Kategorie produktów

Kategorie produktów

Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby

Nadwrażliwe zęby nie znoszą nagłej zmiany temperatury, zimnych napojów i gorących dań, równie boleśnie reagują też na słodkie lub ostre potrawy. Przeszywający ból odbiera chęć na dalsze jedzenie lub picie i może utrzymywać się dość długo.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów? 

Zęby wrażliwe na bodźce zewnętrzne

Z nadwrażliwością zębów ma do czynienia sporo dorosłych ludzi, którzy odczuwają dyskomfort podczas spożywania zbyt zimnych lub gorących potraw. Dolegliwość ta bywa szczególnie nieprzyjemna latem, gdy w ramach ochłody sięgamy po zimne napoje oraz zimą, gdy wdychamy ustami chłodne powietrze. Osoby z wrażliwym uzębieniem miewają również problemy z przeżuwaniem niektórych potraw oraz używaniem metalowych sztućców.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

  • Za ból i dyskomfort odpowiedzialne jest odkrycie kanalików zębinowych. Dzieje się tak wskutek zapalenia dziąseł oraz starcia szkliwa, czyli naturalnych barier ochronnych zębów.
  • Nadwrażliwość charakterystyczna jest również dla zębów, na których rozwija się próchnica. Zęby stają się wówczas wrażliwe nie tylko na zmiany temperatury, ale również oddziaływanie czynników chemicznych czy somotycznych – związanych ze zmianą pH jamy ustnej. Proces ten najszybciej przebiega w okolicy zębów trzonowych oraz kłów.
  • Do nadwrażliwości zębów doprowadza nieodpowiednia higiena jamy ustnej, zwłaszcza stosowanie zbyt twardych szczoteczek do zębów i zbyt silne tarcie zębów podczas szczotkowania.
  • Odkrycie kanalików zębinowych pojawia się również u osób starszych, których dziąsła ulegają recesji.

Jak złagodzić nadwrażliwość zębów?

Po zauważeniu pierwszych objawów należy przywrócić zębom ich naturalną barierę ochronną. W takim przypadku przyda się zarówno zmiana nawyków związanych z higieną jamy ustnej, jak i wizyta u stomatologa, który sprawdzi, jak bardzo kanaliki zębinowe zostały odkryte.

By pozbyć się bólu zębów podczas picia zimnych napojów, należy zmienić szczoteczkę na delikatniejszą i myć zęby przynajmniej trzy razy dziennie z użyciem pasty do zębów wrażliwych. Poziome mycie ściera szkliwo, należy zatem szorować zęby ruchami kolistymi.

Równie korzystne dla zębów będzie płukanie jamy ustnej płynami z fluorem. Dopóki warstwa ochronna nie zostanie odbudowana, zęby wciąż narażone będą na działanie bodźców zewnętrznych.

Należy uważać na picie bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów, a dania studzić. Przez ten czas lepiej ograniczyć jedzenie gorących zup czy lodów. Na czas regeneracji szkliwa należy też zrezygnować z produktów o kwaśnym odczynie, czyli cytrusów oraz słodyczy.

Pomoc można uzyskać także w gabinecie stomatologicznym. Dentysta złagodzi ból przy użyciu specjalnego żelu dla wrażliwych dziąseł. Regularne usuwanie kamienia z zębów można natomiast uchronić przed ich nadwrażliwością.

Domowe sposoby na wrażliwe zęby

W przypadku nadwrażliwości zębów można skorzystać z domowych metod.

  • Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne wykazują olejki eteryczne, głównie olejek goździkowy oraz cynamonowy. Wystarczy nasączyć wacik odrobiną olejku i przyłożyć go do bolącego zęba.
  • By zmniejszyć ból i tkliwość zębów, można również wykonać płukankę z sody oczyszczonej lub wody z dodatkiem soli.
  • Nie zaszkodzi również żucie gumy bez cukru, która pomoże w produkcji śliny i wyrówna poziom pH w jamie ustnej.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.