Artykuły

Dlaczego warto pić zielona kawę

Dlaczego warto pić zielona kawę

Polacy uwielbiają pić kawę. Najczęściej wybierają rozpuszczalną, mieloną, z dodatkiem mleka, śmietanki lub cukru. Mało kto wie, że na rynku dostępna jest też inna kawa, znacznie zdrowsza. To kawa zielona, czyli niepalone dojrzałełe lub niedojrzałe zaiarna kawy z gatunku Robusta. Chociaż w smaku jest mniej aromatyczna od swojej palonej siostry za to zawiera więcej nielotnych zawiązków i kwas chlorogenowy- prawdziwy hit w odchudzaniu.

Co zawiera zielona zielona kawa?

Kwas chlorogenowy (zawany także kawasem kawoilochinowym) jest silnym przeciwutleniaczem. Pza zielona kawą znajdziemy go karczochach, pokrzywie, śliwkach suszonych i głogu. Ma działanieantyoksydacyjne, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, antygrzybiczei hepatoprotekcyjne (chroni wątrobę i ułatwia jej regenerację). Obniża poziom cukru we krwi, zwiększaczułość komórek na insulinę, a także wpływa na metabolizm tłuszczu.

Wsród polifenoli zawartych z zielonej kawie znajdziemy też kwasy gentyzynowy i galusowy, które niszczą bakterie i wirusy, oraz kwas salicylowy, który działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Kolejnym ważnym składnikiem zielonej kawy jaest kofeina., która zmniejsza zmęczęnie, pobudza i poprawia przemianę materii. Kofeina razem z kwasem chlorogenowym obniża stopień przyswajania glukozy i zmniejsza możliwość magazynowaia glukozy pod postacią tłuszczu.

 

Uwaga!

Należy pamiętać, że zielona kawa działa tylko przy diecie niskotłuszczowej. Kwas clorogenowy wspomoże walkę z nadwagą kiedy ograniczymy ilość spożywanych tłuszczy.

 

 

Działanie zielonej kawy

Zielona kawa:

odchudza

przyspiesza przemianę materii

zmniejsza apetyt

pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu                                                                                                                      

dodaje energii

wspomaga redukcję cellulitu

zwiększa odporność organizmu

chroni przed nowotworami (piersi, prostaty, odbytu)

opóźnia procesy starzenia

poprawia funkcjonaowanie nerek

zmniejsza ryzyko cukrzycy

Przeciwskazaniem do stosowaia kuracji odchudzającej zieloną kawą są choroby takie jak: choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, a także ciąża , karmienie piersią i wiek poniżej 16 roku życia.

 

Jak przyrządzić zieloną kawę?  Ziarna kawy najlepiej rozgnieść w moździerzu, są twarde i sprężyste. Po wrzuceniu do młynka mogłyby go uszkodzić. Wstępnie rozdrobnione ziarna można już wrzucić do młynka. Następnie dwie – trzy łyżeczki zmielonej kawy zalewamy wrzątkiem (optymalna temperatura to ok.90-95 stopni) około 200-250 ml. Należy odczekać kilka minut aż fusy opadną na dno. Zieloną kawę można posłodzić np. miodem, cukrem brzozowym, dodać mleko, cynamon lub kardamon. Smak zielonej kawy jest dość specyficzny – ziołowy, odrobinę goryczkowy, niektórym przypomina zieloną herbatę. Można więc mieszać zieloną kawę z klasyczną w proporcjach 2 części palonej na 1 część zielonej. Zalecana dzienna porcja to 2-3 filiżanki kawy dziennie. Można stosować ją profilaktycznie, może być także ważnym elementem diety podczas odchudzania.  Zieloną kawę możemy kupić w postaci ziaren, mieloną, lub w postaci kapsułek.

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/p/BCfJW5Lp48F/

https://www.instagram.com/p/9ldBZeo-41/

 

 

 


 

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.

Thumb custom

Figura Błonnik Z Ananasem I Wiśnią

5.0
opinii: 1

Thumb custom

AloeLive Detox

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Capivit Anti-Cellulite

5.0
opinii: 2

Thumb custom

Nestle Resource Instant Protein

5.0
opinii: 2

Thumb custom

Olimp Zielona kawa Premium

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Detocell Aqua

5.0
opinii: 1