Pośpiech, szybkie tempo życia, stres - wszystko to sprawia, że często nie chcemy lub wydaje się nam, ze nie możemy poświęcić cennego  czasu na spokojne zjedzenie  posiłku. Jczęsto jemy poza domem, najcześciej coś niezdrowego, albo na szybko odgrzewamy cokolwiek w mikrofalówce. 

Stare chińskie przysłowie mówi: Twój żołądek nie ma zębów. 
Zamiast dokładnie przeżuwać jedzenie, zazwyczaj połykamy je tylko. 
Argumentów, przemawiających  za tym, aby poświęcić posiłkom więcej uwagi i czasu jest co najmniej wiele. Oto kilka z nich:

1. Jedzac wolniej poznasz prawdziwy smak potraw i zjesz mniej

Gdy jesz w pospiechu, nie doceniasz tego, to znajduje się na talerzu. Apetyczny wygląd, aromat i smak przestaja mieć znaczenie. 
Zrób dzisiaj ćwiczenie-  podczas posiłku zamknij  oczy i skup się tylko na smaku, zapachu, na konsystencji,  temperaturze i wszystkich wrażeniach płynącym z jedzenia. 

Badania naukowe wskazały, że jedzenie w pośpiechu sprzyja przejadaniu. 
Mechanizm ten  w uproszczeniu można wyjaśnić następująco:  mózg potrzebuje trochę czasu by zrozumieć, iż przyjęta dawka pokarmu jest wystarczająca, i że należy już przerwać jedzenie. Gdy jemy  powoli dajemy sobie szansę na to by zadziałały mechanizmy kontrolujące łaknienie.  

2. Jedząc wolniej  lepiej przyswoisz składniki odżywcze

Jeśli porcje pokarmu są  zbyt duże i zbyt słabo rozdrobnione, dostępność dla enzymów trawiennych będzie ograniczona. W efekcie mniej  aminokwasów trafi do krwiobiegu.  Powinniśmy zatem dokładnie  przeżuwać każdy kęs jedzenia. Bardzo ważne jest to  w przypadku  produktów białkowych takich jak mięso. 

3. Jedząc wolniej – unikniesz  problemów trawiennych

Każdy z nas doswiadczył dolegliwości takich jak: bóle brzucha, odbijania, wzdęcia, gazy, biegunki.  Spowodowane są one najczęsciej  gorszą dostępnością  pokarmu  dla enzymów trawiennych,  co powoduje jego trudniejszy rozkład w dalszych  odcinkach przewodu pokarmowego, silniejszą fermentację oraz  gnicie w odcinkach najdalszych. Jedząc szybko połykamy oprócz pokarmu  duże ilości powietrza. To powietrze musi się  następnie jakoś z przewodu pokarmowego wydostać dlatego pojawiają się takie nieprzyjemne odczucia jak: odbijania,  gazy i wzdęcia.

4. Jedząc wolniej – zmniejszysz poziom  stresu

Jedzenie jest przyjemne, stanowi  skuteczny sposób na złagodzenie skutków stresu,  zmniejsza napięcia psychiczne. Wiąże się to z samym faktem żucia (zmienia się   poziom niektórych neuroprzekaźników),  oraz insuliny, która odpowiada za wzrost poziomu serotoniny. Jeśli jemy szybko mechanizm ten zostaje zaburzony. Jedzenie zamiast niwelować skutki stresu samo staje się jego źródłem. 

5. Jedząc wolniej możesz schudnąć 

Amerykańscy naukowcy  odkryli, że wprowadzając do swojego życia nawyk wolnego jedzenia można schudnąć nawet do 10 kg rocznie. Czy to nie wspaniała zachęta? 


Podsumowując:  im wolniej jesz, tym trawienie jest efektywniejsze, a organizm przyswaja więcej substancji odżywczych. Warto  zatem zainteresować się tematyką zdrowego odżywiania, ponieważ jest to czynnść którą wykonujemy codziennie i która ma tak  ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. 

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowe odżywianie

Olej Rzepakowy

5.06 opinii:
Olej rzepakowy nazywany jest również "eliksirem młodości". Z czego to...
Zobacz ofertę

Olej Z Oregano Esencja

5.06 opinii:
Oregano to przyprawa, która stanowi niezbędnik w kuchni każdej Pani Domu. Mimo...
Zobacz ofertę

Herbata Rooibos Słoneczna Afryka

5.07 opinii:
Herbata Rooibos Słoneczna Afryka przywodzi na myśl gorące słońce afrykańskiej sawanny....
Zobacz ofertę

Olej Kokosowy VIRGIN

4.9212 opinii:
Olej kokosowy virgin potocznie nazywany jest bombą kaloryczną. Kalorie z reguły kojarzą nam...
Zobacz ofertę

Miód Kremowany Z Propolisem

4.899 opinii:
Właściwości miodu kremowanego Naturalny miód pszczeli z upływem czasu zmienia...
Zobacz ofertę

Olej Z Pestek Moreli

4.867 opinii:
Pestki z moreli uznawane są za naturalny lek, który skutecznie walczy z...
Zobacz ofertę

Zioła Prowansalskie

4.867 opinii:
Zioła prowansalskie to niezwykle aromatyczna mieszanka ziół z Prowansji. Są popularne...
Zobacz ofertę

Miód Wielokwiatowy Z Malinami

4.836 opinii:
Miód wielokwiatowy z malinami to świetny wybór dla osób, które...
Zobacz ofertę

Granat - Sok Z Granatu

4.836 opinii:
Granat - Sok Z Granatu to suplement diety w postaci soku gotowego do spożycia. Granat...
Zobacz ofertę

Czarnuszka Nasiona

4.836 opinii:
Czarnuszka i jej właściwości Czarnuszka to jeden z tych środków, dla których...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.