Jak poradzić sobie podczas długich lotów? Kilka sprawdzonych sposobów

ile trwa lot do Portugalii (sprawdź ile się tam leci)

Wybierasz się w kilkunastogodzinną podróż na drugi koniec świata? Dobrze jest zadbać o swoją wygodę i dobre samopoczucie. Dzięki temu będziesz mógł przyjemnie i komfortowo spędzić czas w samolocie. Jak poradzić sobie podczas długiego lotu? Sprawdź kilka skutecznych sposobów.

Wygodne miejsce w samolocie

Wiele osób uważa, że najwygodniejsze miejsca w samolocie są z przodu, ponieważ jest tam największa przestrzeń na nogi. Właśnie dlatego takie miejsca błyskawicznie wykupowane są w procesie rezerwacji biletów lotniczych. Brak miejsca na nogi dotyczy wielu linii lotniczych – nie tylko latających na długich trasach, ale też tanich przewoźników operujących na krótkich dystansach. Jeśli chcesz wykupić miejsce z dodatkową przestrzenią, najpierw sprawdź, ile trwa lot do Portugalii (sprawdź ile się tam leci) lub innego państwa. Wówczas będziesz wiedzieć, czy w ogóle opłaca się specjalnie wykupować taki fotel. Chcesz swobodnie rozprostować nogi? Dobrym pomysłem będzie postawienie na fotel przy przejściu.

Możesz również zdecydować się na jeden z mniej popularnych rzędów z tyłu samolotu. Wówczas pojawia się duża szansa, że miejsce obok będzie puste. Czasami zdarza się też cały wolny rząd, dzięki czemu istnieje realna szansa na wygodne rozłożenie się do spania. Należy jednocześnie pamiętać, że niektóre ostatnie fotele nie mają funkcji odchylania. Właśnie dlatego lepiej nie wybierać ostatniego rzędu tuż obok toalety i kuchni. Jeśli tylko masz możliwość wyboru miejsca przez Internet, zrób to, o ile cena nie jest kolosalna. Niektórzy przewoźnicy pozwalają też zmienić swój wybór w procesie odprawy. Jeśli inny rząd będzie miał więcej miejsca do zaoferowania, istnieje szansa na zamianę.

Najważniejsze jest dobre przygotowanie

Długa podróż samolotem upłynie znacznie szybciej, jeśli zadbasz o to, aby się nie nudzić. Warto spakować do bagażu podręcznego m.in. książkę, którą od dawna chciałeś przeczytać. Może to być również gazeta, krzyżówka, laptop, tablet czy po prostu smartfon. Jeśli pracujesz, długi lot może być dobrym czasem do nadrobienia zaległości. Świetnie sprawdzą się też słuchawki i zatyczki do uszu, aby odizolować się od innych ludzi lub hałasu silnika samolotu.

Kolejnym pomysłem na długi lot jest robienie sobie krótkich spacerów. To bardzo ważne, gdy przez kilka lub kilkanaście godzin siedzi się w jednej pozycji. Długotrwałe siedzenie nie wpływa korzystnie na układ krążenia, o czym zresztą za chwilę się dowiesz. Warto średnio co dwie godziny wstać z fotela i przespacerować się lub zrobić małą gimnastykę. Nie dość, że w ten sposób pobudzisz krążenie, to dotlenisz mięśnie. Co jeszcze warto zrobić, aby umilić sobie długą podróż samolotem?

  • Wygodnie się ubierz – najlepiej na tzw. cebulkę. Dopasowanie ciuchów na każdą okazję, a raczej temperaturę, zapewni spokojną i wygodną podróż. Strój do samolotu powinien być luźny i komfortowy dla ciała. Nie może opinać. Powinien jak najdłużej dawać uczucie świeżości.
  • Spakuj ze sobą wodę, oczywiście kupioną już po kontroli bezpieczeństwa. Możesz też zabrać ze sobą pustą butelkę, aby następnie napełnić ją po kontroli bagażu w punkcie z wodą pitną. Na pewno wyjdzie taniej, niż kupując wodę na pokładzie samolotu.
  • Jeśli masz jakieś swoje ulubione przekąski, zabierz je do samolotu. Mogą to być chipsy, orzeszki czy suszone owoce.

Nieprzyjemne dolegliwości podczas lotu – jak zwalczyć?

Jeśli podczas lotu samolotem chcesz zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom takim jak mdłości, bóle głowy czy wymioty, dzień przed wyprawą porządnie się wyśpij. Przed podróżą zjedz też lekkostrawny, pełnowartościowy posiłek wolny od tłustych produktów i napojów gazowanych. Unikaj pożywienia o intensywnym zapachu, które nasila dolegliwości. Możesz spakować na pokład gumę do żucia, która potrafi świetnie uspokoić nerwy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zaplanowanie lotu wieczorem. Wówczas przez większość trasy możesz spać. Aby czuć się bardziej komfortowo, zabierz ze sobą woreczki na wymioty, chusteczki papierowe (również nawilżające) i odświeżający płyt do płukania buzi. Jeśli wymioty zdarzają Ci się często, możesz spakować również rzeczy na przebranie.

Jak wiadomo nie od dziś, podróże są bezpieczne, a samoloty uznawane za najbezpieczniejsze środki transportu. Długie loty wiążą się jednak z równie długim siedzeniem w jednej pozycji. Nie jest to korzystne dla osób cierpiących na zaburzenia krążenia. Wielogodzinne siedzenie w fotelu samolotowym może sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów w żyłach kończyn dolnych, czego powikłania grożą ogromnymi problemami zdrowotnymi a w ekstremalnych przypadkach również utratą życia.

Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom i ograniczyć ryzyko powstawania zakrzepów, regularnie wstawaj z fotela i spaceruj po samolocie, jeśli jest okazja. Możesz też wykonywać proste ćwiczenia nóg, np. na zmianę unosząc je w górę lub wykonując kółka stopami w powietrzu. Nawet najprostsza gimnastyka pobudzi krążenie i sprawi, że Twoje ciało poczuje się lepiej.

Artykuł sponsorowany

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.