Witamina D vs witamina D3 - czym się różnią?

Witamina D vs witamina D3 - czym się różnią?

Dodano: 14-11-2018

witamina d

W okresie jesienno-zimowym nieustannie przypomina się o suplementowaniu witaminy D lub witaminy D3. Wiele osób stosuje te nazwy zamiennie, jakby była to ta sama witamina. Czy słusznie? Czym różni się witamina D od witaminy D3? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Dlaczego witamina D3 jest tak ważna?

Witamina D3 należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest naturalnie syntezowana w skórze człowieka pod wpływem ekspozycji na działanie promieni słonecznych, a dokładniej na działanie promieniowania UVB. W okresie letnim nietrudno więc o jej odpowiednią ilość, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędza się na zewnątrz.


Sprawdź również: Po co nam witamina D3?


 

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy podaż słońca jest znacznie ograniczona, dlatego warto pamiętać o uzupełnianiu tej witaminy z innych źródeł, np. w postaci suplementów diety. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego czasami trudno zdecydować się na konkretny produkt. Zwłaszcza jeśli zewsząd padają zamiennie nazwy witamina D oraz witamina D3. Może to powodować małe zamieszanie wśród konsumentów.

Zauważono, że osoby z niedoborami witaminy D3 są bardziej podatne na wystąpienie chorób tarczycy, w tym także wola guzowatego i choroby Hashimoto. Dodatkowo powiązano także niedostateczną podaż tej witaminy z pogorszeniem funkcji układu immunologicznego, gdyż witamina D3 wpływa na odporność organizmu.

Witamina D a witamina D3

Żeby wyjaśnić zależność między witaminą D a witaminą D3, najłatwiej będzie posłużyć się stwierdzeniem ,,witaminy z grupy D’’. W ten sposób można zrozumieć, że witamina D jest pojęciem szerokim, obejmującym takie witaminy jak witamina D1, D2, D3. Witamina D3 jest zatem jedną z  tych, należących do grupy.

Zamienne stosowanie nazw witamina D i witamina D3 budzi trochę kontrowersji, gdyż każda z witamin należących do grupy D ma inne pochodzenie. Po pierwsze witamina witaminie nie równa, o czym świadczą ich formy i nazwy, np. witamina D1 jest mieszaniną cholekalcyferolu i lumisterolu. Witamina D2 to inaczej ergokalcyferol i jest pochodzenia roślinnego (naturalnie występuje w organizmach roślinnych i drożdżach), z kolei witamina D3 to cholekalcyferol - związek steroidowy i pochodna cholesterolu (naturalnie występuje w organizmach zwierzęcych).


Czytaj również: Witamina D3 w chorobach tarczycy


 

Podstawowe znaczenie mają jednak dwie postaci witaminy D i jest to ergokalcyferol i cholekalcyferol. Z czego więc wynika upowszechnienie w stosowaniu zamiennie nazw witaminy D i D3? Duży wpływ na to miał zapewne fakt, że jeśli mowa o suplementach diety bądź lekach, to w Polsce w profilaktyce i leczeniu stosuje się głównie cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to witamina D2.  

Witamina D - witamina czy hormon?

Choć tradycyjnie mówi się, że omawiany tu związek chemiczny to witamina D, to jednak w gruncie rzeczy w ludzkim organizmie pełni on funkcję prohormonu. Warto dodać, że zarówno witamina D2, jak i D3 nie ma aktywności biologicznej, a uzyskuje ją w procesie hydroksylacji. W wyniku przekształceń powstaje aktywna postać, np. kalcytriol (aktywna forma witaminy D3).

Witaminę D stosuje się zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Żeby jeszcze bardziej unaocznić fakt, iż witamina ta jest tylko ogólną nazwą dla grupy witamin, warto przytoczyć przykłady postaci, w jakich można znaleźć produkty zawierające witaminę D: cholekalcyferol, kalcytriol, alfakalcydiol czy kalcyfediol. Do tego występują także preparaty złożone np. cholekalcyferolu ze związkami wapnia lub retinolem.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozjaśnił kwestię rozpoznawania witaminy D oraz witaminy D3. Warto w tym miejscu dodać, że informacja ta może być przydatna w przypadku przyszłych wyborów, które staną się bardziej świadome a nie podyktowane przez intuicję bądź przeczucia.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.