Nadwrażliwość na gluten i celiakia vs picie kawy

Nadwrażliwość na gluten i celiakia vs picie kawy

kawa bez glutenu ból brzucha problemy trawienne anemia

Dieta bezglutenowa cieszy się wciąż rosnącą popularnością pośród pasjonatów zdrowego stylu życia. NIektóre osoby muszą przejść na tą dietę z konieczności, w związku ze stwierdzoną celiakią. Czy trzeba rezygnować z picia ulubionej kawy, gdy decydujemy się na wyeliminowanie kontrowersyjnego glutenu z diety?

Nadwrażliwość na gluten

NIetolerancję glutenu określamy mianem nadwrażliwości na niego. Dotyczy to przypadków, gdzie wykluczono celiakię w oparciu o badania diagnostyczne (negatywny wynik przeciwciał), alergię na bogatą w gluten pszenicę (bez podwyższonego poziomu IgE), a także brak zaniku kosmków jelitowych. Schorzenie dotyczy głównie dorosłych osób i występuje tu jeden lub więcej charakterystycznych objawów, jak:
- ból brzucha,
- wysypka,
- ból głowy,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy trawienne (wzdęcia, zaparcia, biegunka, przelewanie w jelitach),
- anemia.
    
Objawy pojawiają się najczęściej od kilku godzin do kilku dni po spożyciu produktu zawierającego gluten. Schorzenie to może dotyczyć nawet 6% populacji! Nadwrażliwość na gluten jest o wiele częstsza niż celiakia.


Celiakia

Choroba trzewna jest schorzeniem związanym z nietolerancją białek zawartych w ziarnach pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta - białek, które nazywamy wspólnie glutenem. Obecność glutenu w organizmie chorego prowadzi do wzrostu stężenia niektórych białek we krwi, co powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelit. W konsekwencji dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, a jelito nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Objawy celiakii wykrywa się najczęściej między 2 - 4 rokiem życia, ale choroba może wystąpić także u osób dorosłych. Chorzy na celiakię muszą bezwzględnie wyeliminować gluten ze swojej diety. Więcej informacji o glutenie znajdziesz tutaj

 

A co z ziarnami kawy?

Kawa to także ziarna...czy zawierają one gluten? Nie!:) Białka glutenowe występuje wyłącznie w ziarnach tylko niektórych zbóż. Jeśli gluten jest dla Ciebie szkodliwy, nie powinieneś pić za to kawy zbożowej. Pamiętaj także o tym, że gluten jest świetnym nośnikiem aromatów. Wielu producentów dodaje go do tanich, często aromatyzowanych kaw rozpuszczalnych.

Jak w pełni ustrzec się przed glutenem w kawie, jeśli nie przepadasz za tą ziarnistą? Wybieraj produkty oznaczone symbolem Przekreślonego Kłosa na opakowaniu. Gwarantuje to pełną bezglutenowość produktu. Wówczas picie kawy może pozostać Twoim codziennym rytuałem, nawet wtedy, gdy masz nadwrażliwość na gluten lub celiakię.


Produkty pomocne w walce z dolegliwościami

Jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi wywołanymi przez szkodliwy dla Ciebie gluten, wypróbuj Xenna balance. Ten środek, podobnie jak syrop Lactulosum w łatwy sposób pomogą uwolnić Ci się od męczących zaparć. Preparatem, który działa na szerokie spektrum problemów trawiennych jest cieszący się zaufaniem (od wielu pokoleń) Amol. Czy masz go w swojej apteczce? Warte wypróbowania są również naturalne środki na poprawę odporności: bogaty w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Oeparol, aloesowa Biostymina, którą z powodzeniem mogą przyjmować nawet małe dzieci, a także Naturell Czosnek Forte - naturalny antybiotyk zamknięty w łatwych do połknięcia kapsułkach.


 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - problemy trawienne

Orsalit Drink

4.8628 opinii:
Orsalit Drink to dietetyczny środek spożywczy dostępny w postaci płynu. Preparat chroni organizm...
Zobacz ofertę

Bobonisan Ojca Grzegorza

4.836 opinii:
Bobonisan Ojca Grzegorza to suplement diety przeznaczony dla osób borykających się z...
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.836 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w...
Zobacz ofertę

Zuber - Naturalna Woda Lecznicza

4.836 opinii:
Zuber - Naturalna Woda Lecznicza to woda o unikalnych własciwościach zdrowotnych, pochodząca z...
Zobacz ofertę

Bactilac NF

4.710 opinii:
Bactilac NF to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Probiotyk ten w...
Zobacz ofertę

Dicoflor 60

4.6822 opinii:
Dicoflor 60 to probiotyczny suplement diety dostępny bez recepty, w postaci kapsułek. Preparat...
Zobacz ofertę

Sylimarol Vita 150

4.5833 opinii:
Sylimarol Vita 150 to lek roślinny przyjmujący formę kapsułek. Może być stosowany wspomagająco...
Zobacz ofertę

Altra

4.577 opinii:
Kapsułki Altra to suplement diety. Produkt przeznaczony jest dla osób, które chcą...
Zobacz ofertę

Iberogast

4.577 opinii:
Iberogast jest lekiem roślinnym w postaci płynu do podawania doustnego. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Olimp Nutramil

4.5413 opinii:
Olimp Nutramil to dietetyczny środek spożywczy rekomendowany w szczególności dla...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.