Problemy z oddawaniem moczu

problemy z oddawaniem moczu

Wraz z łagodnym przerostem prostaty możemy pojawić się również problem z oddawaniem moczu. Najczęściej problem ten pojawia się z wiekiem, gdy prostata się powiększa. Jest kilka symptomów, które można zaliczyć do problemów z oddawaniem moczu: częstomocz, częste gwałtowne parcie na pęcherz, skąpomocz, zatrzymanie moczu całkowite oraz niskie ciśnienie przy oddawaniu moczu. Jeśli pojawi się ból w trakcie oddawania moczu, niezbędna jest jak najszybsza konsultacja lekarska. Dlatego w takim przypadku powinno się jak najszybciej udać do lekarza, najlepiej specjalisty urologa.

Przyczyny problemów z oddawaniem moczu

Jeśli chodzi o przyczyny problemów z oddawaniem moczu, mogą być one zróżnicowane. Najczęściej pojawiające się problemy, które mogą pojawić się w dzień i w nocy w postaci częstego oddawania moczu związane są z częstymi wizytami w łazience, gdzie jednak oddaje się niewielkie ilości moczu, a strumień jest wyjątkowo slaby. Niekiedy przy takich problemach może się pojawiać również problem bezpośrednio związany z uczuciem niewypróżnienia do końca. Powodem takich problemów w zdecydowanej większości przypadku jest przerost prostaty. Niekiedy jednak również inne choroby stercza mogą być powodem takich problemów.

W takim przypadku konieczne są konsultacje lekarskie. Niewielkie przerosty prostaty nie są żadnym wielkim problemem i bardzo często związane są z wiekiem, gdy przerost prostaty jest widoczny u większości mężczyzn. Gdy prostata rośnie, zaczyna cisnąć na cewkę moczową, a to powoduje wspominane powyżej problemy. 

Innym problemem będzie zapalenie cewki moczowej, które związane jest z pojawieniem się bakterii. W takim przypadku odczuwa się ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu. Niekiedy również może pojawić się uczucie swędzenia w cewce moczowej oraz wyciek moczu o niekontrolowanym charakterze. Prostata równiez może zostac zaatakowana przez bakterie chorobotwórcze –  w takim przypadku pojawia się pieczenie nasilające się już gdy skończy się oddawać mocz. 

Większe problemy mogą pojawić się, jeśli mamy do czynienia z nadmiernym przerostem prostaty. W takim przypadku pojawia się zatrzymanie moczu, gdyż odpływ zostaje zatrzymany. Odczuwa się parcie na pęcherz, jednak nie da się go opróżnić. W takiej sytuacji, która będzie trwała przez dłuższy czas, zaczną pojawiają się problemy z niewydolnością nerek, a toksyny, które w warunkach fizjologicznych są wydalane są z moczem,  zaczną dostawać się do organizmu i to może prowadzić do dużych problemów ze zdrowiem. Pojawiają się wtedy omdlenia i osłabienie. Konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. 

Częste oddawanie moczu nie zawsze musi być związane z prostatą. Częściej jest to problem na tle cukrzycowym, szczególnie gdy odczuwa się również nadmierne pragnienie. 

Leczenie problemów z oddawaniem moczu

Osoby z problemem oddawania moczu, które dodatkowo podejrzewaj problemy z prostatą mogą m. in. kupić leki OTC lub suplementy dostępne w aptekach. Ciekawym produktem z pewnością jest Wierzbownica drobnokwiatowa, dlatego przed zakupem zapoznaj się z opiniami. Dobre opinie zbierają też PROSTALONG VITAL (przeczytaj opinie)Prostalong Complex (poznaj opinie). Troszkę mniej popualrne to m.in. Doppelherz aktiv Na prostatę Forte oraz Prostamol UNO (opinie).

Problemy z oddawaniem moczu – badania

Gdy pojawia się podejrzenie, że prostata jest powiększona, mężczyzna powinien udać się na badania, które pozwolą określić rzeczywisty stan prostaty. Najczęściej prowadzi się w tym celu trzy diagnostyczne badania: per rectum, badanie krwi – określa się antygen PSA oraz specjalne badanie przeprowadzone przez odbyt przy użyciu urządzań ultrasonograficznych. Niekiedy dodaje się do tego badanie przy użyciu rezonansu. Jeśli okaże się, że podejrzenia były rzeczywiście zgodne z tym jak wygląda stan rzeczywisty, powinno się przeprowadzić leczenie operacyjne bądź farmakologiczne. W czasie wizyty u urologa podpowie on jakie rozwiązanie w danym przypadku będzie najlepsze. 

Jeśli mamy do czynienia z objawami, które wskazują, że mogły pojawić się bakterie, na samym początku trzeba przeprowadzić badanie moczu, w ramach którego uda się wykryć wszystkie mikroorganizmy, które mogą wywoływać dane problemy. Wykonuje się posiewu moczu, po którym wykonywany jest antybiogram. Na tej podstawie lekarz może ustalić najlepszy dla danej osoby antybiotyk, który pomoże zwalczyć właśnie te bakterie, które pojawiły się u danego pacjenta. 

Tak jak wyżej wspomniano, jeśli tylko pojawi się zatrzymanie moczu, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Tam zostanie założony cewnik, dzięki któremu uda się usunąć mocz z organizmu. Jeśli nie zostanie dokonane takie działanie, stan zatrzymania moczu może doprowadzić nawet do śmierci poprzez zatrucie organizmu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.