Olejki eteryczne - jak je stosować?

Olejki eteryczne - jak je stosować?

Olejki eteryczne – większość osób kojarzy je z aromaterapią, inni powiedzą, że to idealny dodatek do kąpieli, a jeszcze inni, że olejki eteryczne stosuje się do kominków w celu aromatyzowania pomieszczeń. Każda z tych odpowiedzi jest prawidłowa. A jakie są korzyści zdrowotne ze stosowania olejków eterycznych? O tym w tym artykule.

Olejki eteryczne – alternatywa dla medycyny?

Olejki eteryczne wielu osobom kojarzą się ze SPA, salonem masażu i inną formą relaksowania się. To właśnie salony piękności, ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe i centra medycyny naturalnej i odnowy biologicznej oferują szereg usług, mających na celu odprężyć, zrelaksować i zapewnić urlopowiczom coś dla ciała i coś dla ducha. Aby urozmaicić i nadać odpowiedniego klimatu takim zabiegom (np. pobudzić wyobraźnię) stosuje się właśnie olejki eteryczne o konkretnych zapachach, które mogą przenieść wczasowicza do dżungli amazońskiej, japońskich ogrodów lub sosnowego lasu.


Czytaj także: Masaż a zdrowie


Nie pisalibyśmy jednak o nich w tym portalu, gdyby nie odgrywały one znaczącej roli dla zdrowia człowieka. Ile osób, tyle opinii. Każda na swój sposób jest słuszna. Mało jednak zdaje sobie sprawę, że stosowanie olejków może stanowić panaceum na rozmaite dolegliwości, jak np. infekcje dróg oddechowych z jednej strony lub stany nerwowe - z drugiej. Odpowiednio dobrany olejek może być złotym środkiem i zastąpić niejedno lekarstwo.

Stosowanie olejków eterycznych wywodzi się już ze starożytności. Stosowano je w starożytnym Egipcie, Macedonii, Chinach i Indiach. Wtedy opracowano technikę leczniczego masażu z użyciem olejków eterycznych. Wtedy to zaczęła tworzyć się osobna dziedzina, zwana aromaterapią (destylacja olejków z parą wodną), czyli rodzaj terapii, polegającej na wprowadzaniu olejków eterycznych do organizmu, np. poprzez skórę, błony śluzowe lub drogi oddechowe.

Olejki eteryczne o znanych właściwościach

Wybór jest bardzo szeroki. Przy doborze olejku należy kierować się jego zastosowaniem i wykorzystaniem, a także dolegliwością. Tylko wtedy można osiągnąć oczekiwany rezultat. Przykładowo w przypadku zaburzeń trawienia, skuteczny może okazać się olejek cytrynowy, kminkowy, miętowy, lawendowy czy różany. Jednocześnie też lawenda ma działanie uspokajające, dlatego może być stosowana w przypadku stanów napięcia nerwowego i trudności z zasypianiem.

Najczęściej wykorzystuje się olejki eteryczne jeśli ma się do czynienia ze stresem, stanami niepokoju, rozdrażnieniem czy np. bezsennością. Wtedy wspólnym rozwiązaniem może okazać się olejek majerankowy lub wcześniej wspomniany olejek lawendowy. Często wykorzystuje się także olejki w przypadku zmęczenia, zaburzeń koncentracji.

Wychodząc jednak poza dolegliwości na podłożu psychicznym, olejki eteryczne można stosować także przy nadciśnieniu (olejek majerankowy, szałwiowy, ylangowy) bądź niedociśnieniu (olejek cytrynowy, bergamotowy lub miętowy). W przeziębieniu, katarze i kaszlu, pomocny może okazać się olejek eukaliptusowy, herbaciany, lawendowy czy anyżowy.

Jak stosować olejki eteryczne?

Do wyprodukowania olejków eterycznych wykorzystuje się zarówno kwiaty, łodygi, jak i nasiona, korzeń i żywicę roślin. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, olejki eteryczne można stosować na różne sposoby. Najbezpieczniejszym jest na pewno aromaterapia, ponieważ nie wymaga ona bezpośredniego podania na skórę lub doustnie. Coraz częściej jednak stosuje się olejki eteryczne jako dodatek do codziennie używanych kremów. Innym zastosowaniem jest stosowanie doustne w postaci rozcieńczonej z innym płynem.

Aromaterapia – to terapia przy użyciu olejków eterycznych, które ulatniają się pod wpływem temperatury. Z tego powodu kilka kropli olejku eterycznego umieszcza się w naczyniu z gorącą wodę, która, parując, powoduje ulatnianie się olejków eterycznych. Wtedy można je wdychać (inhalacja). Olejki eteryczne w lotnej postaci przenikają przez skórę i błony śluzowe.

Kilka kropli olejku eterycznego można także umieścić na poduszce. Będzie wtedy wdychany przez osobę śpiącą. Równie znanym sposobem jest stosowanie olejków podczas kąpieli, umieszczając kilka kropli w wannie z wodą. Będzie to metoda mieszana, ponieważ olejki nie dość, że parują, to jeszcze mają bezpośredni kontakt ze skórą.

Podawanie na skórę – jest to bardziej kontrowersyjna metoda, ponieważ nie wszystkie olejki można stosować na skórę. Niemniej dąży się do tego, by upowszechnić tę metodę i uczynić ją bardziej popularną ze względu na to, że przy podaniu na skórę cząsteczki eteryczne olejków dostają się w błyskawicznym tempie (ok. 30 sekund) do krwiobiegu. Z tego powodu olejek stosuje się na takie obszary ciała jak kark, małżowiny uszne, dłonie i podeszwy stóp.


Może zainteresuje Cię także: Pielęgnacja włosów olejami


Stosowanie olejków na skórę może jednak powodować podrażnienie, złuszczanie się i przesuszanie naskórka. Trzeba wybierać olejki, których producent wskazuje, że są odpowiednie do używania zewnętrznego. W innym razie należy rozcieńczać olejki z innym olejkiem bazowym o neutralnych właściwościach (np. kokosowym), w stosunku 1:6 lub dodawać kilka kropli olejku do stosowanych kremów pielęgnacyjnych.

Podawanie doustne – jest najmniej spopularyzowane ze względu na jeszcze niewielką wiedzę na temat skutków podawania olejków doustnie. Trzeba dokładnie sprawdzić, czy taka informacja widnieje na opakowaniu. Krople podaje się wtedy pod język, płucze jamę ustną w połączeniu z innym olejkiem lub rozcieńcza z płynem i wypija.

Jakkolwiek byśmy stosowali olejek, czy to zewnętrznie, czy wewnętrznie, należy zorientować się, czy jest odpowiedni. Tyczy się to głównie kobiet w ciąży oraz osób ze specyficznymi zaburzeniami.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.