8 popularnych ćwiczeń, które nie są warte Twojego czasu

8 popularnych ćwiczeń, które nie są warte Twojego czasu

sport fitness trening ćwiczenia

Z ogromną ilością mylnych informacji przesycających branżę fitness, trenujący są często zwodzeni na manowce i w konsekwencji męczą się robiąc niepotrzebne – a nawet niebezpieczne – ćwiczenia. Aby wyeliminować to zamieszanie i pomóc Ci osiągnąć cele, poniżej zawarłem 8 popularnych ćwiczeń, które nie są warte Twojego czasu. Co najlepsze, do każdego ćwiczenia dopisałem alternatywne, które możesz od razu włączyć w swój plan treningowy. Ruszaj na siłownię!

1. Wall Sits

Oprócz niektórych sportowców (np. narciarzy) lub rehabilitacji, wall sits są zwykłą stratą czasu i wysiłku. Izometryczne ćwiczenie na czas, które nie daje korzyści ani estetycznych, ani wydolnościowych, ani zdrowotnych. Podczas gdy są często przedstawiane jako świetne narzędzie do poprawy siły i wytrzymałości mięśni, tak naprawdę minimalnie ułatwiają typowe czynności życiowe i lepiej usunąć je ze swojego programu treningowego.

Ćwiczenie alternatywne: Goblet Box Squats

2. Mountain Climbers

Mountain climbers, które zazwyczaj są częścią cardio lub ćwiczeń na brzuch, w rzeczywistości bardziej szkodzą niż pomagają. Nie dość, że zbyt obciążają stawy nadgarstka i ramion, ale także utrwalają w Tobie złe nawyki postawy ciała. Jeśli Twoim celem jest schudnięcie bądź poprawienie formy, jest wiele innych ćwiczeń, które pozwolą Ci to osiągnąć w dużo bezpieczniejszy i bardziej korzystny sposób.

Ćwiczenie alternatywne: Single Leg Plank

3. Feet Elevated Bench Press

Jeśli chcesz ćwiczyć Bench Press – połóż stopę stabilnie na ziemi i ćwicz Bench Press. Ćwiczenie Bench z uniesionymi stopami jest nie tylko niebezpieczne, ale też całkowicie bezużyteczne. Mimo, że niektórzy profesjonaliści twierdzą, że “to jest lepsze dla tułowia”, prawdą jest, że to zwykła głupota. Gdy ćwiczenie Bench skupia się na Bench; jest mnóstwo czasu, żeby później ćwiczyć swój tułów w bezpieczniejszy sposób.

Ćwiczenie alternatywne: Alternating Dumbbell Bench Press

4. Smith Machine Squats

Smith Machine zdecydowanie daleko do miana mojego ulubionego sprzętu. Przez to, że sztanga cały czas przemieszcza się gotowym torem, nasze mięśnie nie muszą pracować zbyt ciężko, aby nasze ciało było stabilne w całym zakresie ruchów. W rezultacie, przystosowania mięśni zdobyte dzięki Smith Machine Squats prawie nigdy nie są przydatne na wydarzeniach sportowych czy w wykonywaniu typowych zajęć życiowych.

Ćwiczenie alternatywne: Barbell Back Squat

5. Abductor/Adductor Machine

Podczas naszego codziennego życia, pojedyncze mięśnie rzadko kiedy pracują same i nie funkcjonują jako jednostki, aby się ruszać. Niestety abductor/adductor machine trenuje mięśnie tylko pojedynczo i w konsekwencji nie przynosi żadnych korzyści przydatnych w życiu. Aby efektywnie ćwiczyć mięśnie przywodziciele i odwodziciele, lepiej trenujmy różne ćwiczenia na pojedyncze nogi i split-stance – stworzone, aby poprawić stabilność trójwymiarową.

Ćwiczenie alternatywne: Dumbbell Reverse Lunge

6. V-Ups

V-Ups są powszechnie uważane za świetne ćwiczenie tułowia ale tak naprawdę nie dość, że są stratą czasu, są też potencjalnie niebezpieczne. Tak jak większość różnych wariacji brzuszków i siadania, V-Ups obciążają kręgosłup poprzez powtarzanie zginania i rozciągania przez utrzymywanie ciągłego uciskania, które według Dr. Stuarta McGilla mogą skutkować dyskopatią. Aby mieć silny i stabilny tułów, postaw na ćwiczenia AB, które wykonujesz poprzez utrzymywanie ruchu, a nie stwarzanie go.

Ćwiczenie alternatywne: Ab Wheel Rollout

7. Superman’s

Superman's to według mnie prawdopodobnie najgorsze ćwiczenie, jakie kiedykolwiek stworzono. Jest kompletną stratą czasu. Jego intencje są dobre dlatego, że ma na celu wyodrębnienie mięśni z dolnej partii pleców, mięśni pośladkowych i ścięgien podkolanowych ale poprzez ograniczony zakres ruchu i niemożliwość stosowania coraz cięższych ciężarków, ćwiczenie to jest kompletnie bezsensowne. Co więcej, technika wykonywania ćwiczeń jest często tak zła, że może tylko pogorszyć ból w dolnej partii pleców i utrudniać dalsze czynności.

Ćwiczenie alternatywne: Reverse Hyperextension

8. Bosu Ball Squats

Trening na niestabilnej powierzchni (taki jak bosu ball squats) jest często źle rozumiany i reklamowany jako najbardziej „funkcjonalny” rodzaj ćwiczeń. Co ciekawe, badania dowiodły, że trening na niestabilnej powierzchni jest mniej funkcjonalny niż ten na powierzchni stabilnej, ponieważ prawie w ogóle nie ma odwzorowania w prawdziwych warunkach w życiu. Jeśli naprawdę chcesz polepszyć swoją formę, zejdź z bosu ball i zrób porządne przysiady.

Ćwiczenie alternatywne: Barbell Front Box Squat

Żródła zdjęć:

https://www.instagram.com/j_bayaz/

https://www.instagram.com/taylorwster/

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Trec Solid Mass

5.08 opinii:
Trec Solid Mass to wysokiej klasy suplement diety,...
Zobacz ofertę

Gear Mass Shock

5.06 opinii:
Gear Mass Shock, suplement diety Wielu mężczyzn marzy o atletycznej budowie ciała. Niemniej,...
Zobacz ofertę

Olimp Carbonox

5.07 opinii:
Olimp Carbonox to odżywka w postaci proszku dostępna w kilku smakach, polecana dla...
Zobacz ofertę

Olimp Whey Protein Complex

4.910 opinii:
Olimp Whey Protein Complex to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,...
Zobacz ofertę

Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex

4.910 opinii:
Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...
Zobacz ofertę

Fitmiss Bcaa

4.836 opinii:
FitMiss BCAA jest produktem aminokwasowym o doskonałej formule. Suplement chroni mięśnie...
Zobacz ofertę

Olimp Aakg

4.836 opinii:
Olimp AAKG Extreme to suplement diety w formie kapsułek, który zawiera w swoim składzie...
Zobacz ofertę

Olimp Iso Plus

4.836 opinii:
Olimp Iso Plus to bardzo dobrze przygotowany koncentrat w proszku, który będzie służył do...
Zobacz ofertę

Olimp Anabolic Amino 5500

4.758 opinii:
OLIMP  Anabolic Amino 5500  to produkt zawiera kompleks peptydów i wolnych...
Zobacz ofertę

Olimp BCAA Mega Caps 1100

4.758 opinii:
Olimp BCAA Mega Caps 1100 zawiera aminokwasy rozgałęzione (L-izoleucynę, L-leucynę,...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.