5 darmowych i prostych sposobów na poprawę zdrowia!

5 darmowych i prostych sposobów na poprawę zdrowia!

Zły stan zdrowia sprawia, że robisz przykrość dzieciom, bo nie masz siły na wspólną zabawę. Boisz się o swój związek, bo zaniedbujesz partnera, przez zaległości w pracy. Twoje życie towarzyskie już dawno przestało istnieć, bo zwyczajnie nie masz na nie energii. Zaczynasz czuć, jak powoli uchodzi z ciebie życie i starasz się działać na własną rękę, wydając pieniądze na suplementy...

Jak wynika z sondażu CBOS, 89% badanych deklaruje, że stosuje  leki dostępne bez recepty i suplementy diety; najczęściej środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz witaminy. Niestety takie produkty często nie pomagają, bo nie skupiają się na prawdziwej przyczynie złego samopoczucia. Na szczęście nawet w przypadku zdrowia, czasem najlepsze rzeczy są zupełnie darmowe... Większość z nas po prostu ma tendencję do zaniedbywania tych prostych czynności. Chcę Ci o nich przypomnieć. Włącz w życie te sposoby i zobacz jak wraz z powracającym zdrowiem, poprawia się całe twoje życie.

5 sposobów na poprawę stanu zdrowia.

Odzyskaj energię i wróć do życia. O dobre zdrowie można dbać, nawet jeśli nie ma się nieograniczonego budżetu na zdrową żywność, suplementy czy rzeczy jak lampy solne. Wypróbuj te pięć  darmowych i prostych rzeczy, by wspierać zdrowie swoje i swojej  rodziny  — naturalnie!

1. Zadbaj o zdrowy sen

Sen jest ważny. Naprawdę ważny. Niektórzy eksperci twierdzą, że sen jest w rzeczywistości najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego zdrowia. Oczywiście, są sytuacje, kiedy zadbanie o sen jest prawie niemożliwe, jak podczas miesięcy z nowo narodzonym dzieckiem lub jeżeli dziecko jest chore. Mimo wszystko należy zadbać, by był to czas przejściowy i zaraz po nim wrócić do trybu, w którym dobry sen jest na pierwszym miejscu.

Brak snu przyczynia się do zachwiania równowagi cukru we krwi, wzrostu poziomu stresu, otyłości, problemów psychicznych, bezpłodności i problemów immunologicznych, a także wielu innych, mniej poważnych problemów.

Ze snem jest jak z wieloma innymi „pozytywnymi nawykami”. Samo zrozumienie, że sen jest ważny, nie sprawi, że nagle będziemy się kładli spać wcześniej. Zrozumienie to jednak pierwszy krok w dobrym kierunku, aby dokonać zmiany.

Co może pomóc w dbaniu o sen?

  • Przypomnienie. Możesz ustawić sobie alarm, na godzinę, o której chciałbyś chodzić spać. Za którymś razem w końcu zadziała!
  • Unikanie niebieskiego światła. Niebieskie światło rozprasza i powoduje problemy z zasypianiem, przez co kładziemy się później. Warto dodać, że światło z telewizora czy smartfona to właśnie światło niebieskie, dlatego dobrze by było przynajmniej na 30 minut przed snem nie używać tych urządzeń, aby zapewnić sobie dobrą jakość snu.
  • Stworzenie odpowiednich warunków. Przed zaśnięciem warto zadbać o ciszę i ciemność. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pomocne mogą być zatyczki do uszu i opaska na oczy.

2. Uspokój umysł

Badania pokazują, że jesteśmy narażeni na stres bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy coraz bardziej napięte harmonogramy, stały dostęp do mediów społecznych, zmagania finansowe i zdrowotne to wszystko sprawia, że spraw do przemyślenia, nowych wątków i narastających problemów jest coraz więcej.

Ostatnie badania wykazały, że mniej niż 40% z nas ocenia swój stan zdrowia jako „dobry”. Dodatkowo większość osób uważa, że problemy zdrowotne są wynikiem narastającego stresu.

Dobre wieści?

Wystarczy kilka minut dziennie by oczyścić umysł i pozbyć się stresujących myśli, co pozytywnie wpłynie na odpoczynek i zdrowie. Zatrzymaj się na chwilę! Złap oddech i zajrzyj do tekstu, w którym znajdziesz 5 sposobów na pozbycie się stresu.

3. Wyjdź na powietrze!

Natura ma wiele zalet, a przebywanie na zewnątrz przez kilka minut dziennie może być idealnym rozwiązaniem na pozbycie się zmęczenia. Dr Alan Christianson (który specjalizuje się w zdrowiu tarczycy i hormonów) wyjaśnia, że już 20-30 minut spędzonych na zewnątrz zaraz po przebudzeniu może pomóc zrównoważyć rytmy dobowe i poprawić poziom kortyzolu.

Jego rada? Wyjdź na zewnątrz na 30 minut w ciągu godziny od przebudzenia się, jeśli to możliwe.


Zobacz także: Jak zwalczyć złe samopoczucie?


4. Nawadniaj się

Większość z nas ma dostęp do wody 24/7 – jeśli mieszkasz w rozwiniętym kraju i czytasz to z komputera, prawdopodobnie masz dostęp do nieograniczonej ilości pitnej wody z kranu w kuchni. Co ciekawe, nawet z tak łatwym dostępem, wielu z nas nie pije tyle wody, ile powinno.

 

 

Jeśli boisz się pić wodę bezpośrednio z kranu, możemy zainteresować się dzbankami filtrującymi. Dobrą praktyką jest postawienie wieczorem przy łóżku szklanki wody i wypiciu jej od razu po przebudzeniu. Dzięki temu dostarczymy organizmowi wodę po nocy, co dobrze wpłynie na trawienie w ciągu dnia, ale i wygląd skóry. W ciągu dnia warto korzystać z przypomnień np. ustawionych na smartfonie, które będą przypominały nam o wypiciu szklanki wody. Małymi kroczkami, ku poprawie zdrowia!

5. Ruszaj się!

Oczywiście, że możesz zapisać się na siłownię — ale miało być prosto i darmowo! Ćwiczenia w domu są równie skuteczne, a nie musisz za nie płacić, ani tracić pieniędzy na paliwo, by dojechać na siłownię. Wystarczy już 20 minut ruchu dziennie, by twój stan zdrowia znacznie się polepszył. Nie musisz od razu rzucać się na trudne programy do ćwiczeń, które zniechęcą cię do ćwiczeń po pierwszym dniu. Zacznij od banałów: brzuszki, przysiady, trucht w miejscu, pajace. Dokładaj sobie nowych ćwiczeń w miarę poprawy sprawności fizycznej. Tutaj znowu najlepiej sprawdzi się metoda małych kroków. Warto też sprawdzić jak dobrać aktywność do wieku.

Jak widzisz, zdrowy tryb życia nie musi być drogi! Wręcz przeciwnie, warto korzystać z prostych rozwiązań, do których mamy dostęp na co dzień. Najskuteczniejsze sposoby, to te, które są najłatwiejsze do wdrożenia, a przy tym  kosztują najmniej! Stosuj je w miarę możliwości codziennie i ciesz się energią i dobrym zdrowiem. To nic trudnego, więc nie daj się zwieść wymówką, które mówią ci „to nic nie da” - najpierw spróbuj, później neguj!

Źródła: Stan zdrowia ludności Polski, Sondaż CBOS

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.