Sen dla urody

Sen dla urody

Dodano: 28-03-2018

uroda sen

To, że każda kobieta lubi czuć się piękna i zadbana nie jest żadnym odkryciem wartym nagrody Nobla. Wygląd zewnętrzny bardzo często odsłania styl życia, sposób odżywiania oraz nastroje. O ile niektóre z nich można ukryć, np. robiąc dobrą minę do złej gry lub wykonując perfekcyjny pełny makijaż, o tyle nie ukryje się efektów zmęczenia. Sen jest istotny nie tylko dla zdrowia, ale też dla urody i o tym przekonamy się w tym artykule.

Sen dla urody

O tym, że sen odgrywa bardzo ważną rolę dla funkcjonowania organizmu nie trzeba mówić. Sen jest ważny, usprawnia bowiem pracę mózgu, wspomaga koncentrację, sprawia, że mamy energię. Można porównać go do naładowania akumulatorów na cały dzień. Zależność jest taka, że im go mniej, tym mniej wydajni się stajemy. Warto więc zadbać o jego optymalną ilość.

Sen jest jednak ważny nie tylko z punktu widzenia fizjologii i funkcjonowania organizmu. Skutki niedoboru snu są widoczne gołym okiem. Nie chodzi tu bynajmniej o pogorszenie samopoczucia, ale także o widoczne na twarzy oznaki, które powinny stanowić sygnał ostrzegawczy. Wystarczy bowiem jedna nieprzespana doba, aby się pojawiły.

Do zewnętrznych oznak niewyspania się należą np. znane worki lub cienie pod oczami. Podkrążenie oczu jest powszechne. Może się także objawiać w postaci spuchniętych i obrzmiałych powiek, co przekłada się na to, że oczy wydają się mniejsze, a przez to twarz większa i pulchniejsza.

Bardzo mocno widoczne są także zmiany w kolorycie skóry. Z dnia na dzień staje się ona szara, matowa i bez wyrazu. Zwykle cera jest promienna, a uroku dodają jej rumiane policzki. W przypadku zmęczenia dzieje się zupełnie odwrotnie. Poszarzałej twarzy towarzyszy smutek, a podkrążone oczy dopełniają tego koszmarnego obrazka.


Wiecznie zmęczony? To mogą być oznaki zespołu przewlekłego zmęczenia


 

Niewyspanie dodaje lat. Nawet jeśli jesteś osobą młodą lub w kwiecie wieku, brak snu przekłada się na przykład na większą widoczność zmarszczek i tzw. kurzych łapek. Cera wygląda jak u starszej, zmęczonej życiem osoby. Jest wyprana z emocji bez przysłowiowego błysku w oku.

Wysypiaj się - bądź piękna

Nie bez powodu mówi się, że 7-9 godzin snu to najlepszy kosmetyk dla urody i piękna. W nocy w tkance skórnej zachodzą liczne procesy, które sprzyjają jej kondycji. Sen zachodzi w dwóch fazach: najpierw jest faza NREM, czyli głęboki i spokojny sen, a później faza REM czyli sen aktywny.

Podczas snu zostają wydzielone dwa ważne hormony: hormon wzrostu oraz melatonina. Hormon wzrostu jest niezbędny w sferze nerwowej: wspomaga koncentrację oraz usprawnia procesy umysłowe. To dzięki niemu za dnia możemy efektywnie pracować, nie rozpraszać się i osiągać wysokie wyniki. Hormon wzrostu jest także istotny dla nastroju. To dlatego brak snu powoduje ogólne rozdrażnienie i apatię.


Sprawdź także: Długi sen - większe ryzyko udaru


 

Melatonina to ten hormon, którego ilość zmniejsza się pod wpływem działania promieniowania, np. światła niebieskiego. Z tego powodu nie powinno się używać urządzeń elektronicznych przed snem. Sprzyja to bezsennościMelatonina wspomaga proces zasypiania, wydziela się bowiem w warunkach nocnych, czyli w porze przeznaczonej na sen. Melatonina spowalnia proces starzenia się skóry, a co za tym idzie - zmniejsza widoczność zmarszczek. Melatonina jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego i wolnymi rodnikami.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Drzemka? Jest czasami niezbędna. Jednak zbyt długa drzemka lub praktykowana w godzinach wieczornych może prowadzić do rozregulowania dobowego rytmu. Najlepsza drzemka to ta między godziną 13 a 16 i trwająca od 30 do 45 minut. podczas drzemki nie chodzi o to, aby się wyspać, ale o to, by wspomóc funkcje mózgu i poprawić wydajność. Drzemka tym samym nie jest w stanie zastąpić nocnego wypoczynku podczas snu.

Skóra podczas snu odpoczywa. Warto więc pamiętać o tym, by zmyć dokładnie resztki makijażu. Makijaż wygląda dobrze za dnia. W nocy jest traktowany jak zanieczyszczenie skóry. Zatyka ją i nie pozwala jej ,,oddychać’’, co może prowadzić do powstawania wągrów i trądziku. Najlepiej stosować specjalne preparaty do demakijażu, które pomogą w dokładnym oczyszczeniu cery.

Warunki sypialni - sypialnia, a przede wszystkim łóżko, to miejsce snu. Romantyczne śniadania w łóżku być może i są czymś przyjemnym, jednak nocny wypoczynek w okruszynach chleba na pewno nie należy do komfortowych. Sypialnia ma się kojarzyć przede wszystkim ze snem. Warto zadbać, by łóżko było posłane, pościel świeża, a pomieszczenie wywietrzone. Innym punktem, o którym należy pamiętać, to by zadbać o minimalizm. Zbędne przedmioty na półkach to często zbiorowisko kurzu i drobnoustrojów, które, choć ich nie widać gołym okiem, wpływają niekorzystnie na jakość wypoczynku.

Prowadź zdrowy styl życia. Nie chodzi tylko o to, by jeść zdrowo. Zdrowy styl życia to także dbanie o regularne pory posiłków, unikanie jedzenia niektórych produktów przed snem a także wprowadzanie umiarkowanej aktywności w ciągu dnia (dotyczy to zwłaszcza osób biernych fizycznie). Ostatni posiłek najlepiej przyjmować na 3 godziny przed snem, przy założeniu, by nie były to potrawy ciężkostrawne. Bezpośrednio przed snem nie spożywać napojów z kofeiną (kawa, herbata) ani wprowadzać dużego wysiłku fizycznego.

Na pewno znamy powiedzenia: ciemna noc, głucha noc. Noc to pora snu, a sen kojarzy się z uspokojeniem i pełnym relaksem. Dobry sen to sen regenerujący, głęboki i nieprzerwany. A przede wszystkim taki, który pozwala wyciszyć umysł i natarczywe myśli. Sen w ciszy to ten najwłaściwszy. Warto więc polubić relaksacyjną muzykę, spokojne ćwiczenia jak joga i praktykować techniki oddechu, które mogą korzystnie wpłynąć na jakość snu.
 

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.