Dieta wysokobiałkowa a ból stawów

Dieta wysokobiałkowa a ból stawów

Dieta wielu osób opiera się na produktach, które są bogate w białko. Chyba każdy z nas przynajmniej raz dziennie zjada jakikolwiek rodzaj sera czy mięsa, pod różnymi postaciami. Dużą furorę robią również obecnie diety białkowe, ale jak twierdzą specjaliści, zbyt duże ilości białka nie są dobre dla naszych stawów.

Dna moczanowa – przyczyny i objawy

Skutkiem diety bogatej w białko może być dna moczanowa – choroba, która jest znana od dawna, jednak wcześniej występowała głównie u starszych mężczyzn, a dziś dotyka 30 latków oraz kobiety. Bardzo charakterystycznymi objawami tego schorzenia jest odczuwanie ostrego bólu w kolanie albo u podstawy dużego palca. Ból jest tak silny, że może nawet przerwać nasz sen – dlatego, jeśli wcześniej nie doznaliśmy żadnego urazu, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Zbyt dużo kwasu moczowego 

Ataki dny moczanowej są bardzo nieprzyjemne, a początkowy ostry ból, z upływem czasu może się znacznie nasilać. Obolały staw staje się obrzęknięty, a skóra wokół niego jest mocno zaczerwieniona oraz wręcz gorąca. Niestety taki stan rzeczy powoduje, że nawet delikatny dotyk może być ogromnie bolesny, a chory po prostu cierpi. Oprócz tego mogą pojawić się takie objawy, jak gorączka, dreszcze czy ogólne rozbicie. Taka sytuacja może trwać od kilku dnia, nawet do kilku miesięcy, ale możemy mieć pewność, że ataki będą się powtarzać. Niestety, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, wraz z wiekiem przychodzą częściej i trwają coraz dłużej.

Do ataków dny moczanowej trzeba mieć genetyczne skłonności, jednak lekarze podejrzewają, że wpływ na ich pojawianie się ma również nasza dieta. Chodzi tu przede wszystkim o spożywanie zbyt dużych ilości produktów wysokobiałkowych, które pochodzą od zwierząt.

Dieta przeciw atakom dny moczanowej

Po zgłoszeniu się do lekarza będziemy musieli wykonać szereg zleconych przez niego badań laboratoryjnych, dzięki którym będzie można stwierdzić czy w naszym organizmie znajduje się zbyt dużo kwasu moczowego. W przypadku kobiet niepokojący jest wynik powyżej 5,5 mg/100 ml, natomiast u mężczyzn jest to 6,4 mg/100 ml. Jeśli zostanie u nas stwierdzony nadmiar tego kwasu, do naszej diety zostaną wprowadzone niezbędne zmiany. Należy wykluczyć z niej mięso, ryby oraz alkohol, a wszelkie potrawy musimy przygotowywać w określony sposób. Najlepiej, jeśli będą gotowane albo pieczone, przy czym mięso powinniśmy gotować w dużej ilości wody, aby pozbyć się odpowiedzialnych za nadmiar kwasu moczowego puryny. W przypadku zup, ich bazą mogą być jedynie wywary warzywne.

Z naszego jadłospisu powinny również zniknąć rośliny strączkowe, z których może powstawać 50-100 mg kwasu moczowego. Szparagi, fasolka czy nawet szpinak, kapusta i banany muszą zostać odstawione, zwłaszcza w czasie ataku dny moczowej. Osoby borykające się z tą dolegliwością powinny także zrezygnować z tłustych ryb morskich, czyli śledzi, łososia, makreli, sardynek czy owoców morza.

Dna moczanowa – co można jeść?

Przede wszystkim węglowodany pod różnymi postaciami. Mogą być to makarony, ciemne pieczywo, kasza, warzywa i brązowy ryż. W ramach przekąski natomiast można posilić się orzechami, sezamem albo słonecznikiem.

O czym jeszcze pamiętać, aby uniknąć ataku dny moczowej? Przede wszystkim jedzmy regularne posiłki każdego dnia. Powinny być ich 4 albo 5, ale nie mogą być zbyt obfite. Niestety nie można także przekraczać dziennej porcji mięsa, drobiu albo ryb, która wynosi około 100 do 125 gramów. Jak wspomniano już wcześniej – należy je zagotować w dużej ilości wody. Poza tym kolacja nie powinna być zjadana później niż 3 godziny przed pójściem do łóżka.

Podobnie jak w wielu innych przypadłościach, ważne jest wypijanie jak największych ilości wszelkiego typu płynów, bo wypłukują one moczany. Nie musi być to koniecznie woda, ale także herbata czy sok. Pamiętajmy też, że picie alkoholu może bezpośrednio wpływać na wystąpienie ataku dny moczowej.

Dna moczanowa – zapobieganie powtórnemu bólowi 

Rzeczywiście można zapobiec kolejnym atakom dny moczowej, jednak trzeba trzymać się pewnych reguł i nieco się postarać. Należy dbać o to, aby waga naszego ciała była prawidłowa, porzucić nałóg palenia papierosów i pić dużo płynów, nawet 3 litry każdego dnia. Oprócz tego powinniśmy regularnie sprawdzać ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz glukozy.

Dbanie o sprawność fizyczną jest także istotne, ale nie możemy zbyt się przemęczać, aby nie dopadły nas zakwasy.

Leczenie dny moczanowej

Po zrobieniu odpowiednich badań krwi należy zażywać przepisane przez lekarza leki, które pomogą nam kontrolować poziom kwasu moczowego w naszym organizmie, ale ograniczą one również jego wytwarzanie. Jeśli jednak dostaniemy już ataku dny moczowej, otrzymamy zalecenie przyjmowania leków przeciwzapalnych.

Bóle stawów a odchudzanie 

Niestety obecnie wiele osób boryka się z nadwagą i oczywiście należy z nią walczyć, jednak warto robić to pod okiem specjalisty. Wszelkiego typu diety wysokobiałkowe, jak na przykład bardzo popularna dieta Dukana, może mieć negatywny wpływ na cały nasz organizm, w tym na stawy. Aby nasz jadłospis zawierał odpowiednie ilości składników odżywczych, ale jednocześnie pozwalał na pozbycie się zbędnych kilogramów, powinien zostać skonsultowany z dietetykiem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.