Prozdrowotne właściwości miodu

Prozdrowotne działanie miodu jest powszechnie znane i dla nikogo nie stanowi większego zaskoczenia. Nie bez przyczyny przecież to właśnie herbata z miodem wydaje się nam najbardziej adekwatnym sposobem walki z osłabieniem. Nasze przywiązanie do niej jest zresztą w pełni uzasadnione, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem o działaniu antybiotycznym oraz antyseptycznym, bogatym nie tylko w mikroelementy takie, ja k choćby chlor, fosfor, magnez i potas, ale również w witaminę A, C, witaminy z grupy B, a nawet w kwas pantotenowy i foliowy.

Miód dla naszego serca

Decydując się na systematyczne spożywanie miodu, oddajemy nieocenione usługi tak naszemu sercu, jak i układowi krwionośnemu postrzeganemu jako całość. To właśnie miód przyczynia się przecież do obniżenia ciśnienia krwi, jego ogromną zaletą jest zaś i to, że rozszerza naczynia wieńcowe, dzięki czemu ogranicza ryzyko wystąpienia zarówno miażdżycy, jak i zawału. Nie bez znaczenia jest i to, że w miodzie zawarty jest zarówno potas, jak i acetylocholina, oba składniki bowiem nie tylko poprawiają wydolność serca, ale i wzmacniają siłę jego skurczu. Nie można przy tym zapomnieć o tym, że wysokoenergetyczny miód jest stosunkowo łatwo przyswajalny, okazuje się przy tym, że jest w stanie skutecznie pobudzać produkcję czerwonych krwinek oraz hemoglobiny.

Miód na problemy z trawieniem

Jedzenie miodu jest zalecane zarówno osobom zmagającym się z częstymi zgagami, jak i tym, których problemem bywa rozstrój żołądka, okazuje się przy tym, że miód jest nieoceniony i wówczas, gdy pojawia się ryzyko wystąpienia zapalenia jelit u pacjenta. Osoby, które jedzą miód regularnie, potwierdzają także, że jest on  stanie przyspieszyć gojenie powierzchni błony śluzowej nie tylko żołądka, ale i dwunastnicy. Jest też środkiem, który przynosi ulgę w sytuacji, w której zapomnimy o umiarze i zjemy za dużo, pomaga przy tym i wówczas, gdy na przyjęciu pojawiło się nieco zbyt wiele alkoholu. Detoksykacja organizmu jest łatwiejsza dzięki zawartym w miodzie cukrom prostym, nie bez znaczenia jest jednak również rola choliny znanej z tego, że obniża poziom znajdujących się w wątrobie lipidów, zwiększając jednocześnie wydzielanie żółci. Ciekawą rolę pełnią też fruktoza i glukoza, okazuje się bowiem, że to właśnie dzięki nim miód jest nieoceniony przy wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Zalecany jest także osobom zmagającym się z nerwicami i stanami depresyjnymi.

Miód w walce z przeziębieniem

Jeśli spożywamy miód regularnie, nie musimy obawiać się niskiego poziomu odporności organizmu. Miód przydaje nam się jednak również wówczas, gdy dopadło nas już przeziębienie, pozwala bowiem nie tylko na zbicie gorączki, ale również na obniżenie poziomu bólu gardła. Naukowo potwierdzono również jego działanie wykrztuśne. Posmarowanie miodem pozwala także na walczenie z popękanymi ustami. Chcąc cieszyć się zaletami miodu, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby spożywać go w naturalnej postaci.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.