. 

Warto też pamiętać, że porażki się zdarzają, a żadne potknięcie nie powinno stać się argumentem przemawiającym za tym, aby się poddać. Osoby, które paliły paczkę papierosów dziennie, nie poradzą sobie przecież z nałogiem w ciągu tygodnia. W chwilach kryzysu warto przypominać sobie o tym, jak duże korzyści dla naszego zdrowia będzie pociągało za sobą rzucenie palenia, a przecież nie jest ich wcale mało. Znów będziemy mogli intensywniej odczuwać, jaki jest smak potraw, zmniejszymy ryzyko pojawienia się miażdżycy, zawału serca i udaru, zapewnimy sobie ochronę przed chorobami płuc, a nawet przed nowotworami. Często dobrym rozwiązaniem jest wizyta w poradni dl palaczy lub u lekarza pierwszego kontaktu, może się bowiem okazać, że terapia przyniesie lepsze rezultaty, jeśli będzie wykorzystywała te środki, które są dostępne jedynie na receptę.

Jedz właściwie

Mówiąc o wpływie nikotyny na nasz organizm warto pamiętać o tym, że to właśnie dzięki niej organizm wydziela duże ilości dopaminy oraz serotoniny, a więc substancji, które sprawiają, że palaczom poprawia się nastrój. Mając tego świadomość trudno okazywać zaskoczenie tym, że tuż po odstawieniu papierosów pojawia się drażliwość, problemy z koncentracją, a nawet stany lękowe. Naturalną reakcją organizmu okazuje się także zwolnienie metabolizmu, co dodatkowo utrudnia zerwanie z nałogiem. Już choćby z tego powodu warto zatroszczyć się o to, aby codzienna dieta była bogata w zboża, mięso, mleko, ryby, a zwłaszcza w oleje roślinne. Te ostatnie mogą być szczególnie przydatne, zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się bowiem do pobudzenia tych ośrodków w mózgu, które są odpowiedzialne za nastrój.

Pobudzenie produkcji serotoniny również nie musi być trudnym zadaniem. Pomocne okazują się w tym pomidory, banany, kiwi oraz ananasy. Wartościowa jest również gorzka czekolada bogata nie tylko w magnez, ale również w selen i cynk. Rzucając palenie warto pamiętać i o tym, jak duże znaczenie ma pożywne śniadanie. Nie powinno się też zapominać o warzywach, owocach, a w ostateczności również o gumie do żucia jako zamiennikach papierosów. Zdrową dietę warto wspierać poprzez aktywność fizyczną.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - rzucanie palenia

NiQuitin Mini

4.1811 opinii:
NiQuitin Mini to lek dostępny w postaci tabletek do ssania. Preparat rekomendowany jest dla...
Zobacz ofertę

Nicorette Icy White Gum

4.011 opinii:
Lek Nicorette Icy White Gum wskazana jest w podczas rzucania palenia oraz...
Zobacz ofertę

Niko-Lek (Niccorex) MINT

3.9416 opinii:
Niko-Lek (Niccorex) MINT to produkt leczniczy w postaci gum do żucia, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Desmoxan

3.9288 opinii:
Desmoxan to produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek twardych. Produkt ten wskazany jest do...
Zobacz ofertę

TABEX

3.960 opinii:
TABEX to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych do stosowania w celu leczenia...
Zobacz ofertę

Niko-Lek (Niccorex) Lemon

3.8211 opinii:
Niko-Lek (Niccorex) Lemon to produkt leczniczy w postaci gum do żucia, pomagający w rzuceniu...
Zobacz ofertę

Nicorette Classic Gum

3.7914 opinii:
Lek Nicorette Classic Gum wskazany jest w leczeniu uzależnienia od wyrobów...
Zobacz ofertę

NicoPass

3.710 opinii:
NicoPass to produkt leczniczy dostępny w postaci pastylek do ssania. Pastylki dostępne są o...
Zobacz ofertę

Puranox

3.6327 opinii:
Puranox to wyrób medyczny w postaci aerozolu dedykowany osobom zmagającym się z...
Zobacz ofertę

Niquitin System Transdermalny plastry

3.6123 opinii:
NiQuitin to lek w postaci systemu transdermalnego - plastrów do stosowania miejscowego na...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.