Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Kamień nazębny

Kamień nazębny

Czym różni się kamień nazębny od płytki nazębnej?

Przy powstawaniu kamienia nazębnego są istotne dwie kwestie, które mogą związane być bezpośrednio z kontrolą jamy ustnej i jej higieny. Okazuje się, że wielu pacjentów myli płytkę nazębną z kamieniem i nie wiedzą jak te kwestie łączyć ze sobą w odpowiedni sposób. 

Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat sprawdzonych informacji, tak by dało się higienę jamy ustnej dopasować do tego, co sprawi, że będzie się dało kontrolować powstawanie czy to płytki nazębnej czy kamienia nazębnego. 

Płytka nazębna

Płytka nazębna to lepkie, bezbarwne złogi bakterii, które tworzą na się cały czas na powierzchni zębów. Ślina a potem pokarm, który się z nią łączy będzie tworzył takie złogi, które odłożą się właśnie na zębach, granicy zębów oraz dziąseł. Osadzająca się płytka nazębna może na zębach powodować przebarwienia a jednocześnie staje się także takim czynnikiem, który prowadzi w wielu przypadkach do choroby dziąseł. Płytka może również prowadzić do ubytku tkanki zęba a to będzie powodowało osłabienie zębów. 

Płytka nazębna będzie najczęściej tworzyć się w okresie między 4 a 12 godziną po szczotkowaniu, dlatego jest ważne, by zęby były szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie. Codziennie trzeba także używać nici dentystycznych, by usuwać resztki pokarmu. Nitkowanie będzie niezbędne, ponieważ tylko dzięki niemu da się skutecznie czyścić te miejsca, które między zębami są szczególnie trudno dostępne i mogą sprzyjać odkładaniu się płytki nazębnej. 

Kamień nazębny

Kamień nazębny (calculus) będzie to natomiast kruchy złóg, który odkłada się na zębach i może powodować zatrzymanie plam a także przebarwień, które na zębach się pojawią. Wapń oraz fosforan zaczynają się ze sobą łączyć i tworzą na powierzchni zęba kryształy. Te kryształy następnie zaczynają twardnieć w okolicach płytki nazębnej i właśnie w ten sposób zaczyna się tworzyć kamień nazębny. Pewne związku chemiczne mogą pomagać w likwidowaniu oraz w tym, by taki kamień nie powstawał. Chodzi o to, by dało się doprowadzić do powstrzymania odkładania się kryształów na powierzchni zębów oraz zapobiegać powstawaniu nowych kryształów. 

Kamień przylega bardzo ściśle do zębów i usuwany może być wyłącznie przez dentystę. Odkładanie się może utrudnić powstawanie nowych bakterii, które będą gromadzone na płytce nazębnej a to dalej może powodować różne problemy z uzębieniem. 

Higiena jamy ustnej jest celem, umożliwiającym zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego 

Podatność a także odporność na powstawanie płytki czy kamienia nazębnego będzie się znacząco różnić u poszczególnych osób. Jak się okazuje częściej w starszym wieku takie złogi się budują a to oznaczać, że im starsi będziemy, tym bardziej powinniśmy myśleć o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Mamy także kilka różnych sposobów na zmianę higieny, by w odpowiedni sposób chronić swoje zęby przed odkładaniem się czy to płytki nazębnej czy kamienia nazębnego. 

Na pewno dobrze będzie czyścić zęby profesjonalnie przynajmniej co 6 miesięcy, lub też częściej, gdy takie będą zalecenia dentysty. Czyszczenie zębów z użyciem specjalnej pasy, która ma pirofosforan, który to gwarantuje, że do powierzchni zębów nie będzie nic przylegać i nie będzie przyrostów kamienia 

Zęby można także czyścić pastami, które mają heksametafosforan sodu – pirofosforan, który ma specjalną formułę i hamuje nie tylko powstawanie kamienia, ale będzie także osłabiać oraz rozrywać te wiązania przebarwień, które mogą prowadzić do zniszczenia zębów oraz ich nieestetycznego wyglądu. Poza tym to taki środek, który gwarantuje ochronę przed powstaniem przyszłych przebarwień na zębach.