Funkcje smartwatchy wspierające zdrowie – przegląd

smartwatch wspierające zdrowie

Smartwatch jest urządzeniem, z którego coraz śmielej korzystają Polacy. Jeśli nie wiesz, skąd wzięła się popularność tego inteligentnego zegarka, to chętnie wyjaśnimy Ci tę kwestię w tym artykule.

Czym jest smartwatch?

W pierwszej chwili smartwatch może przypominać zwykły zegarek. Jednak w rzeczywistości jest to narzędzie, które oferuje znacznie więcej możliwości. W tym artykule skupimy się na opcjach związanych z monitorowaniem zdrowia, jednak dla jasności zaznaczymy, że nie służy on jedynie do tego. Przykładowo, w sklepach znajdziesz modele z lokalizatorem gps zegarek ma więc różne funkcjonalności.

Takie funkcjonalności może zaoferować Ci smartwatch

Choć smartwatch nie może zagwarantować Ci, że będziesz zdrowy, to jednak pomoże Ci w monitorowaniu ważnych parametrów Twojego organizmu. Dzięki najnowszej technologii, modele najnowszej generacji mogą zaoferować między innymi następujące opcje.

Pomiar cukru

Inteligentny zegarek może być wyposażony w glukometr. Dzięki niemu bezinwazyjnie dokonasz pomiaru poziomu glukozy we krwi. Co istotne, nie będzie do tego potrzebne nakłuwanie palca. Zamiast tego smartwatch wykorzysta specjalny czujnik optyczny. Wynik pomiaru zostanie wyświetlony na ekranie urządzenia. Co więcej, będzie on również zapisany w specjalnej aplikacji zdrowotnej, dzięki czemu do danych będziesz mógł później wrócić.

Warto jednak zaznaczyć, że aktualnie pomiary nie są tak dokładne, jak w przypadku badań laboratoryjnych. Z tego powodu osoby chore na cukrzycę nadal powinny pozostawać w kontakcie z lekarzem.

Wykonanie EKG

Na rynku znajdziesz również smartwatche, które są w stanie wykonać EKG, a więc monitorować rytm Twojego serca. W prosty sposób możesz dokonać pomiaru, zapisać wyniki, a następnie pokazać je swojemu lekarzowi. Sam proces jest bardzo prosty, a otrzymane dane dokładne.

Monitorowanie ciśnienia krwi

Dzięki tej funkcji będziesz w stanie zaobserwować potencjalne problemy zdrowotne, na przykład nadciśnienie. Za pomocą wbudowanego czujnika smartwatch dokona stosownego pomiaru. Przed tą czynnością warto usiąść na dłuższą chwilę i się wyciszyć, aby wyniki dobrze oddawały stan rzeczywisty.

Tutaj również uczulamy na to, aby nie wyciągać samodzielnych wniosków. Jeśli zaobserwujesz u siebie wyniki, które odstają od normy, zdecyduj się na konsultację z lekarzem.

System alarmowania

Kwestie związane z pomiarami są istotne, może jednak zdarzyć się tak, że stan Twojego zdrowia się pogorszy, ale tego nie zauważysz. Smartwatch jest w stanie na bieżąco monitorować pracę Twojego organizmu, dzięki czemu poinformuje Cię, gdy zaobserwuje pewne odstępstwa od normy.

Możesz zostać ostrzeżony, gdy temperatura Twojego ciała wzrośnie, na przykład przekroczy stan gorączkowy. Podobnie możesz zrobić z tętnem. Jeśli to przekroczy ustalone przez Ciebie wartości, to również otrzymasz stosowne powiadomienie.

Interesującą funkcją może być również opcja automatycznego dokonywania pomiarów. Urządzenie będzie pracować w tle, zapisując otrzymywane dane. Dzięki temu, w razie potrzeby, będziesz mógł pokazać swojemu lekarzowi wyniki z określonego przedziału czasu.

smartwatch w treningu

Smartwatch wsparciem w treningu

Inteligentny zegarek jest również cennym narzędziem podczas treningu. Dzięki otrzymywanym na bieżąco danym jesteś w stanie ustalić, w jakim stanie znajduje się Twój organizm. Przykładowo, podczas biegania niezwykle istotna jest kontrola tętna. Dzięki smartwatchowi możesz pilnować, aby nie przekroczyć wartości maksymalnej.

Urządzenie może również pomóc Ci w ustalaniu tras, wspomóc GPS-em, monitorować Twój organizm podczas konkretnych ćwiczeń. Dzięki temu trening może stać się bezpieczniejszy, choć oczywiście nadal nie można zapominać o własnym zdrowym rozsądku.

Współczesne technologie mają nam coraz więcej do zaoferowania. Korzysta na tym również medycyna, a więc również i my. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, w jaki sposób smartwatch może pomóc Ci w monitorowaniu swojego stanu zdrowia. Pamiętaj jednak, aby w razie poważnych problemów polegać na pomocy lekarza.

Artykuł sponsorowany

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.