Jakie rośliny pomogą poprawić kondycję włosów?

Jakie rośliny pomogą poprawić kondycję włosów?

Piękne zdrowe włosy od dawna są atrybutem kobiecości. Dodają pewności siebie i przykuwają uwagę. Dlatego już od wieków kobiety poświęcały im swój czas i energię.  Co jednak zrobić, gdy tracą blask, łamią się, plączą, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia? Może warto zastanowić się nad pielęgnacją pochodzącą wprost z natury? Dlatego warto wiedzieć jakie rośliny pomogą wzmocnić kondycję włosów.

Rośliny w codziennej pielęgnacji włosów

Dobrze jest, gdy codzienna pielęgnacja włosów opiera się kosmetyki zawierające w swoim składzie ekstrakty roślinne. Takie kosmetyki często są delikatniejsze i bardziej sprzyjają codziennemu używaniu. W skład kosmetyków do włosów mogą wchodzić takie rośliny jak opuncja figowa, bambus, eukaliptus, czarnuszka (olej z jej nasion), rumianek, kozieradka oraz oczywiście pokrzywa i skrzyp polny. Co ważniejsze, poza wybieraniem ze sklepowych półek kosmetyków posiadających te rośliny w swoim składzie, z powodzeniem możemy je używać w postaci naparów lub płukanek, a nawet herbatek do picia w domu, korzystając choćby ze zbiorów z przydomowego ogródka.

Działanie roślin na włosy

Jakie rośliny pomogą wzmocnić kondycję włosów? Zarówno ekstrakt, jak i olej z opuncji figowej wzmocni cienkie, słabe i zniszczone włosy, odżywi je, pomoże odbudować zniszczoną strukturę włosa, co widocznie poprawi ich wygląd. Bambus to źródło krzemu będącego budulcem włosa. Ponadto bambus chroni włosy przed wypadaniem. Eukaliptus ma działanie pobudzające porost włosów poprzez pobudzenie krążenia w skórze głowy, zatem cebulki włosowe stają się lepiej odżywione i pracują wydajniej. Olej z czarnuszki reguluje wydzielanie sebum oraz posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu wmasowywany regularnie w skórę głowy poprawia jej kondycje, pomaga jej się oczyścić i koi ewentualne drobne stany zapalne.

Rumianek często stosowany w postaci płukanki nadaje piękny słomkowy odcień włosom blond. Jednocześnie również działa kojąco na skórę głowy. Polecany jest osobom często doznającym podrażnień, wywołanych np. stosowaniem kosmetyków, pomaga ukoić swędzenie podrażnionych miejsc. Napar przygotowany z kozieradki, choć zapachem nie zachęca to działaniem zdecydowanie już tak. Najczęściej stosowany jako wcierka zapobiega wypadaniu włosów oraz stymuluje ich wzrost.

Skrzyp polny i pokrzywa w pielęgnacji włosów

Pisząc o roślinach poprawiających kondycję włosów, nie sposób nie wspomnieć o tych dwóch cudeńkach. Zarówno pokrzywę, jak i skrzyp można stosować jako dodatek do szamponów i wcierek, jako płukanki i wcierki, ale przede wszystkim można stosować je doustnie. Badania wykazały dobroczynne właściwości i działanie skrzypu polnego dla naszego organizmu.

Pite w postaci herbatek i naparów hamują wypadanie włosów i stymulują porost nowych. Ale co ważniejsze regularne picie pokrzywy i skrzypu sprawia, że pojawiające się nowe włosy są mocniejsze, grubsze i zdrowsze. A to dzięki zawartości budulca włosów krzemu oraz zawartych w pokrzywie witamin A, C, D, E, F, K i P, a także witamin z grupy B. Włosy dodatkowo wzmacniają minerały zawarte zarówno w skrzypie, jak i w pokrzywie, dlatego, jest to duet doskonały.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.