Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?

Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?

Kamień nazębny jest niczym innym jak osadem, czyli zwapniałą płytką nazębną. W początkowym stanie taki osad jest łatwy do usunięcia podczas codziennego szczotkowania, jednak kiedy się zmineralizuje i stwardnieje to ani szczotkowanie, ani płyny do płukania i pasty nie pomogą w jego usunięciu. Zmineralizowany osad można usunąć u dentysty, który w tym celu stosuje piaskowanie lub skaling. Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego i czy istnieją domowe sposoby na jego usunięcie? O tym w poniższym artykule.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego — czym jest kamień nazębny i jak powstaje?

Pierwsze oznaki powstawania się nowej płytki nazębnej następują niedługo po umyciu zębów. Po kilkudziesięciu godzinach zmienia się ona w kamień nazębny. Jak to się dzieje, że miękka płytka nazębna staje się twarda i nie da się jej usunąć? Spowodowane to jest składem śliny. Sole mineralne w niej zawarte wchodzą w reakcję z płytką, mineralizując ją.
Często można spotkać się z opiniami, że płytka nazębna powoduje ubytki i próchnicę — i faktycznie jest to prawda. Kamień nazębny jest nagromadzonym na zębach brudem, resztkami żywności i śliny, które faktycznie przyczyniają się do rozwoju chorób zębów.

Kamień nazębny można zobaczyć w postaci żółtych lub białych plam na zębach. By się go pozbyć, należy udać się do dentysty, który za pomocą skalingu usunie twardą płytkę nazębną.


Sprawdź także ranking najlepszych produktów na kamień nazębny


Dlaczego kamień nazębny musi zostać usunięty?

Jak już zostało wspomniane, zgromadzona płytka nazębna i kamień przyczyniają się do powstawania ubytków oraz rozwoju próchnicy. Ponieważ struktura kamienia nazębnego jest porowata, łatwo gromadzi ona wokół zęba bakterie i brud. Taka sytuacja jest bardzo szkodliwa dla zęba, może dojść nawet do wytwarzania się kwasów, które bardzo osłabią jego strukturę.

Bagatelizowanie kamienia nazębnego może jednak nieść dużo poważniejsze konsekwencje niż próchnica. Możemy nabawić się choroby dziąseł, które nieleczone może spowodować nawet utratę zębów. Badania naukowe wskazują również, że słabe zdrowie jamy ustnej może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, a także choroby wieńcowej.


Sprawdź również ranking najlepszych produktów do wybielania zębów


Jak pozbyć się szkodliwej płytki nazębnej w domu

Domowe środki zaradcze nie powinny być stosowane jako substytut właściwego leczenia stomatologicznego. Poniższe metody mogą jednak okazać się skuteczne w radzeniu sobie z dbaniem o zęby.

1. Szczotkowanie zębów.

To oczywiście żadna niespodzianka, ale nie mogło zabraknąć tej metody na pierwszym miejscu. Szczotkowanie to podstawowa metoda zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej. Zęby należy szczotkować około 30 minut po każdym posiłku i powinno to trwać 2 minuty.

2. Stosowanie pasty z fluorem.

Bardzo wiele komercyjnych past do zębów zawiera fluorek. Dlaczego? Substancja ta wzmacnia szkliwo zębów i zmniejsza ryzyko rozkładu z kwaśnych pokarmów i napojów. Wspomaga zęby w procesie leczenia i regeneracji. Jednak proces „naprawczy” przy stosowaniu fluoru jest bardzo wolny, dlatego należy wspierać go odpowiednią dietą i unikaniem słodkich przekąsek.

3. Czyszczenie zębów sodą oczyszczoną.

Przez wiele lat ludzie używali sody oczyszczonej jako substancji czyszczącej zęby. Ściera ona płytkę zęba. Wystarczy nałożyć łyżeczkę sody oczyszczonej na zwilżoną szczoteczkę i wyczyścić zęby jak zwykle. Po zabiegu należy dokładnie wypłukać zęby wodą.

Zanim jednak zdecydujemy się na jej użycie, należy zastanowić się, czy nasze zęby naprawdę potrzebują tak mocno „zdzierającego” zabiegu, który może uszkodzić również nasze naturalne szkliwo.

4. Używanie szczoteczki elektrycznej.

Wciąż żywe są dyskusje na temat tego, czy szczoteczka elektryczna jest zawsze lepsza do szczotkowania zębów. W przeważającej części zależy to od osobistych preferencji. Jednak warto mieć na uwadze, że badania wykazały już wielokrotnie, iż szczotki elektryczne są bardziej skuteczne w usuwaniu materiału zebranego na zębach.

5. Stosowanie nici dentystycznej.

O ile szczotkowanie zębów traktujemy poważnie, tak wielu z nas wciąż ignoruje potrzebę stosowania nici dentystycznej. Zgodnie z wytycznymi dentystów — nić dentystyczna jest wymagana tak samo, jak szczotkowanie — w celu zapewnienia wysokiej higieny jamy ustnej.

Szczotkowanie sprawdza się do czyszczenia na powierzchni szkliwa zębów, jednak dużo bakterii gromadzi się w szparach pomiędzy zębami. W tym celu nić dentystyczna sprawdza się niezawodnie.

Wskazówki i porady dotyczące zapobiegania powstawania kamienia nazębnego

W pierwszej kolejności powinieneś zadbać o zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Dzięki temu masz znacznie większą szansę na zachowanie zdrowych zębów. W tym celu musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  • Po pierwsze pamiętaj o zdrowej diecie. Zęby nie lubią cukru ani słonych i kwaśnych przekąsek. Wpływają one niekorzystnie na ich strukturę i przyczyniają się do rozwoju próchnicy.
  • Po drugie nie zapomnij o regularnych wizytach u dentysty. Wciąż wiele osób udaje się do dentysty tylko w sytuacji, kiedy ból zęba jest tak silny, że nie ma innego rozwiązania. To nie jest dobra praktyka. Możesz temu zapobiec, chodząc na kontrolne wizyty, na których dentysta może również oczyścić twoje zęby ze zgromadzonej płytki nazębnej.
  • Po trzecie zawsze używaj miękkiej lub średniej szczoteczki. Nie naciskaj również zbyt mocno podczas szczotkowania. Istnieje błędne przekonanie, że im mocniej będziemy szczotkować zęby, tym lepiej. To błąd! Mocne tarcie przyczynia się do starcia naturalnego szkliwa zębów, które staje się porowate i łatwiej „łapie brud”. Dlatego myj zęby dokładnie, ale delikatnie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.