Ciągła senność – co jest przyczyną?

Ciągła senność – co jest przyczyną?

Wiele kobiet odczuwa ciągłe zmęczenie i senność, nawet w przypadku gdy na sen poświęcają wystarczająco dużo czasu. Co zatem może być przyczyną tego wiecznego niewyspania się?

Chroniczna senność – przyczyny

Choć może to brzmieć dość nieprawdopodobnie, nasza senność może być spowodowana tym, że chrapiemy. Czego wynikiem jest chrapanie? Przede wszystkim faktu, iż nasze drogi oddechowe są zwężone lub też zablokowane. Z tego powodu nie pobieramy wystarczająco dużo powietrza i pojawia się bezdech senny, który muszą nas do przebudzania się aby nabrać powietrza. Może się to zdarzać wiele razy w ciągu nocy, a my nieświadomie przerywamy błogi sen, co sprawia, że tak naprawdę nie odpoczywamy. W takim przypadku należy przejść specjalistyczne badania potwierdzające taką przypadłość i oczywiście wyleczyć ją zgodnie z zaleceniami lekarza.

Senność w ciągu dnia to również skutek regularnego zażywania leków pomagających w zaśnięciu. Niektóre z nich mają bardzo długi czas działania, przez co wpływają na nas także w ciągu dnia. Zażywając taki lek każdego wieczoru, jego działanie się „zazębianie”, przez co niemal cały czas możemy być pod jego wpływem. Warto wówczas zaprzestać przyjmowania takiego preparatu i znalezienie innych metod na spokojne zasypianie.

Przewlekła zmęczenie a choroby

Senność bywa także spowodowana słabszą kondycją naszego organizmu, który na przykład zwalcza atakujące nas drobnoustroje. Zdarza się to zarówno w czasie przebywania wszelkiego typu infekcji jak i po nich, ale trzeba pamiętać, że uczucie osłabienia w tym przypadku mija po kilku dniach.

Niestety senność może być również objawem nieco poważniejszych dolegliwości jak chociażby mononukleozy. Jest to choroba zakaźna, której nosicielami jest aż 80 procent wszystkich osób, które skończyły 40 lat. U niektórych może się rozwinąć przewlekły zespół tej choroby, czego skutkiem jest między innymi wspomniana senność. Aby potwierdzić bądź też wykluczyć mononukleozę, osoba u której podejrzewa się jej wystąpienie musi przejść odpowiednie badanie krwi oraz USG śledziony.

Inną chorobą, która objawia się sennością, ale również ogólnym przemęczeniem, częstymi bólami głowy, bladością skóry oraz łamliwością paznokci i włosów, jest dość dobrze znana anemia. W celu potwierdzenia tej choroby przeprowadza się morfologię krwi z oznaczeniem poziomu żelaza surowicy. Aby zwalczyć anemię, należy uzupełnić swoją dietę w produkty zawierające żelazo, jak czerwone mięso czy zielone warzywa, a także przyjmować żelazo w postaci tabletek.

Cukrzyca oraz niedoczynność tarczycy 

Jeśli senność odczuwamy przez dłuższy okres czasu, często ma ona podłoże endokrynologiczne. Możemy cierpieć chociażby na niedoczynność tarczycy, której oprócz senności towarzyszą: obrzęki, zaparcia, sucha skóra, wzrost wagi, gorsze samopoczucie i osłabienie. Niedoczynność tarczycy można zdiagnozować przede wszystkim poprzez oznaczenie poziomu TSH oraz wykonanie wszystkich zleconych przez lekarza badań. Niewystarczająca ilość hormonów tarczycy jest wyrównywana farmakologicznie.

Jeśli notoryczna senność pojawiła się nagle i zupełnie niespodziewanie, powinniśmy się zastanowić czy nie jest ona objawem powikłań cukrzycy. W przypadku osób młodych często przyczyną takiego stanu rzeczy jest kwasica ketonowa, czyli znane wielu osobom zakwaszenie organizmu. Osoby starsze częściej natomiast borykają się ze zbyt dużym stężeniem glukozy.

Senność jest również częstym objawem podczas wczesnego etapu ciąży. Rewolucyjne wręcz zmiany hormonalne w organizmie „zmuszają” go wówczas do większej ilości odpoczynku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.