Jak dbać o wątrobę? Zachowaj kondycję ważnego organu!

Jak dbać o wątrobę? Zachowaj kondycję ważnego organu!

wątroba

Wątroba – to jej szkodzi!

Długotrwale działając czynnikami, które dla wątroby nie są wskazane, doprowadzamy do stanów zapalnych. Te zaś przekształcają się w zwłóknienia, a ostatecznie dochodzi do marskości wątroby. Dbałość o codzienną dietę, aktywność fizyczną i porzucanie używek, to tylko część z zadań, jakie przed nami stają. Musimy jednak postawić na regularne działania, bo choć wątroba wykazuje silne właściwości regenerujące, to nadmiar negatywnych czynników i etap marskości wątroby, są dla niej największym zagrożeniem. Na takim etapie uporanie się ze zgubnymi skutkami złej diety, nie jest w stanie przynieść pożądanych efektów.

Narząd ten o tyle jest dla nas problematyczny, że jedynie u 30% osób pojawiają się wyraźnie objawy, wskazujące na dolegliwości po stronie wątroby. Ponadto jest to narząd nieunerwiony, przez co nie odczuwamy bólu, nawet jeśli coś się dzieje. Uczucie sporego dyskomfortu, gdy pojawiają się wzdęcia bądź ucisk właśnie w okolicy wątroby, to jedynie efekt napierania na otaczające ją narządy.

Na stan wątroby, a co za tym idzie naszego zdrowia, ogromny wpływ ma alkohol. W umiarkowanych ilościach procenty nie szkodzą. Poza tym nie każda osoba, która już nadużywa alkoholu, będzie zmagać się z poważnymi problemami natury medycznej. Jeśli jednak każdego dnia kobieta pozwoli sobie na dawkę 20 gram czystego alkoholu, a mężczyzna 60 gram, nietrudno będzie o uszkodzenie wątroby.

Kolejno w grę wchodzi stosowanie leków, w szczególności przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych, które bazują na paracetamolu. Jego powszechna dostępność, jak i występowanie w wielu medykamentach, sprawia że często przekraczamy dopuszczalną dzienną dawkę. Ponadto maksymalny czas stosowania wynosi do pięciu dni, a i tu wielokrotnie nie trzymamy się takich zaleceń.

Na koniec uwagę musimy zwracać na codzienną dietę. Przetworzona żywność, tłuste, smażone potrawy, zbyt duże ilości cukru, a do tego fast foody, to szybka droga nie tylko do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Wątroba zbierając największe dawki toksyn, zostaje w tym momencie naznaczona nadmiarem szkodliwych dla niej substancji, których nie jest w stanie przetworzyć i usunąć w stosownym czasie.

Zróżnicowana dieta

Jak dbać o wątrobę? Poza odstawieniem lub przynajmniej ograniczeniem używek, uwagę przykładamy do codziennego jadłospisu. W naszej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w białko oraz produkty organiczne, bliżej znane nam, jako bio, eko. O ile pochodzą z pewnych źródeł, można liczyć na wyeliminowanie z nich zanieczyszczeń, które są tak szkodliwe.

Nie zapominamy o warzywach i owocach, a także gruboziarnistych produktach zbożowych. Nie należy przesadzać z grzybami, które nie dość, że są ciężkostrawne, to niestety niedoświadczeni grzybiarze mogą pomylić gatunki jadalne z trującymi. Pamiętamy o tym, by zamiast smażenia wybierać gotowanie, najlepiej na parze, które pozwala zachować maksimum witamin, minerałów i najważniejszych walorów odżywczych wybranych produktów. Uzupełnieniem będzie wypijanie około 8 szklanek wody dziennie.

Polecane produkty

Możemy postawić na dwa produkty, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby – o czym za chwilę. Przy pojawiających się objawach, sugerujących występowanie problemów właśnie od strony omawianego narządu, można skorzystać z preparatów dostępnych bez recepty. Więcej o tym, ale i o dolegliwościach wątrobowych, pod adresem witryny internetowej http://www.essentiale.pl/czy-watroba-boli.

W pierwszej kolejności spróbujmy jednak sięgnąć po naturalne metody. Pomocny będzie ostropest plamisty, który świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Właściwości te zawdzięcza sylimarynie. W zależności od zakupionej postaci, ostropest można spożywać w całości bądź mieląc nasiona rośliny.

Prawidłową pracę wątroby wspiera kurkuma. Można liczyć na stymulację procesu żółciotwórczego.  Dodatkowo kurkuma korzystnie wpływa na pracę układu odpornościowego.

Mamy zatem sporo możliwości, jak i produktów, które wyłączone z codziennego jadłospisu bądź właśnie do niego włączone, będą w stanie zadbać o naszą wątrobę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem! 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - wątroba

Altra

4.679 opinii:
Kapsułki Altra to suplement diety. Produkt przeznaczony jest dla osób, które chcą...
Zobacz ofertę

Sylimarol Vita 150

4.6341 opinii:
Sylimarol Vita 150 to lek roślinny przyjmujący formę kapsułek. Może być stosowany wspomagająco...
Zobacz ofertę

Ulgix Trawienie

4.5714 opinii:
Ulgix Trawienie to suplement diety wspomagający utrzymanie prawidłowego funkcjonowania...
Zobacz ofertę

Hepatil Trawienie

4.5413 opinii:
Hepatil Trawienie jest suplementem diety w postaci tabletek, które zalecane są osobą,...
Zobacz ofertę

Ulgix ochrona wątroby

4.510 opinii:
Suplement diety Ulgix ochrona wątroby pod postacią tabletek to produkt stworzony z...
Zobacz ofertę

Beneflora

4.516 opinii:
Beneflora to suplement diety dostępny w postaci saszetek. W składzie preparatu znajdują się...
Zobacz ofertę

Olimp Hepaplus

4.518 opinii:
Olimp Hepaplus to suplement diety w postaci kapsułek stosowany, aby wspierać pracę wątroby i...
Zobacz ofertę

Sylicynar

4.4613 opinii:
Sylicynar jest lekiem stworzonym do stosowania w przypadku zatruć i toksycznych uszkodzeń...
Zobacz ofertę

Sylimarol

4.4573 opinii:
Sylimarol to produkt leczniczy w postaci tabletki drażowanej. Lek stosuje się w celu...
Zobacz ofertę

Ranimax Teva

4.4314 opinii:
Ranimax Teva to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, które hamują wydzielanie...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.