Nadwrażliwość na gluten i celiakia vs picie kawy

Nadwrażliwość na gluten i celiakia vs picie kawy

anemia problemy trawienne ból brzucha bez glutenu kawa

Dieta bezglutenowa cieszy się wciąż rosnącą popularnością pośród pasjonatów zdrowego stylu życia. NIektóre osoby muszą przejść na tą dietę z konieczności, w związku ze stwierdzoną celiakią. Czy trzeba rezygnować z picia ulubionej kawy, gdy decydujemy się na wyeliminowanie kontrowersyjnego glutenu z diety?

Nadwrażliwość na gluten

NIetolerancję glutenu określamy mianem nadwrażliwości na niego. Dotyczy to przypadków, gdzie wykluczono celiakię w oparciu o badania diagnostyczne (negatywny wynik przeciwciał), alergię na bogatą w gluten pszenicę (bez podwyższonego poziomu IgE), a także brak zaniku kosmków jelitowych. Schorzenie dotyczy głównie dorosłych osób i występuje tu jeden lub więcej charakterystycznych objawów, jak:
- ból brzucha,
- wysypka,
- ból głowy,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy trawienne (wzdęcia, zaparcia, biegunka, przelewanie w jelitach),
- anemia.
    
Objawy pojawiają się najczęściej od kilku godzin do kilku dni po spożyciu produktu zawierającego gluten. Schorzenie to może dotyczyć nawet 6% populacji! Nadwrażliwość na gluten jest o wiele częstsza niż celiakia.


Celiakia

Choroba trzewna jest schorzeniem związanym z nietolerancją białek zawartych w ziarnach pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta - białek, które nazywamy wspólnie glutenem. Obecność glutenu w organizmie chorego prowadzi do wzrostu stężenia niektórych białek we krwi, co powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelit. W konsekwencji dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, a jelito nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Objawy celiakii wykrywa się najczęściej między 2 - 4 rokiem życia, ale choroba może wystąpić także u osób dorosłych. Chorzy na celiakię muszą bezwzględnie wyeliminować gluten ze swojej diety. Więcej informacji o glutenie znajdziesz tutaj

 

A co z ziarnami kawy?

Kawa to także ziarna...czy zawierają one gluten? Nie!:) Białka glutenowe występuje wyłącznie w ziarnach tylko niektórych zbóż. Jeśli gluten jest dla Ciebie szkodliwy, nie powinieneś pić za to kawy zbożowej. Pamiętaj także o tym, że gluten jest świetnym nośnikiem aromatów. Wielu producentów dodaje go do tanich, często aromatyzowanych kaw rozpuszczalnych.

Jak w pełni ustrzec się przed glutenem w kawie, jeśli nie przepadasz za tą ziarnistą? Wybieraj produkty oznaczone symbolem Przekreślonego Kłosa na opakowaniu. Gwarantuje to pełną bezglutenowość produktu. Wówczas picie kawy może pozostać Twoim codziennym rytuałem, nawet wtedy, gdy masz nadwrażliwość na gluten lub celiakię.


Produkty pomocne w walce z dolegliwościami

Jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi wywołanymi przez szkodliwy dla Ciebie gluten, wypróbuj Xenna balance. Ten środek, podobnie jak syrop Lactulosum w łatwy sposób pomogą uwolnić Ci się od męczących zaparć. Preparatem, który działa na szerokie spektrum problemów trawiennych jest cieszący się zaufaniem (od wielu pokoleń) Amol. Czy masz go w swojej apteczce? Warte wypróbowania są również naturalne środki na poprawę odporności: bogaty w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Oeparol, aloesowa Biostymina, którą z powodzeniem mogą przyjmować nawet małe dzieci, a także Naturell Czosnek Forte - naturalny antybiotyk zamknięty w łatwych do połknięcia kapsułkach.


 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - problemy trawienne

Rumianek Fix

4.888 opinii:
Rumianek Fix to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci suszu ziołowego do...
Zobacz ofertę

Zuber - Naturalna Woda Lecznicza

4.867 opinii:
Zuber - Naturalna Woda Lecznicza to woda o unikalnych własciwościach zdrowotnych, pochodząca z...
Zobacz ofertę

Mięta Fix

4.867 opinii:
Mięta Fix to produkt leczniczy. Produkt ten jest dostępny w postaci suszu ziołowego do...
Zobacz ofertę

Fix Krwawnik

4.836 opinii:
Fix Krwawnik to preparat leczniczy w postaci herbaty w saszetkach. Produkt do stosowania...
Zobacz ofertę

Dziurawiec Fix

4.836 opinii:
Dziurawiec Fix to roślinny produkt leczniczy dostępny w postaci suszu ziołowego do zaparzania i...
Zobacz ofertę

Herbatka szałwiowa

4.836 opinii:
Herbatka szałwiowa to suplement diety do przygotowania naparu. Liść szałwii zawiera...
Zobacz ofertę

Orsalit Drink

4.8132 opinii:
Orsalit Drink to dietetyczny środek spożywczy dostępny w postaci płynu do stosowania doustnego....
Zobacz ofertę

Nasiona Kozieradki Kapsułki

4.758 opinii:
Nasiona kozieradki to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Bactilac NF

4.7512 opinii:
Bactilac NF to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Probiotyk ten w...
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.758 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w saszetkach....
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.