Rozstępy – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dodano: 22-06-2018

rozstępy

Nie ma wątpliwości co do tego, że nie ma ludzi idealnych. i choć większośc kobiet zabiega o to, by na co dzień wyglądać pięknie i promiennie, to niektórych defektów urody po prostu nie da się usunąć całkowicie. Zamiast tego warto je po prostu zaakceptować i uznać, że są uroczymi niedoskonałościami. Mowa np. o rozstępach czy cellulicie. W tym artykule poznamy dokładniej rozstępy.

Rozstępy - jak powstają?

Wiele kobiet uważa, że bycie młodym to czas, kiedy nie ma się problemów z rozstępami, cellulitem oraz że skóra jest jędrna i promienna. Nic bardziej mylnego. Bez względu na wiek skóra może wyglądać młodo i zjawiskowo. Wszystko zależy od tego, czy się o nią odpowiednio dba. Nie jest powiedziane, że rozstępy dotykają wyłącznie dojrzałe kobiety, tak samo jak nie można twierdzić, że piękną skórą cieszą się młode kobiety wchodzące w okres produkcyjny.


Sprawdź także: Cellulit wodny - pokonaj go skutecznie!


 

Rozstępy najczęściej pojawiają się na udach, pośladkach, piersiach i boczkach. Mówi się, że tworzeniu się rozstępów może towarzyszyć uczucie lekkiego mrowienia i swędzenia. Jednocześnie też właśnie z ich powodu wiele kobiet unika noszenia krótkich spodenek, chowa się pod warstwami grubych ubrań, rezygnują z chodzenia na basen.

Te poprzeczne pręgi są uznawane przez wiele kobiet za konsekwencję ciąży (zwiększanie się brzucha). Jest to problem, którego najbardziej obawiają się młode mamy. Nagłe zmiany w wyglądzie ciała często są tymi, które bardzo trudno zaakceptować. Rozstępy są także efektem stosowania środków antykoncepcyjnych i leków hormonalnych. Młode mamy bardzo często sięgają po Pharmaceris M Tocoredut Forte

Rozstępy - tyję i chudnę

Najczęściej na rozstępy narzekają osoby, które bardzo szybko schudły (często w parze z tym, że odchudzanie nie do końca było zdrowe). Takie odchudzanie zwykle kończy się efektem jo-jo, a to skutkuje powrotem kilogramów z nadwyżką. Ciało, które najpierw się zmniejszyło, a później zwiększyło podwójnie jest najbardziej narażone na występienie rozstępów. Jest to zjawisko naturalne.

Rozstępy tworzą się w momencie, gdy skóra nie nadąża z produkcją kolagenu przy jednoczesnym zwiększaniu się ciała. Wtedy włókna pękają, a na skórze tworzą się linie, znane bliżej jako rozstępy. O co chodzi ze zwiększaniem się ciała? Najczęściej obserwuje się to u osób, które schudły w bardzo szybkim czasie, a później równie szybko przytyły (efekt jo-jo). Skóra nie nadążyła ze zmianami, które nastąpiły. To dlatego tak dużo mówi się o tym, by dieta była zbilansowana oraz by na efekty czekać cierpliwie, a na pewno będą trwałe.

Rozstępy - jak zmniejszyć widoczność?

O ile rozstępów nie można pozbyć się całkowicie, to jednak można zmniejszyć ich widoczność. Tak samo w przypadku cellulitu. Choć medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw tym potrzebom, to jednak są inne, a przede wszystkim tańsze sposoby na to, by poprawić wygląd skóry.


Czytaj: Sposoby na jędrne ciało do wakacji


 

Nie będzie przesadzone jeśli stwierdzimy, że aby skorygować wszelkie defekty wyglądu warto wprowadzić aktywność fizyczną do codziennej rutyny. Wiele osób uważa, że ćwiczenia dedykowane są wyłącznie dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Nic bardziej mylnego. Ćwicząc, nie tylko chudniemy, ale także ujędrniamy i uelastyczniamy ciało, co jest niezbędne, aby rozstępy nie były tak bardzo widoczne.

Oczywistym jest, że profilaktyka sprzyja odpowiednio wczesnemu wyeliminowaniu problemu lub zapobieganiu jego dalszemu rozwojowi, jednak w przypadku rozstępów trudno wychwycić moment, w którym należy zacząć się wspierać. Niemniej właściwa i zbilansowana dieta to coś, co powinno towarzyszyć nam każdego dnia, bez względu na to, czy dotyczy nas problem rozstępów, czy też nie. Odpowiednia podaż poszczególnych witamin i składników mineralnych może korzystnie odbić się na kondycji skóry, a dzięki temu także pomóc w walce z rozstępami.

Warto wzbogacić dietę w naturalne przeciwutleniacze, a więc witaminy A, C, E. Równie istotne są witaminy z grupy B, zwłaszcza B5 i B3 (inaczej witaminę PP). Nie można zapomnieć także o mikroelementach: krzemie i cynku. Wymienione składniki można znaleźć w roślinach strączkowych, nasionach, nabiale w postaci mięsa, jajek, jogurtów, zdrowych tłuszczach, jak ryby, orzechy, a także cytrusach i pomarańczowych owocach i warzywach.

Choć piszemy o uzupełnianiu diety w te składniki i produkty, warto zwrócić uwagę, że kosmetyki przeciw rozstępom zawierają w swoim składzie wymienione wyżej substancje. To udowadnia, że zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne dbanie o siebie jest bardzo ważne. W przypadku pielęgnacji niezmiernie ważne są regularne peelingi i masaże. Nie oznacza to jednak, żeby każdy weekend spędzać w SPA. Często wiele zabiegów można wykonać w domowym zaciszu, poświęcając im parę minut. Warto zainteresować się produktem Elancyl. Jest to olejek przeciw rozstępom. 

Peeling pomaga usunąć zrogowaciały i martwy naskórek, pozostawiając skórę jędrną, odświeżoną i gładką. Należy jednak pamiętać, żeby po każdym peelingu używać balsamu i wmasować go w całe ciało. Masaż ciała wpływa korzystnie na krążenie poprzez jej rozgrzewanie. To z kolei oddziałuje na kondycję skóry.

Bardzo często mówi się, by zaakceptować swoje ciało. Nie warto popadać w kompleksy i paranoje. Niektóre defekty mogą być wyjątkowe i dodawać uroku, dlatego głowa do góry, bo na rozstępach świat się nie kończy.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.