Thiocodin — skuteczny i bezpieczny lek na kaszel?

Thiocodin — skuteczny i bezpieczny lek na kaszel?

wykrztuśne ułatwia odkrztuszanie kaszel mokry kaszel suchy kaszel

Thiocodin jest lekiem przeciwkaszlowym w postaci tabletek, które stosuje się w leczeniu kaszlu. Tabletki Thiocodin zawierają w swoim składzie dwie substancje czynne. Jedna z nich ma działanie bezpośrednio hamujące ośrodek kaszlu w mózgu oraz uspokajające, a druga ułatwia odkrztuszanie. Czy Thiocodin jest silnym i jednocześnie bezpiecznym lekiem na kaszel? Na to pytanie odpowiemy w poniższym wpisie.

Jakie substancje czynne znajdują się w leku Thiocodin?

Thiocodin jest lekiem złożonym, który zawiera dwie substancje czynne. Pierwsza z nich to pochodna morfiny — fosforan kodeiny. Ma on ośrodkowe działanie przeciwkaszlowe, hamuje odruch kaszlu oraz zmniejsza częstotliwość jego występowania. Drugą substancją czynną jest sulfogwajakol. Pośrednio drażni on błonę śluzową żołądka oraz bezpośrednio drażni oskrzela, dzięki czemu zwiększa wydzielanie gruczołów oskrzelowych, co powoduje jego działanie wykrztuśne. Ponadto sulfogwajakol ułatwia przemieszczanie i wydalanie upłynnionej wydzieliny.

Kiedy i jak stosować Thiocodin?

Thiocodin należy stosować do leczenia uporczywego oraz suchego kaszlu. Tabletki Thiocodin stosuje się doustnie w trakcie posiłku. Należy pamiętać, by popić lek szklanką wody. Nie zaleca się popijania innymi napojami. Lek może być stosowany przez dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe. Zaleca się przyjmować 1 tabletkę - 3 razy na dobę, pamiętając przy tym o zachowaniu 4-6-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Produkty lecznicze należy zawsze stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty, lub zgodnie z informacją podaną w ulotce dla pacjenta. Jeśli wystąpią wątpliwości dotyczące sposobu stosowania leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czy Thiocodin jest bezpiecznym lekiem?

W kwestii bezpieczeństwa stosowania leku Thiocodin — opinie są rozbieżne, a to przez zawartość kodeiny, która jest pochodną morfiny. Oznacza to, że ma ona działanie zbliżone do działania narkotyku. Długotrwałe stosowanie leku działa uzależniająco — stąd dyskusje nad bezpieczeństwem leku.

W wątrobie z udziałem enzymu — kodeina przekształca się w morfinę, która warunkuje działanie tej substancji. Niektóre osoby mają odmianę enzymu, co może przyczyniać się do różnego działania leku. W niektórych przypadkach morfina nie wytwarza się wcale lub wytwarza się jej bardzo mało, co będzie powodowało nikłe lub zerowe działanie przeciwkaszlowe. Natomiast u innych może wystąpić działanie odwrotne — morfiny wytworzy się zbyt dużo. Może to prowadzić do objawów niepożądanych, po których wystąpieniu należy natychmiast zrezygnować z dalszego stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Możliwe działania niepożądane

Objawami niepożądanymi, które występują najczęściej po zastosowaniu leku są wymioty i nudności. Mogą również wystąpić zaburzenia sprawności psychomotorycznej, omamy oraz zaburzenia słuchowe i wzrokowe. Długotrwałe stosowanie może powodować uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Rzadziej występującymi objawami niepożądanymi są spadki ciśnienia, omdlenia, wypryski skórne na tle alergicznym oraz senność i zmniejszenie częstości oddechu.

Co jeszcze na kaszel?

W problemach z kaszlem może sprawdzić się lek mukolityczny, ACC Optima, który przede wszystkim — ułatwia odkrztuszanie. Preparat ten polecany jest również dla osób borykających się z przeziębieniem czy zapaleniem oskrzeli. Substancją czynną tego leku jest acetylocysteina (600 mg). Przy leczeniu objawów towarzyszących chorobom płuc i oskrzeli może sprawdzić się też syrop Flavamed. Substancja czynna leku to chlorowodorek ambroksolu. Lek ten ma działanie rozrzedzające na wydzielinę w drogach oddechowych oraz ułatwiające jej usuwanie z organizmu poprzez odkrztuszanie. W przypadku kaszlu „mokrego” może sprawdzić się syrop Flegamina. Substancja czynna — chlorowodorek ambroksolu — sprawia, że preparat wykazuje działanie silnie wykrztuśne. Herbapect to lek dla osób, którym ciężko określić rodzaj kaszlu. Może on być stosowany zarówno w kaszlu „suchym”, jak i „mokrym”. Jego substancją czynną jest wyciąg płynny z ziela tymianku.

Pamiętaj!

Przed użyciem leku zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - kaszel

Vicks VapoRub maść

4.9111 opinii:
Maść Vicks VapoRub to produkt leczniczy przeznaczony dla osób, które zmagają się...
Zobacz ofertę

ACystein C

4.899 opinii:
ACystein C to  środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego w...
Zobacz ofertę

Pelavo Oskrzela

4.899 opinii:
Pelavo Oskrzela to suplement diety w postaci syropu o smaku wiśniowym, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Flegamina tabletki

4.867 opinii:
Lek Flegamina to tabletki, które stosuje się w przypadku kaszlu i trudności z...
Zobacz ofertę

Syrop Islandzki

4.8513 opinii:
Syrop Islandzki na kaszel to wyrób medyczny leczniczy, który zalecany jest...
Zobacz ofertę

Bronchopect

4.836 opinii:
Bronchopect to suplement diety w postaci syropu, którego składniki...
Zobacz ofertę

Althaeae

4.8211 opinii:
Althaeae to lek dostępny w postaci syropu. Preparat w szczególności rekomendowany jest dla...
Zobacz ofertę

SYROP PRAWOŚLAZOWY

4.7919 opinii:
SYROP PRAWOŚLAZOWY  to produkt leczniczy w postaci syropu przeznaczony do stosowania przez...
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.758 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w saszetkach....
Zobacz ofertę

Rubital

4.758 opinii:
Rubital to tradycyjny lek roślinny w postaci syropu o działaniu łagodzącym na podrażnione...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.