Cichy refluks – jak go wykryć?

Cichy refluks – jak go wykryć?

refluks zgaga i nadkwaśność zgaga

Rozpoznanie choroby

Refluks krtaniowo-gardłowy powstaje wskutek cofania się treści żołądkowych do górnych dróg oddechowych. Rezultatem jest uszkodzenie błony śluzowej, często bez wyraźnych zmian w przełyku, charakterystycznych dla refluksu żołądkowo-przełykowego. Rzadko kiedy u pacjentów pojawia się również zgaga. Forma krtaniowo-gardłowa objawia się symptomami często mylonymi z chorobami płuc, gardła czy klatki piersiowej.

Osoby cierpiące na cichy refluks mogą skarżyć się na poranną chrypkę i dłuższy czas rozgrzewki głosu. Towarzyszy temu kaszel, problemy z przełykaniem oraz przekonanie o obecności obcego ciała w gardle. W górnych drogach oddechowych pojawia się gęsty śluz, który przedostaje się do gardła. Natomiast  w jamie ustnej obsusza się błona śluzowa, towarzyszy temu nieprzyjemny zapach z ust.

Często chorzy skarżą się na problemy z oddychaniem i dusznościami, które nasilają się w trakcie snu. Towarzyszy temu skurcz krtani, zapalenie dolnych dróg oddechowych, a także bardziej typowe objawy refluksu, jak wzdęcia i cofanie treści żołądkowej do przełyku. W rzadszych przypadkach pojawia się astma, nadżerki na zębach, problemu z uchem środkowym i migdałkami. Wizyta u lekarza pozwoli określić przyczynę występowania powyższych objawów, która może być właśnie refluks.

Refluks niebezpieczny dla krtani

Szczególnie narażona na negatywne skutki refluksu jest krtań. Jej błona śluzowa jest znacznie mniej odporna na działanie kwasu solnego niż błona przełyku. W krtani nie ma odpowiednich mechanizmów obronnych. W przeciwieństwie do przełyku, krtań nie jest spłukiwana śliną, która neutralizuje działanie kwasów żołądkowych. Dlatego już krótkotrwała ekspozycja krtani na działanie kwasu solnego, może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego. Konsekwencją podrażnienia krtani i częstych infekcji górnych dróg oddechowych może być z kolei osłabienie głosu.

Co robić w przypadku cichego refluksu?

Największy wpływ na leczenie i przeciwdziałanie refluksu krtaniowo-gardłowego ma dieta. Posiłki spożywane przez chorego powinny być lekkostrawne, aby nie zalegały zbyt długo w żołądku. Z diety należy wyeliminować tłuszcz, oraz gorzkie, ostre i kwaśne smaki, które dodatkowo podrażniają błonę śluzową. Szkodliwe są także niektóre napoje, takie jak kawa i herbata, alkohol, napoje gazowane czy soki na bazie cytrusów. Posiłki powinny być regularne i częste, rozłożone na 5 mniejszych dań.

Lekarze zlecają chorym często terapię farmakologiczną. Przepisywane są lekarstwa poprawiające motorykę układu pokarmowego, inhibitory pompy proteinowej, leki blokujące receptor H2 w błonie śluzowej żołądka. Kiedy terapia farmakologiczna ni przynosi rezultatów niekiedy stosuje się leczenie chirurgiczne.

Czytaj więcej na temat refluksu na stronie http://www.controloccontrol.pl/

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zgaga

Zuber - Naturalna Woda Lecznicza

4.867 opinii:
Zuber - Naturalna Woda Lecznicza to woda o unikalnych własciwościach zdrowotnych, pochodząca z...
Zobacz ofertę

Proszek zasadowy

4.610 opinii:
Proszek zasadowy to suplement diety, który wspomaga ustrój w...
Zobacz ofertę

Sal Vichy factitium tabletki musujące

4.577 opinii:
Sal Vichy factitium to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek musujących. Produkt stosuje...
Zobacz ofertę

Gastrotuss

4.449 opinii:
Wyrób medyczny Gastrotuss to produkt w postaci syropu w saszetkach. Preparat dedykowany...
Zobacz ofertę

Rennie Cool Mint

4.4416 opinii:
Rennie Cool Mint to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek do ssania. Preparat w...
Zobacz ofertę

Ranimax Teva

4.4314 opinii:
Ranimax Teva to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, które hamują wydzielanie...
Zobacz ofertę

Manti

4.4226 opinii:
Manti to produkt leczniczy złożony w postaci tabletek do rozgryzania i żucia. Wskazaniem do...
Zobacz ofertę

Zielnik Apteczny - SZAŁWIA FIX

4.410 opinii:
Zielnik Apteczny - SZAŁWIA FIX to produkt leczniczy w postaci ziół do zaparzania,...
Zobacz ofertę

Pantopraz Bio

4.3517 opinii:
Pantopraz Bio to produkt leczniczy w postaci tabletek. Pantopraz Bio stosuje się w...
Zobacz ofertę

Rennie Antacidum

4.3517 opinii:
Rennie Antacidum jest stosowany jako preparat zobojętniający nadmiar kwasu solnego w...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.