Czym są i jak działają recepty online?

Czym są i jak działają recepty online?

Recepty online pozwoliły lekarzom, pacjentom i farmaceutom raz na zawsze pożegnać się z papierowymi druczkami, które bardzo często były nieczytelne i niezrozumiałe. Nietrudno było je także zniszczyć lub zgubić, co zdecydowanie komplikowało sytuację chorego. Wypisanie recepty online wyeliminowało większość tych niedogodności. Sama procedura jest nieskomplikowana, a wykupienie lekarstw w aptece nie różni się pod względem formalnym od dotychczas obowiązujących procedur.

  1. 1. E-recepty – czym są?

  2. Internetowe konto pacjenta

  3. Wystawienie i realizacja e-recepty

Recepty online mogą zostać wykupione w dowolnej aptece. Może to zrobić nawet bliska osoba, pod warunkiem że będzie znała PESEL chorego oraz czterocyfrowy kod weryfikacyjny.

E-recepty – czym są?

E recepta stanowi bezpośredni odpowiednik doskonale wszystkim znanej recepty papierowej. Podobnie jak w przypadku recepty papierowej, także i na e-recepcie powinny znaleźć się najważniejsze informacje:

  • dane pacjenta,
  • dane lekarza wystawiającego e-receptę na leki,
  • dane podmiotu (gabinetu, przychodni, poradni), w którym receptę wystawiono,
  • nazwa leku, jego postać i dawka oraz sposób zażywania,
  • data wystawienia e-recepty,
  • dana ważności e-recepty.

Co istotne, podczas wypisywania e recepty lekarz może, ale nie musi wprowadzać daty realizacji. Jeśli lekarz takiej daty nie wpisał, czas realizacji recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia i nie jest odrębnie zaznaczany w systemie. Zgodnie z ogólnymi zasadami, recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia recepty. Jedynie w przypadku antybiotyków recepta ważna pozostaje przez 7 dni, zaś przy preparatach immunologicznych – przez 120 dni.

Internetowe konto pacjenta

Ważną funkcjonalnością w kontekście e-recept jest Internetowe Konto Pacjenta. To system, który daje dostęp do historii recept, zwolnień czy skierowań. Jeśli z danej recepty wykupiono tylko jedno z kilku przepisanych opakowań, może także sprawdzić, ile jeszcze pozostało do wykupienia.

To nie koniec funkcjonalności, jakie daje Internetowe Konto Pacjenta i e-recepta. Logowanie pozwala prześledzić historię dotychczas przepisywanych medykamentów, sprawdzić, jak zmieniała się ich dawka (na przykład przy chorobach przewlekłych) i jakie dodatkowe badania zostały zlecone. To ważne, gdy podczas kolejnej konsultacji specjalistycznej czy zmiany lekarza, medyk chce poznać przepisane leki.

Nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań, by zalogować się do serwisu czy sprawdzić, jaka została przygotowana e-recepta. Logowanie można przeprowadzić przez profil zaufany lub konto bankowe.

Wystawienie i realizacja e-recepty

Aby zrealizować e-receptę, można:

  • podać w aptece numer PESEL pacjenta oraz 4-cyfrowy kod recepty,
  • przedstawić plik PDF z e-receptą,
  • pokazać wydruk informacyjny otrzymany od lekarza.

Co ważne, elektroniczna recepta może zostać wystawiona bez konieczności osobistego stawiennictwa w placówce – na przykład jako efekt teleporady czy konsultacji internetowej. Takie opcje szczególną popularność zyskały w czasie wspomnianej już pandemii, kiedy organizacja systemu zdrowia wymuszała niejako ograniczenie bezpośrednich wizyt w przychodniach czy poradniach.

Nadal możliwe jest skorzystanie z takiej procedury, a jednym z jej elementów jest właśnie e-recepta online. To wygodne zwłaszcza przy pacjentach starszych oraz w przypadku osób, które czują się na tyle źle lub mają na tyle kłopotliwe objawy, że pojawienie się w gabinecie lekarskim staje się w zasadzie niemożliwe. Procedura sprawdzi się również przy przedłużaniu recept.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.