Jak oczyścić żołądek po wigilijnym szaleństwie?

Jak oczyścić żołądek po wigilijnym szaleństwie?

Święta i po świętach – tak się mówi. Poza wspomnieniami i mieszkaniem do uprzątnięcia pozostały pełne lodówki jedzenia, na które większość nie może patrzeć z powodu wigilijnego przejedzenia. Jakiś czas temu pisaliśmy o świątecznych błędach żywieniowych, które mogą zniszczyć żołądek. Jesteśmy pewni, że znajdą się osoby, które jednak nie powstrzymały się przed sernikową pokusą, dlatego dziś napiszemy o tym, jak oczyścić żołądek po wigilijnym szaleństwie.

Czym grozi przejedzenie?

Przejedzenie może prowadzić nie tylko do przyrostu wagi, ale też do wielu problemów trawiennych (zgaga, wzdęcia, niestrawność) w tym do rozszerzenia żołądka, co jest spowodowane dostarczaniem zbyt dużej ilości jedzenia. Żołądek jest workiem mięśniowym, który ulega tak samo rozciąganiu, jak i kurczliwości.

Blogerzy i eksperci wypowiadali się w naszym portalu, jak nie przytyć w okresie Świąt bożonarodzeniowych. Wśród wielu odpowiedzi wielokrotnie powtarzanym stwierdzeniem było to, by zachować zdrowy rozsądek i umiar. Fakt, że znajduje się na nim 12 potraw, nie oznacza dla nas, że mamy się nimi przejeść. Tradycja nakazuje, by spróbować każdej z nich. Mała porcja jest więc wystarczająca, by się nie przejeść, a przy tym dopełnić tradycji.

Przejedzenie się prowadzi też do pogorszenia samopoczucia i problemów ze snem. Narządy odpowiedzialne za trawienie nie odpoczywają, ale są nastawione na tryb ciągłej pracy. Mimo że trzydniowa rozpusta nie jest w stanie zaprzepaścić ciężko wypracowanej sylwetki, to jednak nieumiarkowanie i brak zahamowania w jedzeniu jest nie tylko niezdrowe, ale ociera o zaburzenia odżywiania.


Czytaj także: Żywieniowe triki, sposobem na zdrowe nawyki


Sposoby na oczyszczenie żołądka

Pij soki owocowe i warzywne – udokumentowano, że już jednodniowa dieta oparta na świeżo wyciskanych sokach z owoców i warzyw może korzystnie wpłynąć na kondycję i pracę żołądka, a przy tym przyczynić się do przywrócenia mu jego naturalnych rozmiarów. Dodatkowo owoce i warzywa to produkty szczególnie stosowane w okresach detoksykacji organizmu, stąd też wskazane jest, by dostarczać mu kilka porcji dziennie. Warzywa i owoce to również skarbnica witamin i minerałów, które wspierają pracę narządów i układów.

Nie głodź się – po świątecznym przejedzeniu najgorszym, co można zrobić żołądkowi, jest głodzenie się. To tak, jakby codziennie obdarowywać dziecko prezentami, a któregoś dnia nie dać mu nic. Zacznie się buntować i będzie usilnie pilnował, tych, które posiada, ze strachu prze ich utratą. Głodówka nie przynosi rezultatów, a jedyne, do czego prowadzi, to efekt jo-jo. 

Pij zieloną herbatę – mimo że nie każdy przekona się do specyficznego smaku tego naparu, to jednak o walorach picia zielonej herbaty mówi się bardzo dużo. Jest stosowana w walce z kilogramami, a także w okresach detoksykacji. Dodatkowo stymuluje krążenie i jest skutecznym środkiem w walce z cellulitem. Zielona herbata to także źródło pięknej i zdrowo wyglądającej skóry.

Jedz mniej a częściej – nie rezygnuj z jedzenia. Zastosuj trik mało, a często. Jedz 5-6 niewielkich posiłków dziennie w odstępach co 2,5-3 godziny. Nie, to nie żart. Racjonalne żywienie i urozmaicona dieta bogata w pełnowartościowe posiłki stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przy okazji trik ten pomoże przywrócić metabolizmowi jego sprawność i wprowadzić dobowy rytm pracy żołądka, wyciągając go z jego rozleniwienia.


Sprawdź też: Naturalne sposoby na poprawę trawienia


Pokochaj jabłka – jabłka to najtańsze, a zarazem bardzo bogate źródło błonnika pokarmowego. Jedno jabłko to zaledwie 100 kcal i 5 g błonnika i porcja witamin C, A, E, K. Produkty bogate w ten składnik stanowią źródło dobrego samopoczucia. Błonnik przyczynia się bowiem do poprawy perystaltyki jelit, a co ważniejsze – daje uczucie sytości na długi czas, przez co zjemy mniej. Jedzenie jabłek chroni przed zaparciami i powoduje oczyszczanie organizm z toksyn.

Nie jedz na siłę – po Świętach zaczyna się sezon na ,,jedz, żeby się nie zmarnowało’’. Pamiętaj, że Twój żołądek to nie śmietnik. Mimo że wyrzucanie jedzenia nie należy do społecznie akceptowanych zachowań, to jednak objadanie się na siłę też nie jest rozsądnym podejściem. Może, zamiast szykować wyolbrzymione ilości jedzenia, warto zmienić staromodne nawyki i przestawić się na nieco skromniejsze świętowanie? Zaoszczędzisz nie tylko swoje zdrowie, ale także czas i pieniądze.

Doceń wodę – w wielu przypadkach głód bywa mylony z pragnieniem. Picie wody powoduje wypełnianie żołądka płynem, co przekłada się na zmniejszenie apetytu i łaknienia a przy okazji powoduje, że zjemy mniej. Aby cieszyć się trwałymi rezultatami, warto pić szklankę wody 30 minut przed każdym posiłkiem i pamiętać o tym, by taki sam odstęp zostawić po posiłku. Picie wody w trakcie jedzenia prowadzi do rozcieńczenia soków trawiennych, co sprzyja tyciu.

Rusz się – siedzenie na kanapie i patrzenie przed siebie nie zagwarantują Ci powrotu do zdrowia. Wręcz przeciwnie. Nuda sprzyja wędrówkom i myszkowaniu po kuchni w poszukiwaniu czegoś na ząb. Zwykle jednak drobna przekąska kończy się zjedzeniem więcej, niż założyłeś. Nie musisz od razu brać udziału w maratonie. Wyjdź na spacer. A jeśli zimowa aura nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz, rozłóż matę lub koc, włącz ulubiony serial i wykonaj kilka ćwiczeń. Przy filmie czas zleci Ci znacznie szybciej.

Ludzki organizm to nieustannie pracująca maszyna. Mimo że został on skonstruowany w taki sposób, by samodzielnie podejmować rozmaite procesy utrzymujące życie, to jednak w dużej mierze od decyzji jego właściciela zależy, jak będą one przebiegały. Być może gdy po raz kolejny będziesz sięgał po piernika w polewie cukrowej, przemyślisz swój wybór. 

Twój żołądek będzie Ci wdzięczny!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.