Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Odmrożenia

Odmrożenia

Odmrożenie to miejscowa zmiana, która będzie wywołana przez działanie niskiej temperatury najczęściej przez powietrze atmosferyczne.

 • 1

  Retimax 1500

  4.55 opinii: 4

  Retimax 1500 to kosmetyk dostępny w postaci maści. Preparat wykazuje działanie ochronne, a w jego... czytaj więcej

 • 2

  Tormentile Forte

  4.365 opinii: 14

  Tormentile Forte to preparat dostępny w postaci maści. Maść przeznaczona jest do stosowania... czytaj więcej

 • 4

  Solcoseryl

  4.05 opinii: 1

  Solcoseryl to produkt przeznaczony do stosowania w jamie ustnej. Preparat przyspiesza procesy... czytaj więcej

 • 7

  Maść Majerankowa

  3.815 opinii: 21

  Maść majerankowa polecana jest szczególnie dla dzieci, u których zdiagnozowano stan... czytaj więcej

 • 9

  Maść Konopna Kojąco – Regenerująca rekomendowana jest dla osób, które... czytaj więcej

 • Poza chłodnym powietrzem odmrożenie może powstawać także przez silne działanie wiatru i wilgoci. To takie kwestie, które doskonale przewodzą ciepło i dlatego trzeba się liczyć z tym, że tutaj to ochłodzenie tkanek będzie bardzo szybki nawet jeśli temperatury będą tuż nad 0 stopni. Suche zimne powietrze czasami może się okazać mniej szkodliwe. Widać to dokładnie po osobach, które uczestniczą w różnorakich polarnych wyprawach, gdzie temperatura jest na poziomie -50 stopni ale powietrze jest tam suche. 

  Odmrożeniu w głównej mierze będą ulegały takie części ciała jak uszy, noc, palce u rok i u nóg. Na odmrożenie kończyn może także wpływać to, że mamy przemakające obuwie, albo też ciasne, które nie pozwala na ruch stopami i tym samym tworzenie ciepła w organizmie jest szczególnie utrudnione. Niekorzystny wpływ będzie miało także przemęczenie, głód czy niedokrwistość a także alkohol. 

  Najczęściej odmrożenie będzie powiązane ze szczypaniem i pieczeniem tej części ciała, która staje się zagrożona. Szybko staje się ona nieczuła i przybiera kredowo biały kolor. Później nieco zabarwienie okolicy zacznie się zmieniać na sine i zacznie się również tworzyć spory obrzęk. 

  Zależnie od tego jak nasilone będą zmiany i jak wygląda to uszkodzenie miejsca będzie można mówić nawet o trzech różnych stopniach odmrożenia. 

  Stopień I – gdy następnie przejściowe zblednięcie i potem lekkie zaczerwienienie z ewentualnym sinawym obrzękiem. Pojawia się pieczenie, zdrętwienie co związane może być także z pojawieniem się stanu zapalnego.

  Stopień II – tutaj pojawiać się będą pęcherze z płynem surowiczym albo surowiczokrwistym. Dalej tworzyć się będą również obrzęki i większe zasinienie takiego miejsca. Zostają długotrwałe obrzęki i przebarwienia na skórze

  Stopień III – w tym stopniu występuje już martwica na skórze, niekiedy także tkanek głębiej położonych również w połączeniu z kością. Po oddzieleniu części martwiczych powstawać będą ubytki, które będą się goić przez ziarninowanie. 

  Trzeba zaznaczyć, że zmiany w tkankach mogą się rozwijać dość wolno i pojawią się z pełną siłą dopiero po kilku godzinach. 

  Zapobieganie odmrożeniom

  Należy nosić odzież suchą i ciepłą. Stopy oraz ręce powinno się w odpowiedni sposób chronić przed działaniem wilgoci oraz zimna. Odsłonięte części naszego ciała powinny być poddawane silnemu natłuszczaniu. Nie można także zapominać o tym, że ruch na świeżym powietrzu będzie wpływał na to, że obieg krwi będzie funkcjonował lepiej, a to zagwarantuje zabezpieczenie przed odmrożeniami. 


  Pierwsza pomoc

  W przypadku pojawienia się odmrożenia szczególnie w momencie, gdy dana część ciała jest jeszcze blada trzeba dążyć do tego, by poruszanie się krwi tam szybko wróciło. Dlatego powinno się zastosować jak najszybciej możliwe ogrzewanie kończyny w ciepłej wodzie. Zaczynamy jednak pod nieco mniejszej temperatury wody i z czasem ją zwiększamy. Dokonujemy takich działać aż do momentu, aż tkanki będą miały już odpowiednią temperaturę. Po kąpieli będzie można nacierać takie tkanki przy użyciu alkoholu, aż do momentu, gdy skóra stanie się różowa. Potem powinno się nałożyć na miejsce odmrożenia jałowy opatrunek, w którym będzie gruba warstwa wady i kończyny ciepło owinąć. Najlepiej udać się z chorym do szpitala. 

  Jeśli w warunkach polowych nie ma możliwości zastosować rozgrzewającej kąpieli to wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie masażu przy użyciu alkoholu etylowego, potem zaś będzie trzeba nakładać grupy opatrunek ochronny. Odmrożonych okolic nie powinno się nacierać przy użyciu wody zimnej czy śniegu jak kiedyś zalecano. Takie działania tak naprawdę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego właśnie takich działań unikamy i stosujemy się jedynie do zalecanych przez lekarzy metod. Przy takich problemach należy również stosować działania przeciwtężcowe i dlatego wstrzykuje się specjalną surowicę lub dawkę przypominającej anatoksyny.