Kategorie produktów

Kategorie produktów

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Gdy mówimy o codziennej higienie jamy ustnej, mamy na myśli przede wszystkim dokładne szczotkowanie zębów dwa, a najlepiej trzy razy dziennie. Przyjmuje się, że idealnie sprawdza się w tym kontekście szczoteczka o miękkim lub średnim włosiu, wskazane jest przy tym zwrócenie uwagi na to, czy występuje ona w połączeniu z dobrą pastą do zębów.

Uzupełnieniem codziennych wysiłków powinno być nitkowanie zębów, a w dalszej kolejności również stosowanie fluorkowych płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej.

A co poza tym?

Dobra szczoteczka, a higiena jamy ustnej

O właściwym szczotkowaniu mówi się jako o najbardziej skutecznym sposobie na utrzymanie higieny jamy ustnej. Przyczynia się ono przecież do ograniczenia ryzyka powstania próchnicy, a przecież to właśnie ona jest uważana za podstawową przyczynę utraty zębów.

Usuwanie płytki bakteryjnej, resztek pokarmowych i miękkich nalotów okazuje się najbardziej efektywne wówczas, gdy stosujemy w tym celu szczoteczkę oraz pastę z fluorem. 

Szczoteczki różnią się między sobą między innymi tym, że ich włosie może być zarówno miękkie, jak i średniej twardości. Może być przy tym zarówno ustawione w kilku rzędach, jak i w tak zwane pączki. Różnice dotyczą też rękojeści, te mogą być bowiem nie tylko bardzo proste, ale również wygięte w dwóch lub trzech miejscach. 

Gdy w grę wchodzi twardość szczoteczki, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza stomatologa, ten bowiem pomoże w podjęciu decyzji z uwzględnieniem stanu naszego uzębienia i dziąseł.

Osoby, które nie mają problemów z jamą ustną, mogą korzystać ze szczoteczek średnio twardych z małą częścią pracującą wynoszącą około 2,5 centymetrów długości i nie większą niż 3 centymetry. Taki jej wymiar nie tylko ułatwia posługiwanie się nią, ale również sprawia, że dotarcie do każdej powierzchni zęba nie jest trudnym zadaniem.

Warto też pamiętać, że każdy z domowników powinien mieć własną szczoteczkę. Co więcej, należy ją wymieniać raz na 2 lub 3 miesiące, niedopuszczalna jest zaś sytuacja, w której wykorzystujemy ją przez pół roku i dłużej.

Nowa szczoteczka przed pierwszym użyciem powinna zostać najpierw starannie umyta, a potem na przynajmniej na dobę zanurzona w środku bakteriobójczym. Da nam to pewność, że chcąc pomóc naszym zębom, nie będziemy stanowić dla nich zagrożenia.

Czy ograniczać się tylko do szczotkowania zębów?

Choć wiele osób zdaje się o tym zapominać, nie ulega wątpliwości, że szczotkowanie samych zębów może nie być wystarczające. Jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej jest język, on też jest jednym z najgroźniejszych źródeł ich rozsiewania, stąd też tak duże znaczenie ma troska o właściwą higienę języka. 

Mikroskopia elektronowa skaningowa pozwoliła nam odkryć, że płytka bakteryjna otacza między innymi wypustki brodawek nitkowatych, a więc tych, które pokrywają grzbiet języka. Już choćby dlatego czyszczenie języka jest zabiegiem, który jest coraz częściej promowany przez stomatologów.

Co więcej, w produkcji pojawiają się już specjalne przyrządy przeznaczone właśnie do oczyszczania języka, choć nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby robić to za pomocą specjalnej powierzchni czyszczącej umieszczonej na drugiej stronie główki naszej szczoteczki do zębów.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.