Astma oskrzelowa — co powinieneś o niej wiedzieć

Astma oskrzelowa — co powinieneś o niej wiedzieć

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych charakteryzująca się różnorodnymi i nawracającymi objawami, odwracalną obturacją dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Do częstych objawów należą świsty, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszność. Jest to choroba, która potrafi uprzykrzyć życie, a jej ciężkie ataki mogą nawet zagrażać życiu. 

Co się dzieje podczas ataku astmy oskrzelowej

Atak astmy może być nieco przerażający. Ponieważ drogi oddechowe zwężają się w odpowiedzi na czynniki wywołujące astmę (mogą to być np. pyłki, dym lub kocia sierść), mogą wystąpić szybkie, płytkie oddechy, duszność, świszczący oddech i kaszel. Ataki mogą sięgać intensywności od łagodnego do ciężkiego — w ciężkich przypadkach, atak astmy może być stanem zagrażającym życiu.

Łagodne ataki astmy powinny reagować na leczenie inhalatorem lub nebulizatorem zawierającym lek rozszerzający oskrzela (najbardziej znany lek rozszerzający oskrzela nazywany jest albuterolem).

Jeśli masz astmę, która jest bardziej poważna, lekarz prawdopodobnie przepisze leki kontrolne lub leki podtrzymujące, które mogą zwalczać zapalenie płuc. Stosowanie tych leków może pomóc zapobiec atakom astmy. Musisz jednak brać je codziennie. Co więcej, takie leki nie łagodzą objawów po ich rozpoczęciu — leki ratunkowe powinny być stosowane w leczeniu objawów ataku astmy.


Zobacz także: Syrop na kaszel u dziecka – powiedz stop chorobie!


Astma a aktywność fizyczna

Ćwiczenia są jednym z najczęstszych powodów ataków astmy. W rzeczywistości nawet 90% osób cierpiących na astmę dostaje jej podczas lub po wysiłku fizycznym.

Problemy z oddychaniem w trakcie lub po wysiłku to objawy powysiłkowego skurczu oskrzeli (Exercise-Induced Bronchoconstriction – EIB) - występują, gdy drogi oddechowe zaciskają się lub kurczą w wyniku zapalnej reakcji na aktywność fizyczną. Powodowane objawy obejmują kaszel, świszczący oddech, duszność, bóle gardła lub ucisk w klatce piersiowej. Objawy zwykle zaczynają się w ciągu 5 do 20 minut od rozpoczęcia treningu, ale mogą też występować od 5 do 15 minut po treningu.

Leczenie astmy oskrzelowej

Astmy nie można całkowicie wyleczyć, ale można złagodzić jej objawy. W tym celu należy stosować zindywidualizowany plan leczenia. Plan ten powinien obejmować ograniczenie kontaktu z alergenami, badania oceny nasilenia objawów i zażywanie lekarstw.

Najskuteczniej leczy się astmę dzięki identyfikacji czynników, które ją wywołują np. kociej sierści czy dymu papierosów, i eliminowaniu kontaktu z nimi. Zaleca się również stosowanie leków, jeśli ograniczenie kontaktu z czynnikami wywołującymi astmę jest niemożliwe lub niewystarczające. Leki dobiera się na podstawie m.in. ciężkości przebiegu choroby i częstości występowania objawów. Leki przeciwko astmie dzieli się na szybko działające i długo działające. Leki rozszerzające oskrzela zalecane są w celu doraźnego leczenia objawowego. U osób ze sporadycznymi atakami nie są potrzebne inne leki. U osób mających codzienne ataki stosuje się wyższe dawki kortykosteroidów wziewnych. W astmie umiarkowanej lub ciężkiej dodatkowo stosowane bywają także kortykosteroidy doustne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.