Niezwykłe właściwości pokrzywy zwyczajnej

Niezwykłe właściwości pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa z uporem tępiona w naszych ogrodach uważana za najgorszy chwast. Tymczasem jest to jedna najcenneiejszych roślin rosnących w naszym kraju. Jej lecznicze właściwości były znane już w starożytności. Hipokrates nazywał ją królową wszelkich ziół. Obecnie wiele badań naukowych potwierdza pozytywny wpływ pokrzywy na organizm ludzki. A sama pokrzywa stała się składnikiem leków, kosmetyków, suplementów, mieszanek ziołowych.

Co zawiera pokrzywa?

Pokrzywa jest cennym źródłem witamin A, B, C, K, minerałów (wapń, żelazo, magnez, potas, krzem, miedź), chlorofilu, kwasu foliowego.

Właściwości zdrowotne pokrzywy

  • Pokrzywa to doskonały lek na anemię. Zawiera połączenie składników: żelaza, miedzi, witaminy K i kwasu foliowego, czyli substancji biorących udziała w tworzeniu hemoglobiny i czerwonych krwinek. Z tego powodu szczególnie polecana jest osobom osłabionym, przemęczonym, zestresowanym.

  • Pokrzywa po antybiotyku. Po wyniszczającej kuracji antybiotykami nasz organizm potrzebuje regeneracji i oczyszczenia. Pokrzywa pomaga w usuwaniu metabolitów pozostałych po lekach, tym samym odtruwa wątrobę i nerki przywracając równowagę biologiczną. Do tego regeneruje osłabiony organizm, gdyż zawiera kwas foliowy i łatwo przyswajalne żelazo.

  • Pokrzywa zapobiega nowotworom. Pokrzywa zawiera krzem, pierwiastek wzmacniający biopole energetyczne człowieka. Krzem jest bardzo słabo przyswajalnym pierwiastkiem. Gdy występuje jego niedobór w organizmie, powstają idealne warunki do powstania nowotworu, zawału czy udaru mózgu.

  • Pokrzywa w leczeniu alergii. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że pokrzywa działa przeciwalergicznie i łagodzi objawy kataru siennego. Flawonoidy zawarte w pokrzywie działają antyhistaminowo.

  • Pokrzywa zapobiega osteoporozie. Pokrzywa ma w sobie bardzo dużo łatwo przyswajalnego wapnia oraz krzemu. Połączenie to sprawia, że kości stają się mocniejsze, a chrząstki stawowe szybciej się regenerują.

  • Pokrzywa i młodość. Pokrzywa zawiera mnóstwo antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki. Te z kolei odpowiedzialne są za starzenie się organizmu oraz za choroby, takie jak: cukrzyca nowotwory, choroby oczu, choroba Alzheimera i Parkinsona. Do najważniejszych przeciwutleniaczy zaliczamy: witaminy C i E, karoten i kwas foliowy.

  • Pokrzywa usuwa nadmiar wody z organizmu. Kiedy organizm gromadzi wodę nogi, twarz mogą puchnąć. Pokrzywa działa moczopędnie i poprawia pracę nerek.

  • Pokrzywa i odchudzanie. Pokrzywa zawiera sekretynę. Substancja ta aktywizuję pracę trzustki i wpływa na produkcje żółci w wątrobie. Reguluje to trawienie, przez co pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Pokrzywa przywraca też właściwy apetyt.

Kuracja pokrzywowa

O pokrzywie warto pomyśleć wiosną. To dlatego, że w tym okresie przyda nam się kuracja wzmacniająca organizm. Poza tym, w maju (przed kwitnieniem) młode pędy pokrzywy są najbardziej wartościowe.

Pokrzywa może być stosowana w bardzo różnej formie. Sok, syrop, zupa, koktajl, susz – to tylko niektóre sposoby przetwarzania tej niezwykłej rośliny. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy mają dostęp do świeżej pokrzyw,y producenci oferują nam kilka rozwiązań. W sklepach dostępne są sok z pokrzywy, herbatka z pokrzywy, a także pokrzywa w tabletkach.

Źródła zdjęć:

  • https://www.instagram.com/p/BEjV8wMAjWq/
  • https://www.instagram.com/p/BElFvM4gQmV/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.