Artykuły

10 powodów, dla których warto zrezygnować z popełnienia samobójstwa

10 powodów, dla których warto zrezygnować z popełnienia samobójstwa

Witaj, jeżeli czytasz ten tekst, to być może szukasz informacji na temat tego „w jaki sposób się zabić” albo „jak szybko i bez boleśnie popełnić samobójstwo”. Nie wiem co konkretnie skłoniło Cię do rozmyślania na ten temat, ale chciałabym Cię prosić o dwie rzeczy. Po pierwsze - przeczytaj poniższy tekst. Nie dowiesz się w jaki sposób można odebrać sobie życie, ale postanowiłam zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje na temat tego czym jest samobójstwo, tak byś był w pełni świadomy tego, co chcesz zrobić i mam nadzieję, że uda mi się Cię przekonać do tego, byś jednak tego nie robił.

Po drugie - nie mam prawa Cię oceniać, pouczać, ani tym bardziej doradzać Ci, ale chciałabym Cię prosić o to, byś przed podjęciem decyzji wszystko jeszcze raz dokładnie przemyślał.

Przygotowałam też dla Ciebie listę 10 rzeczy, które powinny uświadomić Ci czym tak naprawdę jest samobójstwo i jak wpłynie na osoby z twojego otoczenia. Mam też nadzieję, że te argumenty przekonają Cię do tego byś zrezygnował z planowania samobójstwa.

 

Poniżej znajdziesz 10 powodów, dla których warto zrezygnować z samobójstwa, a pod nimi zamieściłam dodatkowe informacje, które powinny Ci pomóc.

 

1. Samobójstwo to ostateczna decyzja i nie można jej cofnąć

Samobójstwo to nie żart. Jeżeli naprawdę zabijesz się, to nie będziesz mógł tego odwrócić. Twoje marzenia i pragnienia odejdą w niepamięć. Nie osiągniesz niczego, co chciałeś osiągnąć. Nie obejrzysz już niczego w telewizji. Nie zagrasz w żadną grę. Nie zatańczysz. Nie zobaczysz miejsc, które chciałbyś zobaczyć. Nie zrobisz niczego, co chciałeś albo lubisz robić. Dla ciebie będzie to definitywny i ostateczny koniec. Nikt nie może cofnąć czasu albo sprawić, że zmartwychwstaniesz.

Jeżeli więc masz coś jeszcze do zrobienia na tym świecie, to samobójstwo nie jest odpowiedzią.

2. To, że wydaje Ci się, że chcesz popełnić samobójstwo wcale nie znaczy, że musisz to zrobić

Często przychodzą nam do głowy różne myśli i pomysły. Niektóre lepsze, inne gorsze. Może nam wydawać się, że dane myśli są najwłaściwsze. Po czasie okazuje się, że jednak myliliśmy się, bo np. nie wiedzieliśmy o czymś, bo działaliśmy pod wpływem emocji, czy też nie poświęciliśmy na coś wystarczająco dużo czasu i energii. Tak samo jest z myślami o samobójstwie.

Może Ci się wydawać, że to najlepsze rozwiązanie, które rozwikła wszystkie twoje problemy. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków nie jest to prawda. Czasami wystarczy odczekać kilka dni by się przekonać, że gdyby tego dnia popełniło się samobójstwo to byłby to największy błąd życiowy. Czasami wystarczy spojrzeć na problem z innej perspektywy, by przekonać się, że rozwiązanie jest o wiele prostsze niż się wydawało.

3. Życie nie jest łatwe i nawet jeśli teraz masz ciężko, to wcale nie znaczy, że w przyszłości też tak będzie

Życienie jest sprawiedliwe. Czasami gdy staramy się ze wszystkich sił czegoś dokonać to i tak się nie udaje, a my nie możemy z tym nic zrobić. Na świecie nie ma nikogo, kto zrealizował wszystkie swoje plany, wychodziło mu wszystko za pierwszym razem i nigdy się nie potknął. Każdy ma problemy i musi nauczyć się z nimi radzić.

To, że dzisiaj masz z czymś problem wcale nie znaczy, że zawsze tak będzie. Być może już niedługo znajdziesz rozwiązanie albo problem rozwiąże się sam lub też uznasz, że nie jest na tyle istotny by się nim przejmować.

Jedno jest pewne. Osoby, których życie bardziej doświadczyło lepiej radzą sobie w przyszłości. Tym bardziej, że stare chińskie przysłowie mówi: „Każdego człowieka dobro spotyka tyle samo razy w życiu co zło”. Dlatego też jeżeli coś złego Cię spotkało, to najprawdopodobniej przyszłość będzie o wiele lepsza.

4. Problemy z jakimiś się mierzysz z pewnością spotkały już wcześniej inne osoby, które sobie z tym poradziły - więc z pewnością istnieje rozwiązanie

Od początku istnienia świata na Ziemi urodziło się kilkadziesiąt miliardów ludzi. Dlatego też nieważne z jakim problemem borykasz się dzisiaj, bo na pewno żyli przed tobą ludzie, którzy mieli dokładnie ten sam problem i sobie z nim poradzili. Nawet jeżeli tobie nie przychodzi inne rozwiązanie do głowy niż samobójstwo, to z pewnością ktoś już wcześniej wymyślił inne lepsze rozwiązanie twojego problemu.

W dobie Internetu znalezienie rozwiązania nie powinno stanowić problemu.

5. Jeżeli uważasz, że samobójstwo to jedyna opcja, to z pewnością się mylisz

Może Ci się wydawać, że jesteś w takiej sytuacji, że samobójstwo to jedyne rozwiązanie, które przychodzi Ci do głowy. Nigdy nie jest tak, że rozwiązanie problemu jest po prostu niemożliwe. Z pewnością można zrobić coś o czym jeszcze nie wiesz. Czasami wystarczy, że odczekasz kilka dni i spojrzysz na problem z innej perspektywy. Możesz też poprosić innych o pomoc lub też poszukać rozwiązania np. w Internecie.

