Czy rzeczywiście powinniśmy jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie?

Czy rzeczywiście powinniśmy jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie?

zdrowa żywność odchudzanie warzywa i owoce zdrowe odżywianie

Będę z Wami szczera, dopiero udało mi się wprowadzić w życie zasadę jedzenia pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Wymagało to ode mnie i zapewne każdego, kto się na to zdecydował, niezwykłego kombinowania. Wstawanie wcześniej, by o odpowiedniej godzinie zjeść śniadanie, gotowanie obiadów do pracy, zjadanie kolacje dużo później niż zazwyczaj. Co ciekawe nauczyłam się nawet rozpoznawać zdrowe warzywa i owoce i nie wybierać tych nafaszerowanych chemią (co zimą w naszym klimacie graniczy z cudem). No ale udało się! I kiedy już napawałam się dumą, okazało się, że... to za mało.

 

Najnowsze badanie dr Dagfinna Aune z Imperial College London, opublikowane na łamach czasopisma naukowego “International Journal of Epidemiology”, pokazuje, że już od co najmniej kilku lat w środowiskach naukowych panowało przekonanie, że pięć razy dziennie to za mało!

 

Całe trzy lata wstecz dr Oyinlola Oyebode, która jest epidemiolożka, pokazała, że by zachować zdrowie, należy jeść przynajmniej siedem zdrowych porcji dziennie. Takie wnioski wyciągnęła na podstawie badań przeprowadzonych na 65 tys. dorosłych Brytyjczyków. Osoby jedzące dużo warzyw i owoców rzadziej korzystały z pomocy lekarzy i żyły dłużej niż pozostałe.

 

To właśnie te doniesienia skłoniły dr Aune do przeanalizowania badań, opublikowanych w czasopismach medycznych, o zależności między dietą a zdrowiem. To pozwoliło mu dojść do ważnego wniosku: „Pięć razy dziennie jest w porządku, ale im więcej, tym lepiej” - mówił dla tygodnika popularnonaukowego „NewScientist”. Obliczył też, że osoby jedzące owoce i warzywa dziesięć razy dziennie są o jedną trzecią bardziej odporne na przedwczesną śmierć, niż osoby, które nie jedzą zdrowo.

 

Analiza dr Aune pokazała też, że przed schorzeniami serca i układu krążenia najlepiej chronią nas głównie jabłka, gruszki i cytrusy, zielone warzywa liściaste, np. sałata, szpinak czy cykoria, oraz takie warzywa jak brokuły, kapusta i kalafior. Przed nowotworem chronią nas natomiast warzywa zielone takie jak szpinak czy groszek, ale również warzywa żółte i pomarańczowe jak np. marchewka, kapusta, pomarańcze.

 

Co to oznacza dla nas? Jeśli chcemy stać się o jedną trzecią bardziej odporni na ciężkie choroby, powinniśmy jeść dziesięć porcji owoców i warzyw dziennie. Jednak z praktyki wynika, że zwyczajnie im więcej, tym lepiej, warte, by w ogóle je jeść. Warto zaznaczyć, że takie dziesięć porcji to ok. 800 gram. 

 

Nie wiem jak wy ale ja mam mieszane uczucia co do tych naukowców. Po raz kolejny zrobiono “zdrową modę” i rozgłos z czymś, co okazało się mylne. No nic, zostaje nam naładować lodówki kilogramami warzyw i owoców, a raczej mrożonek, bo wciąż mamy zimę. Całe szczęście wiosna tuż tuż, będzie łatwiej!

 

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowe odżywianie

Olej Kokosowy VIRGIN

4.910 opinii:
Olej kokosowy virgin potocznie nazywany jest bombą kaloryczną. Kalorie z reguły kojarzą nam...
Zobacz ofertę

Miód Kremowany Z Propolisem

4.867 opinii:
Właściwości miodu kremowanego Naturalny miód pszczeli z upływem czasu zmienia...
Zobacz ofertę

Olej Z Pestek Moreli

4.836 opinii:
Pestki z moreli uznawane są za naturalny lek, który skutecznie walczy z...
Zobacz ofertę

Czarnuszka Nasiona

4.836 opinii:
Czarnuszka i jej właściwości Czarnuszka to jeden z tych środków, dla których...
Zobacz ofertę

Miód Wielokwiatowy Z Malinami

4.836 opinii:
Miód wielokwiatowy z malinami to świetny wybór dla osób, które...
Zobacz ofertę

Granat - Sok Z Granatu

4.836 opinii:
Granat - Sok Z Granatu to suplement diety w postaci soku gotowego do spożycia. Granat...
Zobacz ofertę

Masło Orzechowe

4.758 opinii:
Masło orzechowe – warto je jeść? Masło orzechowe to produkt, który popularny...
Zobacz ofertę

Olej Kokosowy Rafinowany

4.758 opinii:
Czym tak naprawdę różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Oleje nierafinowane...
Zobacz ofertę

Czystek

4.7512 opinii:
Czystek to zioło, które ma wiele zastosowań zdrowotnych. Przede wszystkim reguluje...
Zobacz ofertę

Mieszanka studencka

4.758 opinii:
Dlaczego warto sięgać po mieszankę studencką? Mieszanka studencka to przekąska dobrze...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.