Propolis - przegląd zalet i sposób wykorzystania

Propolis - przegląd zalet i sposób wykorzystania

miód

Propolis to rozwiązanie znane i cenione już od wieków. Jego właściwości imponują swoją różnorodnością, mamy więc do czynienia z produktem, który z powodzeniem może być stosowany między innymi podczas leczenia odleżyn, oparzeń oraz owrzodzeń, w walce z trudno gojącymi się ranami, a także jako środek wspomagający w leczeniu wrzodów żołądka oraz przewlekłych schorzeń związanych z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Propolis cieszy się uznaniem również jako środek wspomagający leczenie przeziębień i stanów zapalnych, z powodzeniem można więc stosować go między innymi w odniesieniu do chronicznych nieżytów gardła oraz nawracających angin. Gdy przyjmuje postać czopków, staje się środkiem wykorzystywanym przez ginekologów oraz lekarzy odpowiedzialnych za leczenie hemoroidów, nie można przy tym zapominać, że jest niezastąpiony wówczas, gdy pojawia się konieczność podniesienia skuteczności działania antybiotyków.

W handlu propolis występuje pod przynajmniej kilkoma postaciami, mamy więc do czynienia między innymi z kroplami, maścią, drażetkami, czopkami, a nawet z mieszaniną z miodem. Jego właściwości prozdrowotne nie budzą wątpliwości, należy jednak liczyć się z tym, że u niektórych osób propolis może wywoływać reakcję alergiczną organizmu. Już choćby dlatego przed pierwszym użyciem propolisu wskazane jest przeprowadzenie testu polegającego na rozprowadzeniu preparatu w zgięciu ramienia. Pojawienie się miejscowego zaczerwienienia sugeruje, że należy zrezygnować ze stosowania propolisu.

Rozwiązaniem, które zasługuje na szczególną uwagę jest miód wzbogacony propolisem. W takim przypadku najczęściej stosowane jest stężenie 1 procenta propolisu w miodzie. Preparat taki jest stosowany zwłaszcza wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się leczenie dzieci, nie wolno im bowiem podawać roztworów alkoholowych. Miód propolisowy najczęściej używany jest w sposób charakterystyczny dla zwykłego miodu, może więc służyć już choćby do smarowania nim kromki pieczywa. Pod taką postacią propolis wspomaga między innymi leczenie angin oraz innych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Dawkowanie propolisu jest uzależnione od wieku pacjenta, jeśli więc mamy do czynienia z dziećmi i młodzieżą do lat czternastu najczęściej podaje się go dwa razy dziennie po jednej łyżeczce. Dorośli również mogą stosować propolis dwa razy w ciągu dnia, w ich przypadku jednak najlepszym rozwiązaniem jest łyżka stołowa preparatu podawana pół godziny przed jedzeniem.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - miód

Miód Kremowany Z Propolisem

4.899 opinii:
Właściwości miodu kremowanego Naturalny miód pszczeli z upływem czasu zmienia...
Zobacz ofertę

Miód Wielokwiatowy Z Malinami

4.836 opinii:
Miód wielokwiatowy z malinami to świetny wybór dla osób, które...
Zobacz ofertę

Bonimel

4.45 opinii:
Bonimel to miód pszczeli z dodatkiem mleczka pszczelego, polecany do spożywania w...
Zobacz ofertę

Miód Wielokwiatowy Z Żurawiną

4.410 opinii:
Doskonałe właściwości miodu To jak wiele doskonałych właściwości ma miód poznali...
Zobacz ofertę

Miód Wielokwiatowy

4.138 opinii:
Odkryj dobroczynne właściwości miodu O tym, że miód doskonale może wpływać na...
Zobacz ofertę

Miód Malinowy

4.110 opinii:
Zalety miodu malinowego Z czym mogą kojarzyć się maliny? Z głębokim kolorem, słodkim smakiem,...
Zobacz ofertę

Miód Gryczany

4.08 opinii:
O miodzie gryczanym Wśród różnych miodów miód gryczany...
Zobacz ofertę

Miód Spadziowy

3.899 opinii:
Miód spadziowy - złote lekarstwo Wszyscy wiedzą, że miód posiada wiele...
Zobacz ofertę

Miód Kremowany Z Pierzgą

3.836 opinii:
Miód kremowany Miód pszczeli jest znanym i cenionym od wieków...
Zobacz ofertę

Miód Manuka

3.758 opinii:
Miód manuka - jak powstaje, lecznicze właściwości, na co uważać przy...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.