Nieświeży oddech? Poznaj jego przyczynę

Nieświeży oddech? Poznaj jego przyczynę

Codziennie stykamy się z sytuacją, gdy podejmujemy rozmowę ze znajomymi, współpracownikami czy przypadkowymi ludźmi spotkanymi na ulicy. Codzienna higiena jamy ustnej czasami nie wystarcza, jeśli problemem okazuje się nieświeży oddech. I nie pomoże tu bynajmniej miętówka ani częstsze mycie zębów. Jak rozprawić się z problemem? Mamy na to sposób.

Czym jest i skąd bierze się nieświeży oddech?

Nieświeży oddech to inaczej halitoza. Jest to problem, który może dotyczyć każdego z nas i bardzo często (ok. 90% przypadków) stanowi on efekt niedostatecznego i długotrwałego zaniedbania higieny jamy ustnej. Niestety, powrót do regularnego szczotkowania zębów nie zawsze pomoże zlikwidować problem szybko i skutecznie. Bardzo często to nie samo mycie, a raczej niemycie zębów, jest przyczyną. Przy codziennej higienie jamy ustnej nie możemy bowiem zapomnieć także o dziąsłach, policzkach od wewnątrz i języku, na których to gromadzi się dużo bakterii. 

Nieświeży oddech powstaje np. podczas procesu rozkładu resztek jedzenia w jamie ustnej. W trakcie ich rozkładania, bakterie beztlenowe wytwarzają związki siarki. Jej stężenie można zmierzyć halitometrem, który działa podobnie do alkomatu, tzn. bada jej poziom w wydychanym powietrzu. Najwięcej bakterii znajduje się w jamie ustnej około 2-3 godziny po zjedzeniu posiłku. Wtedy najlepiej sprawdzić, czy problem może dotyczyć także nas. Można to zrobić, pocierając suchą szczoteczką zęby, język i policzki, a następnie odłożyć szczoteczkę. W celu zdiagnozowania problemu, pozostawioną szczoteczkę należy powąchać po około 30 minutach.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Wydaje się oczywistym, że bagatelizowanie codziennego szczotkowania zębów, w konsekwencji prowadzi do nieświeżego oddechu. Sprawa jest jednak bardziej złożona. Cały proces polega na tym, że nie do końca usunięty osad nazębny ulega mineralizacji, w związku z czym powstaje kamień nazębny. Ten zaś pod wpływem papierosów (u osób palących) bądź picia kawy, przybiera charakterystyczną ciemnobrązową barwę. Nie wygląda ona estetycznie. Przy okazji warto wspomnieć, że pozostawione w zębach resztki jedzenia stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. W efekcie natomiast prowadzi do rozwoju próchnicy i innych chorób jamy ustnej.


Sprawdź także: Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?


Jeśli natomiast problem świeżego oddechu nie wynika z podłoża czysto stomatologicznego, warto zainteresować się innymi schorzeniami, które w konsekwencji mogą prowadzić do omawianej tutaj dolegliwości. Najczęściej z nieświeżym oddechem zmagają się osoby, które regularnie miewają anginy bądź alergiczny nieżyt nosa. Warto tutaj dodać, że angina powoduje do powstawania niszy w migdałkach, a są to miejsca, w których ,,lubią” pozostawać resztki jedzenia. Te zaś, jak to zostało opisane wyżej, ulegają rozkładowi.

Problem nieświeżego oddechu może być także efektem zaburzonej pracy ślinianek. Ślina wspiera wypłukiwanie bakterii z jamy ustnej i przemywa gardło, natomiast jej niedostateczna produkcja, zwiększa ryzyko rozwoju bakterii a co za tym idzie – pisaliśmy przy okazji omawiania skutków niedostatecznej higieny jamy ustnej. Niedostateczne wydzielanie śliny może następować pod wpływem stresu, przy sporym odwodnieniu organizmu i restrykcyjnych dietach. Odczuwamy to wtedy jako tzw. zaschnięte usta. Podobnie w przypadku stosowania środków odwadniających i tych, przeznaczonych na nadciśnienie tętnicze.

Sposoby na halitozę

Powrót do regularnego i dokładnego szczotkowania zębów może okazać się zbawienny. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim stadium halitozy się znajdujemy. Nierzadko eliminacja problemu może wiązać się z wizytą u dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego, pozbycia się np. chorób dziąseł i przyzębia. To pierwszy krok w celu poznania przyczyny nieświeżego oddechu.


Być może zainteresują Cię też domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej


Kolejny krok to przede wszystkim to, by zadbać i pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Może się ona okazać zbawienna i, jak nie zlikwidować, to zmniejszyć dolegliwość. Jeśli nie mamy natomiast możliwości umycia zębów, dobrą alternatywą mogą okazać się guma do żucia lub płyn do płukania jamy ustnej. W innym razie warto sięgnąć po środki apteczne, które zawierają w składzie związki neutralizujące nieprzyjemny siarkowy zapach.

Higiena jamy ustnej należy do jednej z ważniejszych i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Mycie zębów powinno stanowić taki sam rytuał, jak jedzenie śniadania czy spanie. Od najmłodszych należy uczyć tego, by pamiętać o tej czynności i praktykować ją 2-3 razy dziennie. Wdrożenie tego w życie może przynieść skutki i uchronić przed wystąpieniem problemu nieświeżego oddechu w przyszłości.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.