Thiocodin — skuteczny i bezpieczny lek na kaszel?

Thiocodin — skuteczny i bezpieczny lek na kaszel?

kaszel kaszel suchy kaszel mokry ułatwia odkrztuszanie wykrztuśne

Thiocodin jest lekiem przeciwkaszlowym w postaci tabletek, które stosuje się w leczeniu kaszlu. Tabletki Thiocodin zawierają w swoim składzie dwie substancje czynne. Jedna z nich ma działanie bezpośrednio hamujące ośrodek kaszlu w mózgu oraz uspokajające, a druga ułatwia odkrztuszanie. Czy Thiocodin jest silnym i jednocześnie bezpiecznym lekiem na kaszel? Na to pytanie odpowiemy w poniższym wpisie.

Jakie substancje czynne znajdują się w leku Thiocodin?

Thiocodin jest lekiem złożonym, który zawiera dwie substancje czynne. Pierwsza z nich to pochodna morfiny — fosforan kodeiny. Ma on ośrodkowe działanie przeciwkaszlowe, hamuje odruch kaszlu oraz zmniejsza częstotliwość jego występowania. Drugą substancją czynną jest sulfogwajakol. Pośrednio drażni on błonę śluzową żołądka oraz bezpośrednio drażni oskrzela, dzięki czemu zwiększa wydzielanie gruczołów oskrzelowych, co powoduje jego działanie wykrztuśne. Ponadto sulfogwajakol ułatwia przemieszczanie i wydalanie upłynnionej wydzieliny.

Kiedy i jak stosować Thiocodin?

Thiocodin należy stosować do leczenia uporczywego oraz suchego kaszlu. Tabletki Thiocodin stosuje się doustnie w trakcie posiłku. Należy pamiętać, by popić lek szklanką wody. Nie zaleca się popijania innymi napojami. Lek może być stosowany przez dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe. Zaleca się przyjmować 1 tabletkę - 3 razy na dobę, pamiętając przy tym o zachowaniu 4-6-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Produkty lecznicze należy zawsze stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty, lub zgodnie z informacją podaną w ulotce dla pacjenta. Jeśli wystąpią wątpliwości dotyczące sposobu stosowania leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czy Thiocodin jest bezpiecznym lekiem?

W kwestii bezpieczeństwa stosowania leku Thiocodin — opinie są rozbieżne, a to przez zawartość kodeiny, która jest pochodną morfiny. Oznacza to, że ma ona działanie zbliżone do działania narkotyku. Długotrwałe stosowanie leku działa uzależniająco — stąd dyskusje nad bezpieczeństwem leku.

W wątrobie z udziałem enzymu — kodeina przekształca się w morfinę, która warunkuje działanie tej substancji. Niektóre osoby mają odmianę enzymu, co może przyczyniać się do różnego działania leku. W niektórych przypadkach morfina nie wytwarza się wcale lub wytwarza się jej bardzo mało, co będzie powodowało nikłe lub zerowe działanie przeciwkaszlowe. Natomiast u innych może wystąpić działanie odwrotne — morfiny wytworzy się zbyt dużo. Może to prowadzić do objawów niepożądanych, po których wystąpieniu należy natychmiast zrezygnować z dalszego stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Możliwe działania niepożądane

Objawami niepożądanymi, które występują najczęściej po zastosowaniu leku są wymioty i nudności. Mogą również wystąpić zaburzenia sprawności psychomotorycznej, omamy oraz zaburzenia słuchowe i wzrokowe. Długotrwałe stosowanie może powodować uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Rzadziej występującymi objawami niepożądanymi są spadki ciśnienia, omdlenia, wypryski skórne na tle alergicznym oraz senność i zmniejszenie częstości oddechu.

Co jeszcze na kaszel?

W problemach z kaszlem może sprawdzić się lek mukolityczny, ACC Optima, który przede wszystkim — ułatwia odkrztuszanie. Preparat ten polecany jest również dla osób borykających się z przeziębieniem czy zapaleniem oskrzeli. Substancją czynną tego leku jest acetylocysteina (600 mg). Przy leczeniu objawów towarzyszących chorobom płuc i oskrzeli może sprawdzić się też syrop Flavamed. Substancja czynna leku to chlorowodorek ambroksolu. Lek ten ma działanie rozrzedzające na wydzielinę w drogach oddechowych oraz ułatwiające jej usuwanie z organizmu poprzez odkrztuszanie. W przypadku kaszlu „mokrego” może sprawdzić się syrop Flegamina. Substancja czynna — chlorowodorek ambroksolu — sprawia, że preparat wykazuje działanie silnie wykrztuśne. Herbapect to lek dla osób, którym ciężko określić rodzaj kaszlu. Może on być stosowany zarówno w kaszlu „suchym”, jak i „mokrym”. Jego substancją czynną jest wyciąg płynny z ziela tymianku.

Pamiętaj!

Przed użyciem leku zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - kaszel

Olejek Eteryczny Eukaliptusowy

5.08 opinii:
Olejek Eteryczny Eukaliptusowy o odświeżającym zapachu, przeznaczony do kąpieli, aromatyzacji...
Zobacz ofertę

Pelavo Oskrzela

5.08 opinii:
Pelavo Oskrzela to suplement diety w postaci syropu o smaku wiśniowym, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Acodin tabletki

4.9212 opinii:
Acodin to produkt leczniczy dostępny w formie tabletek. Wskazaniem do jego stosowania są infekcje...
Zobacz ofertę

Syrop Islandzki

4.9111 opinii:
Syrop Islandzki na kaszel to wyrób medyczny naturalnego pochodzenia, który...
Zobacz ofertę

Vicks VapoRub maść

4.910 opinii:
Maść Vicks VapoRub to produkt leczniczy przeznaczony dla osób, które zmagają się...
Zobacz ofertę

ACystein C

4.867 opinii:
ACystein C to  środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego w...
Zobacz ofertę

Ambroksol

4.8513 opinii:
Ambroksol to lek dostępny w formie syropu. Wskazaniem do stosowania syropu są ostre i...
Zobacz ofertę

Lancetan

4.836 opinii:
Lancetan to tradycyjny lek roślinny w postaci syropu wskazany do stosowania w celu łagodzenia...
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.836 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w...
Zobacz ofertę

Ascodan

4.810 opinii:
Tabletki Ascodan to lek wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.