Przepuklina nabyta i wrodzona – jak ją leczyć?

Przepuklina nabyta i wrodzona – jak ją leczyć?

Dodano: 18-06-2015

przepuklina

Natura przepukliny

Przepuklina to nic innego, jak odczuwalne przez człowieka zgrubienie podskórne, które w zależności od umiejscowienia i stanu klinicznego może być widoczne ciągle, albo zanikać w niektórych pozycjach ciała czy sytuacjach. Z fizjologicznego punktu widzenia przepuklina tworzy się wówczas, gdy narządy wewnętrzne napierają na podskórną tkankę, która w różnych okolicznościach rozchodzi się i przestaje mocno chronić narządy przed przesuwaniem. Wówczas w tak utworzony otwór wchodzą narządy, które powodują wrażenie opisane na początku - zgrubienie czy niewielki, ruchomy guzek pod skórą.

Przepuklina może tworzyć się w sposób samoistny i być przypadłością wrodzoną. Zazwyczaj jednak stan taki dotyczy dzieci, które urodziły się bez ostatecznego wykształcenia niektórych tkanek. O wiele powszechniejsza jest przepuklina nabyta, czyli taka, która pojawia się wskutek określonych warunków, którym poddawane jest ciało. Zazwyczaj atakuje ona ludzi dorosłych, ale może zdarzać się i u młodzieży. Niejednokrotnie pojawia się po 50. roku życia, co często związane jest z naturalnymi zmianami w organizmie oraz osłabieniem wytrzymałości i prężności mięśni.

Objawy przepukliny

Objawy przepukliny objawiającej się guzkiem podskórnym zazwyczaj są takie same - różni się jedynie ich umiejscowienie pod skórą, zależnie od typu przepukliny. Przepuklina pępkowa jest najczęstszym rodzajem schorzenia i występować może u noworodków w formie wrodzonej oraz u osób dorosłych w formie nabytej. Zazwyczaj guzek pojawia się w obrębie brzucha, zwykle w okolicach pępka. Przepuklina pachwinowa daje różne objawy zależnie jeszcze od tego, u jakiej płci występuje. U kobiet guzek zwykle pojawia się w okolicy udowej, podczas gdy u mężczyzn - w faktycznym obszarze pachwinowym.

Oprócz tych objawów często przepuklinie towarzyszy również tkliwość zaatakowanego obszaru oraz zaczerwienienie w miejscu wystąpienia przepukliny. Wszelkie takie objawy zmuszają do natychmiastowego kontaktu z lekarzem oraz hospitalizacji.

Inaczej objawia się przepuklina żołądka, zwana również przepukliną rozworu przełyku. Obejmuje ona obszar zwieracza przełyku, dlatego jest niewidoczna, za to daje objawy podobne do niestrawności. Mogą więc pojawiać się mdłości, zgaga, a w poważniejszych przypadkach również wymioty. Całemu stanowi towarzyszy ogólny dyskomfort.

Leczenie przepukliny

Przepuklina pępkowa oraz pachwinowa wymagają zazwyczaj leczenia operacyjnego, a dodatkowo również szczególnej ostrożności np. przy podnoszeniu ciężarów. Zazwyczaj usuwa się uwięźnięty odcinek narządu, zwykle jelita, a u osób, których tkanki są zbyt luźne, stosuje się dodatkowe wsparcie podskórne pod postacią siateczki retencyjnej. Przepuklina wrodzona u noworodków zwykle nie wymaga leczenia, o ile nie wykazuje stanów niepokojących. W większości przypadków zanika samodzielnie po wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń dla dziecka, m.in. kładzenia na brzuchu. Przepuklina żołądka leczona jest na początku farmakologiczne, głównie za sprawą leków zobojętniających kwas żołądkowy. Niekiedy konieczna jest zmiana diety oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Dopiero w stanach poważnych leczona jest operacyjnie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Leczenie przepukliny - objawy, rodzaje i leczenie.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.