Dieta dr Dąbrowskiej. Dla kogo i na czym polega?

Dieta dr Dąbrowskiej. Dla kogo i na czym polega?

oczyszczanie organizmu odchudzanie detoksykacja

Odchudzanie to temat, który nieustannie jest podejmowany bez względu na porę roku i okoliczności. Cieszy się dużą popularnością, a coraz to nowsze sposoby na szybką redukcję wagi ciała, zbierają kolejnych zwolenników jak i przeciwników. W tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się diecie dr Dąbrowskiej lub inaczej diecie warzywno-owocowej.

Dieta dr Dąbrowskiej - leczniczo i profilaktycznie

Zacząć należy od krótkiego wprowadzenia, dla osób, które nigdy nie zetknęły się z tą dietą. Dieta dr Dąbrowskiej to program odżywiania, którego głównym przeznaczeniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Składa się z dwóch etapów: pierwszy to głodówka, a drugi to spożywanie produktów z listy, jaką podaje sama twórczyni diety.

Redukcja wagi ciała nie jest celem nadrzędnym, a jedynie efektem ubocznym, który następuje przy zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dieta ta przez niektórych bywa nazywana postem lub rodzajem leczniczej głodówki, która ma za zadanie przywrócić wewnętrzną równowagę organizmowi. Szczególnie w przypadku jej zaburzenia z powodu różnych dolegliwości.


Czytaj także: Skuteczne sposoby na wspomaganie trawienia


 

Jest to dieta, która ze względu na to, że odznacza się niską kalorycznością, nie powinna być praktykowana długotrwale. Stosuje się ją doraźnie i na okres od 1 dnia do 6 tygodni w zależności od indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości warto skonsultować się lekarzem bądź dietetykiem, który może pomóc w ustaleniu czasu jej trwania.

Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania i zalecenia

Jak wcześniej wspomnieliśmy, dieta ta opiera się na spożywaniu określonej ilości i rodzajów warzyw i owoców. Nie są to przypadkowe owoce i warzywa, a takie, które charakteryzują się niską zawartością węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Jest to dieta niskokaloryczna, co oznacza, że jednym z efektów jej stosowania jest spadek masy ciała. Z tego powodu dieta ta zyskuje coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród osób, które zawiodły się innymi dietami.

Warto w tym miejscu dodać, że nie jest to dieta polecana dla każdego wedle uznania i upodobania. Choć nazywa się ją dietą, to nie zalicza się ona do tego typu diet, które stosuje się, jeśli głównym celem jest szybki spadek wagi kosztem zdrowia i pogorszenia samopoczucia. Jest to rodzaj diety leczniczej, dedykowanej w szczególności dla grup osób o konkretnych zaburzeniach i schorzeniach, np. na podłożu autoimmunologicznym i neurologicznym.

Przeznaczona jest dla osób m.in. z problemami hormonalnymi (do tych zaliczają się torbiele jajników, zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości menopauzalne, niedoczynność tarczycy, guzki tarczycy czy mięśniaki macicy), przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, osłabionej odporność objawiającej się nawracającymi infekcjami, nieżycie jelit, nawracających migrenach i trądzikowych problemach skórnych.


Może zainteresuje Cię temat: Jak oczyścić organizm z toksyn?


 

Wymieniając przypadki, w których dieta ta może okazać się pomocna, warto też przytoczyć kilka przykładów, kiedy nie należy jej stosować. Nie jest polecana kobietom w ciąży, karmiącym piersią a także osobom, które zmagają się z nadczynnością tarczycy bądź niedoczynnością nadnerczy. Nie można jej praktykować w przypadku czynnej gruźlicy, depresji lub ostrej porfirii, a także podczas niewydolności wątroby, serca, nerek.

Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega jej wyjątkowość?

Niska zawartość kaloryczna tej diety powoduje, że organizm uruchamia tzw. zastępcze odżywianie wewnętrzne. Polega ono na tym, że organizm, który nie otrzymuje niezbędnej ilości kalorii, wykorzystuje nagromadzone przez lata złogi, skrzepy, zbędne produkty a w ostateczności także zapasy tkanki tłuszczowej.

Nie da się ukryć, że ten sposób odżywiania spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród jej praktyków i praktyczek. Osoby, które stosowały tę dietę zauważyły u siebie poprawę kondycji skóry, szczególnie jeśli zmagali się z trądzikiem. Pojawiają się także opinie, w których porównuje się post dr Dąbrowskiej do resetu dla organizmu. Obok tych opinii pojawiają się również opinie sceptyków i przeciwników, choć jak można zakładać, negatywne skutki diety są efektem złego przygotowania się do kuracji.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - detoksykacja

Saluran z algami

4.888 opinii:
Saluran z algami to suplement diety w postaci tabletek, które ułatwiają pozbywanie...
Zobacz ofertę

Noble Health Hydrodren

4.789 opinii:
Tabletki Noble Health Hydrodren to naturalny suplement diety, przeznaczony w...
Zobacz ofertę

Olimp Therm Line HydroFast

4.7311 opinii:
Tabletki Olimp Therm Line HydroFast to suplement diety przeznaczony dla osób...
Zobacz ofertę

AquaFemin Detox & Hydro Harmony

4.7311 opinii:
Suplement diety AquaFemin Detox & Hydro Harmony to dwufazowy preparat pod postacią kapsułek...
Zobacz ofertę

Dereumaflos Tea

4.676 opinii:
Dereumaflos Tea jest suplementem diety w postaci ziołowej herbatki przeznaczonej do...
Zobacz ofertę

BioSlim Forte

4.679 opinii:
BioSlim Forte to suplement diety rekomendowany w szczególności dla osób...
Zobacz ofertę

Altra

4.679 opinii:
Kapsułki Altra to suplement diety. Produkt przeznaczony jest dla osób, które chcą...
Zobacz ofertę

Swanson Apple Cider Vinegar

4.676 opinii:
Swanson Apple Cider Vinegar to suplement diety w postaci kapsułek, zawierający w swoim składzie...
Zobacz ofertę

Sok z Pokrzywy

4.6319 opinii:
Sok z pokrzywy wykazuje działanie moczopędne oraz oczyszczające i odtruwające...
Zobacz ofertę

Proszek zasadowy

4.610 opinii:
Proszek zasadowy to suplement diety, który wspomaga ustrój w...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.