25 kwietnia Światowy Dzień Walki z Malarią

25 kwietnia Światowy Dzień Walki z Malarią

25 kwietnia to Światowy Dzień Walki z Malarią. Tegorocznym hasłem jest „Koniec malarii na dobre”. Hasło ma zwrócić uwagę na zapobieganie malarii, jako kluczową strategię w walce z chorobą, która rocznie zabija ponad 400 000 osób. WHO zapowiada rozpoczęcie pilotażowych szczepień dzieci przeciwko malarii. 

Od 2000 roku proces zapobieganie malarii odgrywa ważną rolę w ograniczaniu zachorowań i zgonów. Dotąd zapobieganie odbywało się głównie poprzez zakładanie siatek owadobójczych i natryskiwanie środkami owadobójczymi w pomieszczeniach. 

Działania zapobiegawcze przynoszą rezultaty. Według najnowszych szacunków WHO, w wielu krajach, które przeżyły malarię, znacznie zmniejszyło się obciążenie chorobą. W skali globalnej liczba zachorowań na malarię spadła o 21% w latach 2010 i 2015. Liczna zgonów spowodowanych tą chorobą spadła natomiast o 29% w tym samym okresie 5 lat.

Jednak tempo postępu musi być znacznie przyspieszone. WHO wzywa do zmniejszenia przypadków zachorowań na malarię i zgonów o 40% do roku 2020. Mniej niż połowa (ok 40-ści) z 91 krajów na świecie z transmisją malarii, są na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. Jednak postęp jest powolny szczególnie w krajach o niskich dochodach. 

W celu przyspieszenia postępów w osiąganiu tych celów globalnych WHO zapowiada, że w Ganie, Kenii i Malawi rozpoczną się w 2018 r. pilotażowe szczepienia dzieci przeciwko malarii. Planowane jest zaszczepienie 750 tys. dzieci w wieku 5- 17 lat. Szczepionka musi zostać podana cztery razy na jedną leczoną osobę. Doktor Matshidiso Moeti, dyrektor WHO na region afrykański przyznaje, że będzie to duże wyzwanie organizacyjne. Nie ma pewności, czy w krajach ze słabą służbą zdrowia będzie można przeprowadzić tak częste szczepienia. Warto dodać, że pominięcie choćby jednego z czterech etapów szczepienia niweczy jego skuteczność.

Program profilaktycznych szczepień przeciwko malarii w Afryce będzie sponsorowany m.in. przez: Globalny Fundusz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, Unitaid, Światową Organizację Zdrowia WHO, Światowe Przymierze na Rzecz Szczepionek i Szczepień Ochronnych Gavi Alliance oraz brytyjski koncern farmaceutyczny GSK.

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie informują, że każdego roku około 30 tys. osób z tzw. rejonów niemalarycznych zostaje zarażonych malarią w wyniku ukąszań komarów i przywozi ją do swojego kraju. Nawet w Polsce średnio co 6 miesięcy dochodzi do zgonu z powodu malarii.

Obejrzyj historię malarii.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.