Karmienie piersią

Ranking leków na Karmienie piersią

Co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

O karmieniu piersią lekarze wypowiadają się w samych superlatywach. Nie tylko zapewnia dziecku prawidłowy rozwój, ale również jest korzystne dla zdrowia. Nie można też zapomnieć o wyjątkowej więzi, która dzięki karmieniu piersią wytwarza się pomiędzy dzieckiem i jego matką. 

Co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

O karmieniu piersią lekarze wypowiadają się w samych superlatywach. Nie tylko zapewnia dziecku prawidłowy rozwój, ale również jest korzystne dla zdrowia. Nie można też zapomnieć o wyjątkowej więzi, która dzięki karmieniu piersią wytwarza się pomiędzy dzieckiem i jego matką. 

Wpływ karmienia piersią na zdrowie dziecka.

Wszyscy wiemy o tym, że kobiece mleko jest bogate w składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha. W jego skład wchodzą też przeciwciała i inne substancje, które pozwalają na podniesienie odporności dziecka, a jednocześnie wspomagają funkcjonowanie jego układu immunologicznego. Do tej grupy zaliczamy między innymi limfocyty, których zadaniem jest zwiększanie ilości przeciwciał, makrofagi niszczące zarazki, a także immunoglobulinę sekrecyjnę SigA będącą dla dziecka najlepszą formą obrony przed alergiami pokarmowymi. To właśnie z tego powodu u niemowląt karmionych piersią rzadziej pojawia się problem kolki. 

Maluchy karmione naturalnie rzadziej też łapią katar i przeziębienie. Co więcej, notuje się u nich również znacznie mniej przypadków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, a do tego rzadziej zmagają się z chorobami układu oddechowego i moczowego oraz chorobami układu pokarmowego. W tym ostatnim przypadku wypada podkreślić, że dotyczy to nie tylko niemowląt ale i okresu późniejszego. Naturalne karmienie związane jest też z mniejszymi problemami z próchnicą u nastolatków, a nawet z mniejszym ryzykiem wystąpienia otyłości i cukrzycy. Niektóre badania mówią nawet o wyższym ilorazie inteligencji.

Karmienie piersią z korzyścią dla mamy.

Karmienie piersią przynosi korzyść nie tylko samym maluchom, ale również ich mamom, jest bowiem niezawodnym sposobem na powrót do formy po porodzie. Gdy dziecko ssie pierś, organizm matki wytwarza oksytocynę, a więc hormon, któremu zawdzięczamy właściwe obkurczanie macicy. Hormon ten ma również wpływ na system nerwowy, sprawia bowiem, że młodej mamie częściej towarzyszy uczucie błogości i szczęścia. Okazuje się też, że karmienie piersią jest niezawodnym sposobem na zmniejszenie wagi i odzyskanie formy sprzed porodu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w mleku zabieranym przez malucha znajduje się ponad 700 kalorii, które w innym przypadku należałoby spalić dzięki ćwiczeniom fizycznym lub przez stosowanie odpowiedniej diety. Współczesna medycyna zwraca jednak uwagę na jeszcze jedną zaletę karmienia piersią, okazuje się bowiem, że może ono zmniejszać nie tylko ryzyko wystąpienia osteoporozy, ale również raka piersi i jajnika.

Karmienie piersią – teoria i praktyka.

W tym samym momencie, w którym niemowlę zaczyna ssać matczyną pierś, dochodzi do pobudzenia nerwów czuciowych. Jest to sygnał dla mózgu, który w tym momencie, decyduje się na wydzielenie prolaktyny. To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za pobudzenie pęcherzyków mlecznych do wytworzenia pokarmu i właśnie dlatego, dbając o prawidłową laktację, nigdy nie powinno się umniejszać roli, jaką odgrywa częste przystawianie malucha do piersi bez praktyk polegających na jego dopajaniu lub dokarmianiu. Co do zasady, im częściej niemowlę będzie ssać, tym więcej mleka zostanie wyprodukowane przez organizm jego mamy.

Okazuje się zresztą, że karmienie piersią przyczynia się nie tylko do wydzielania prolaktyny, ale i oksytocyny. Ten hormon odpowiada między innymi za obkurczanie mięśni oplatających pęcherzyki i przewody mleczne, a w związku z tym mleko szybciej wypływa z piersi. Pierwsze mleko wypływające z piersi zaraz po porodzie to tak zwana siara, mamy więc w jego przypadku do czynienia z wyjątkowo gęstą substancją bogatą w składniki uodparniające. Siara szybko zanika, a jej miejsce zajmuje mleko bardziej rozwodnione, choć również bogate w substancje wartościowe takie, jak choćby laktoza, tłuszcze, białka, witaminy, węglowodany i składniki mineralne. Ssanie jest odruchem nabywanym przez dzieci jeszcze w łonie matki, w pełni kształtuje się on jednak przede wszystkim wówczas, gdy przystawia się je do piersi.

Może zainteresuje Cię również:

Karmienie piersią

Co warto wiedzieć o karmieniu piersią? O karmieniu piersią lekarze wypowiadają się w samych...