Niedoceniana komosa ryżowa

komosa ryżowa

Komosa ryżowa, znana również pod nazwą quinoa to nic innego jak specjalna odmiana ryżu peruwiańskiego. Posiada ona bardzo cenne właściwości zarówno zdrowotne jak i odżywcze. Przede wszystkim jest to źródło pełnowartościowego białka oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. To również bogactwo witamin oraz wszelkiego rodzaju składników odżywczych. Mało osób wie, że ma działanie antyoksydacyjne jak również przeciwnowotworowe. 

Czego jeszcze nie wiesz komosie ryżowej?

Ryż peruwiański jest pseudozbożem, czyli rośliną, która choć nie jest zbożem, posiada bogate w skrobię nasiona. Mieszkańcy całej Ameryki Południowej od wieków cenili jego właściwości i nie bez powodu nazwali go złotym ziarnem Inków. Warto im zaufać, gdyż już od dawna wiadomo, że doskonale potrafili oni wykorzystać to, co natura ma najlepszego. 

Oprócz tych wszystkich zalet, o których wspomniano wcześniej, komosa bogata jest również w saponiny, Są to bardzo wartościowe składniki, które mają silne działanie antyalergiczne oraz przeciwzapalne. Pozwalają również pozbyć się z organizmu grzybów i innych trujących substancji. Badania nad ziarnami tej rośliny pokazały, że są one również bogate w dużą ilość flawonoidów, co nie jest charakterystyczne dla zwykłych zbóż. Warto dodać, że komosa ryżowa jest spokrewniona z polską lebiodą zwaną inaczej komosą białą. Komosa ryżowa współcześnie uprawiana jest w Ameryce Południowej, ale także w USA, Kanadzie, Indiach, a także w Europie na Wyspach Brytyjskich. Ludzie na całym świecie bardzo powoli zaczynają doceniać jej właściwości dla organizmu.

Komosa to źródło pełnowartościowego białka oraz profilaktyka antynowotworowa

Białko, które ma w swym składzie komosa ryżowa ,jest białkiem wyjątkowym, ponieważ jako jedno z niewielu białek roślinnych ma w sobie wszystkie możliwe aminokwasy egzogenne. Należy wyjaśnić, że są to takie aminokwasy, które nie są wytwarzane w organizmie i muszą być do niego dostarczane z zewnątrz wraz z pokarmem. W związku z tą obfitością białka komosa ryżowa może być dobrą alternatywą dla dań mięsnych, więc z pewnością przypadnie do gustu wegetarianom. Powinna również znaleźć się w diecie osób, które z różnych względów powinny ograniczyć spożywanie mięsa. 

Jak odkryli pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego z Instytutu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, komosa ryżowa ma działanie antynowotworowe. Wykazali oni, że wyciąg z nasion oraz kiełków i liści tej rośliny hamuje rozwój komórek rakowych jak również ograniczają aktywność migracyjną in vitro. Ma działania profilaktyczne i warto włączyć ją do diety osób, które walczą z nowotworem lub są genetycznie obciążone tą chorobą. 

Inne właściwości komosy ryżowej

Wymienione wcześniej zalety komosy ryżowej to nie wszystko. Ponieważ ziarna tej rośliny posiadają bogaty zestaw tłuszczów nienasyconych, w tym szczególnie są bogate w kwas oleinowy i linolenowy, znakomicie wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. A co za tym idzie komosa ryżowa znakomicie zapobiega powstaniu miażdżycy jak i innych chorób układu krążenia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.