6. Za bardzo skupiasz się na negatywnych rzeczach, skup się na tych pozytywnych

Ludzka psychika działa w ten sposób, że często przechodzimy obok miłych rzeczy, które nas spotkały. Często nie zwracamy na nie uwagi traktując je jako coś oczywistego. Dokładnie odwrotnie niż z sytuacjami negatywnymi. Ludzie potrafią całymi dniami zamartwiać się rzeczami, które tak naprawdę są albo zupełnie nieistotne albo po prostu przykładamy do nich zbyt dużą wagę.

Dla tego czasami wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła i dojrzeć te pozytywne rzeczy, które dzieją się wokół nas każdego dnia by zobaczyć, że nie jest aż tak źle.

7. Popełnienie samobójstwa nie jest takie proste

Spróbuj ukłuć się szpilką. Nie jest to takie proste. Ludzkie ciało ma mnóstwo mechanizmów obronnych powstrzymujących nas przed umyślnym zranieniem się. Twoje ręka zacznie drżeć, zaczniesz się pocić, w twojej głowie pojawią się myśli „po co to robię” byle tylko powstrzymać Cię przed zadaniem bólu.

Z samobójstwem będzie tak samo. Statystyki nie kłamią. Większość prób samobójczych kończy się porażką. Najczęściej ludzie rezygnują albo nie udaje im zabić się. Pomyśl o tym, że jeżeli coś pójdzie nie tak to możesz oszpecić się albo okaleczyć do końca życia. Możesz zostać inwalidą albo nawet osobą niepełnosprawną, która będzie musiała spędzić resztę życia w łóżku.

Na pewno podczas próby samobójczej dostaniesz ataku paniki, dreszczy, będziesz chciał uciec i będziesz musiał zmierzyć się z samym sobą. Nie będziesz myślał racjonalnie, a to idealne nastawienie do tego by coś poszło nie tak. Dlatego lepiej już teraz poszukać innego rozwiązania niż samobójstwo.

8. Samobójstwo odbije się na twoich bliskich

Nawet jeżeli teraz masz bardzo złe relacje z osobami bliskimi, czyli z rodziną, sąsiadami, przyjaciółmi ze szkoły czy z pracy - czy na pewno chcesz im zadać taki cios? Jeżeli popełnisz samobójstwo, zaczną myśleć o tym co zrobili nie tak, popadną w depresję, a być może ktoś z nich zacznie obwiniać się tak mocno o twoją śmierć, że sam popełni samobójstwo.

Każda śmierć odbierana jest negatywnie przez ludzi i ma na nich wpływ.

9. Pomyśl o osobie, która Cię znajdzie

Widok martwej osoby dla przeciętnego człowieka nie jest czymś miłym. W większości przypadków wywoła szok. Jeżeli znajdzie Cię lub zobaczy dziecko albo osoba o wrażliwej psychice to widok twojego martwego ciała z pewnością odbije się negatywnie na mentalności tej osoby. Najczęściej te osoby, które w ten sposób są ranione przez samobójców nic złego im wcześniej nie zrobiły. Dlatego zastanów się, czy chcesz nawet po śmierci zrobić krzywdę niewinnej osobie?

10. Samobójstwo to przyznanie się do porażki

To, co teraz napiszę z pewnością nie będzie dla Ciebie miłe. Samobójstwo nie jest aktem odwagi, ale tchórzostwa. Ucieczką od problemów i przyznaniem się do porażki. Nawet jeżeli uważasz, że dla Ciebie to koniec to pamiętaj, że pozostanie po tobie pamięć. Ludzie będą Cię pamiętać i czy będziesz chciał tego czy nie, na zawsze w ich pamięci pozostaniesz jako ktoś, kto poniósł porażkę i nie potrafił sobie z nią poradzić. Czy na pewno chcesz być tak zapamiętany?

 

Mam nadzieję, że powyższa lista uświadomiła Ci, że samobójstwo nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowych pomocy to możesz skorzystać z tych poniższych wskazówek.

Jeżeli nie masz z kim porozmawiać o swojej sytuacji, to możesz zadzwonić na jeden z poniższych numerów. Jako osoba anonimowa otrzymasz poradę od specjalistów na co dzień zajmujących się pomaganiem osobom takim jak ty:

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

800 112 800 – „Telefon Nadziei” dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej

 

Jeżeli nie chcesz z nikim porozmawiać, powinieneś dać sobie więcej czasu, np. dodatkowe 3 miesiące na podjęcie decyzji. W tym czasie wszystko może się zmienić o 180 stopni. Czas leczy rany i być może pomoże i Tobie!

Jeżeli to nie pomoże, możesz zrobić coś innego. Zamiast się zabijać - zmień otoczenie. Inna szkoła, praca, inni ludzie. Możesz nawet wyprowadzić się do innego miasta. Możesz nawet spalić wszystkie mosty za sobą, wyjechać w inne miejsce, dać sobie drugą szansę i zacząć wszystko od nowa. Pamiętaj tylko, by nie popełniać dawnych błędów.

Pamiętaj - samobójstwo nie jest odpowiedzią na twoje problemy. Walcz!


Wpis powstał dzięki akcji blogera Stayfly. Więcej informacji o samej akcji tutaj.

 

 

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.

Thumb custom

Prostogal

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Purinasin

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Ezerex

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Odaban

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Xylometazolin Vibrocil

5.0
opinii: 1

Thumb custom

Novoxidyl

5.0
opinii: 1