Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu?

Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu?

Dodano: 19-09-2018

odwodnienie organizmu

Na sklepowych półkach nigdy nie brakuje wody, a wybór jest bardzo szeroki. Dlaczego więc wciąż słyszy się o przypadkach odwodnienia? Kiedy w ogóle mówi się o odwodnieniu? Czy odwodnienie jest możliwe zimą? Czym grozi odwodnienie? Czy mówienie, że woda to życie nie jest wyolbrzymionym stwierdzeniem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Woda to życie

Dużo mówi się o tym, że woda odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Nic w tym dziwnego, w końcu woda to życie, a organizm człowieka składa się w prawie 70% z wody. Sama krew składa się w dużej części z wody, a ta z kolei nieustannie krąży w całym krwiobiegu, doprowadzając tlen do wszystkich komórek ciała.


Sprawdź także: Co jeść i pić podczas upałów?


 

Niestety człowiek nie ma zdolności zatrzymywania w sobie tej ilości, dlatego odpowiednie nawodnienie odgrywa ważną rolę, żeby utrzymać wszelkie funkcje życiowe na prawidłowym poziomie. W ciągu dnia ludzki organizm traci znaczną część wody: wydalamy ją podczas czynności fizjologicznych, gdy się pocimy, a czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Organizm nie tylko traci wodę. Wraz z nią wydala także cenne elektrolity, co może negatywnie wpłynąć na gospodarkę i równowagę wodno-elektrolitową. I ten stan jest szczególnie niebezpieczny u najmłodszych, których organizm nie jest jeszcze przystosowany do tak ekstremalnych stanów. A stan ten jest porównywalny do tego, jaki odczuwają osoby podczas tzw. efektu dnia następnego, czyli w przypadku kaca.

Kiedy mówimy o odwodnieniu?

Bardzo błędne jest stwierdzenie, że odwodnienie organizmu występuje tylko latem przy wysokich temperaturach. Trzeba przyznać, że w tej porze roku faktycznie występuje większe ryzyko, że może nastąpić odwodnienie, jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że jest ono możliwe także wiosną, jesienią i zimą.

Dodatkowo odwodnienie może nastąpić podczas choroby, gdy organizm jest zainfekowany bakterią lub wirusem, np. grypą. Ryzyko odwodnienia występuje także jeśli mamy do czynienia z biegunką, wymiotami, gorączką. Warto zauważyć, że organizm zużywa bardzo dużo energii na walkę z chorobą i choć w czasie choroby nie odczuwa się apetytu, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie w tym okresie.

Mylne jest przeświadczenie, że odwodnienie następuje w przypadku ingerencji pogotowia i wizycie w szpitalu. Wzywanie karetki pogotowia jest ekstremalnym przypadkiem i grozi też wieloma powikłaniami zdrowotnymi. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien ważny fakt: moment, w którym odczuwa się pragnienie, już jest znakiem o tym, że organizm jest odwodniony.

Objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia można hierarchizować od tych, które pojawiają się na samym początku i nie są aż tak niebezpieczne, do tych, przy których mogą pojawić się zdrowotne komplikacje. Na samym początku występuje wzmożone pragnienie, któremu towarzyszy niedostateczna aktywność ślinianek i zmniejszona częstotliwość oddawanego moczu.

Objawy mogą być różne u każdego człowieka. Niektórzy odczuwają brak apetytu, u innych apetyt jest jeszcze większy, zwłaszcza na słodkie produkty. A wynika to z tego, że przy odwodnieniu występuje nagły spadek energii, którą organizm będzie próbował pozyskać, doładowując się cukrem.


Czytaj także: 5 sposobów na to, jak pić więcej wody każdego dnia


 

Wspomnieliśmy o spadku energii, ponieważ wiele osób w stanach odwodnienia odczuwa osłabienie, senność, pogorszenie koncentracji i czasu reakcji. Organizm może wpadać w chwilowe stany zawieszenia, hibernacji, pojawi się brak skupienia i pogorszenie samopoczucia. U niektórych występuje także rozdrażnienie i ból głowy lub wzdęty brzuch.

W ekstremalnych stanach odwodnienia pojawiają się drgawki, osłabienia, którym towarzyszy omdlenie i utrata przytomności, przyspieszone bicie serca, bladość lub zmniejszenie napięcia gałek ocznych.

Odwodnienie - jak zapobiegać?

Odpowiedź wydaje się prosta: nie chcesz być odwodniony - pij wodę. I choć rozwiązanie wydaje się tak banalnie proste, nie dla wszystkich jest to jednak oczywista prawda. Bardzo często jest tak, że w natłoku pracy, zagonieniu i skupieniu się na wykonywaniu określonej czynności, po prostu zapomina się o piciu wody.

Ile razy zdarzyło Ci się, że bardzo chciałeś pić, ale butelka wody znajdowała się w kuchni i nie chciało Ci się po nią iść? Jest na to sposób: miej przy sobie zawsze butelkę wody. Jest to psychologiczny zabieg, który pomoże zachować częstotliwość i regularność picia wody. Nawet samo popijanie wody od czasu do czasu już może zapobiec odwodnieniu.

Ważnym elementem jest też to, by w chwilach odwodnienia nie opijać się na siłę, ponieważ to nie uzupełni niedoborów, a może tylko zaszkodzić. Wodę należy pić powoli i w mniej więcej równych odstępach, doprowadzając do przywrócenia równowagi gospodarki wodnej organizmu.

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.